Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Hakkında Bilgi

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Hakkında Bilgi
  Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Nedir?

  UZAY TEKNOLOJİSİ


  Sonsuz boşluk olarak tanımlanan uzayda yıldızlar gezegenler Güneş ve pek çok gök cis*mi yer alır.
  İnsanlar ilk çağlardan beri bu gök cisimle*rine ulaşmayı düşündü ve bu konuda çalışmalar yaptı. Uçakların kullanılmaya başlaması ile bu dü*şüncenin gerçek olması için ilk adım atılmış oldu.
  19. yüzyılda roketler yardımı ile Ay’a gidi*lebileceği düşüncesi savunuldu.
  Alman Rus ve Amerikalı bilim adamları uzay çalışmaları için roket geliştirme yarışına gir*diler. 1957 yılında Sputnik I adlı uzay aracı Rus*lar tarafından Dünya yörüngesine yerleştirildi ve böylece uzay çağıbaşlamış oldu.1958 yılında Amerikalı bilim adamlarınca uzay çalışmaları için kademeli roketler geliştirildi. Bu çalışmalar sonucunda 21 Temmuz 1969 tari*hinde Ay’a ayak basıldı.
  Uzayın keşfedilmesi ile insan hayatında önemli değişiklikler oldu.

  Bunlar:
  1-Uzay bilimi olan astronomi gözlemlere dayalı olmaktan çıkıp deneysel bir bilim hâline geldi.
  2-Gök cisimleri ve gezegenler hakkında bil*giler arttı.
  3-Dünya’nın gerçek boyutları ölçüldü.
  4-İletişim ve ulaşım teknolojileri gelişti.

  GEN TEKNOLOJİSİ

  Son yıllarda moleküler biyoloji ve gen teknolojisi alanlarında kaydedilen büyük gelişme*ler biyoteknolojideki hızlı değişim ve ilerleyişin iti*ci gücü oldu ve bu teknoloji giderek çok daha fazla sayıda sanayi ve hizmet sektörünü etkiler hâle geldi.

  Dünyada gen teknolojisi sağlık genetik hastalıklar bitkisel ve hayvansal besin kaynakla*rının iyileştirilmesi verimin artırılması amacıyla kullanılmaktadır.
  Bu teknoloji bilgisayar teknolojilerinde meydana gelen gelişmelerin de katkısıyla koruyu*cu hekimlik alanında birkaç yıl öncesine göre ye*ni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Fiz*yolojik sistemler ve insan genlerinin daha iyi anla*şılması başta kanser hepatit böbrek yetmezliği gibi hastalıkların önlenmesinde önemli bir aşama olacaktır.

  Genetik kökenli hastalıkların tedavisinde eksik olan genin yerine konması olarak tanımla*yabileceğimiz gen tedavisi yakın gelecekte kulla*nılmaya başlanacaktır. Yapay dokuya organ üre*timi kök hücrelerin elde edilmesi gibi gelişmeler insan hayatını olumsuz yönde etkileyen birçok hastalığa çare olacaktır.
  Gen teknolojisi çalışmaları faydalı olduğu kadar yüksek maliyetleri ile de dikkatleri çekmek*tedir. Aynı zamanda bu alanda yetişmiş uzman eleman ve araştırmacı sayısının az olması geliş*miş ülkeler dışındaki devletlerin bu çalışmaları yapmalarını zorlaştırmıştır.  Klonlama: Bitki hayvan veya insan gibi yaşayan bir organizmanın (aslının aynı) bir kopyasını yapmaktır. Bu faaliyetin amaçları tedavi ve çoğalma olarak ikiye ayrılmaktadır.

  Tedavi amaçlı klonlama teknikleri kullanılarak; alzheimer (bunama) şeker hastalığı lösemi gibi hastalıkları tedavi etmek genetik hastalıkları önceden teşhis ederek iyileşmeyi sağlamak öncelikli hedefler arasındadır.
  Çoğalma amaçlı klonlama ise; tedavi amaçlı hastaya özel doku ve organ üretmek nesli tükenmekte olan hayvanların çoğalmalarını sağlamak araştırmalarda kullanmak üzerebirbirinin aynısı hayvanlar üretmek için gerçekleştirilmektedir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzay Teknolojisi Teknolojisi Forum Tarih
Uzay teknolojisinin babası öldü Bilim & Teknoloji 2 Kasım 2009
Hükümet uzay araştırmalarına mı yoksa yeryüzüne mi daha çok para harcamalıdır? Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016
Astronotlar uzayda neden koruyucu giysi giyer kısaca Uzay ve Gökyüzü 13 Ekim 2014
Uzay çalışmalarının dünyaya zararları nelerdir Uzay ve Gökyüzü 13 Mart 2014
Uzay çalışmalarının dünyaya insan hayatına ve iklimlere faydaları zararları Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş