Uzay mekiği ve At

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Uzay mekiği ve At konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Uzay mekiğinin yakıt tankının genişliği neden 1,5 metre?

  ABD'nin uzaya gönderdiği uzay mekiğinin yakıt tanklarının genişliği 4 feet, 8.5 inçtir. (yaklaşık 1,5 metre) Uzay mühendisleri bu tankları genişletmek istemişler, ancak başaramamışlardır.

  [​IMG] Çünkü; bu tanklar fırlatma rampasına trenle gönderilmek zorundadır ve söz konusu tren yolu tünellerden geçmektedir. Tünellerin genişliği ise tren raylarının arasındaki genişlik olan 4 feet 8,5 inçten (yaklaşık 1,5 metre) biraz fazladır.

  [​IMG] Neden 4 feet, 8,5 inç (yaklaşık 1,5 metre)?

  Çünkü vaktiyle tren rayları İngiltere'de böyle yapılmıştır ve ABD demiryolları İngiliz göçmenler tarafından inşa edilmiştir.

  [​IMG]Fotoğrafın orijinal boyutunu görmek için buraya tıklayınız.[​IMG] Peki, neden İngilizler bu genişliği kullanmışlar?

  Çünkü ilk tren raylarını yapanlar eski tramvay yolu yapımcılarıdır ve tramvay yolunun genişliği tam olarak budur.

  [​IMG]Fotoğrafın orijinal boyutunu görmek için buraya tıklayınız.[​IMG] Tramvay rayları neden daha geniş değildir?

  Çünkü bu ölçü vaktiyle at arabalarını yaparken kullanılan genişliktir.

  [​IMG]Fotoğrafın orijinal boyutunu görmek için buraya tıklayınız.[​IMG] At arabalarındaki tekerlekler arasında neden bu ölçü dikkate alınmış?

  Çünkü çok eskiden beri İngiliz topraklarından gelip geçen araçlar bu ölçüyü ortaya çıkarmıştır. Arabalar için başka bir ölçü kullanıldığında tekerlekler engebeli arazi üzerinde kalmakta ve kısa sürede bozulmaktadır.

  [​IMG]Fotoğrafın orijinal boyutunu görmek için buraya tıklayınız.[​IMG] Bu eski yol izleri nasıl ortaya çıkmış derseniz?

  İngiltere'deki ilk uzun mesafeli yollar Roma İmparatorluğu tarafından kendi savaşçıları için açılmıştır.

  [​IMG]Fotoğrafın orijinal boyutunu görmek için buraya tıklayınız.[​IMG] Peki, Romalıların yol izleri neden bu ölçüdeymiş?

  Çünkü Roma İmparatorluğu'nun ilk savaşçılarının arabaları yan yana getirilmiş iki atın çektiği araçlardır ve iki atın poposunun genişliği 4 feet, 8,5 inçtir (yaklaşık 1,5 metre).

  [​IMG] Sonuç olarak; dünyadaki en gelişmiş ulaşım sisteminin füzelerinin tasarımı ikibin yıl önce yan yana getirilen iki atın popo genişliği ile belirlenmiştir. Bu kuralı değiştirmek ise Ay'a giden, Mars'a gitme ve uzaya açılma planları yapan Amerikalı uzay aracı mühendislerinin bile harcı değildir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzay mekiği Forum Tarih
Uzay Mekiği - Uzay Mekiği Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 24 Şubat 2011
Uzay Mekiğinin Eve Dönüşü Uzay ve Gökyüzü 2 Mayıs 2010
Uzay mekiği Endeavour UUİ'ye kenetlendi Uzay ve Gökyüzü 11 Şubat 2010
''Kelepir uzay mekiği'' Uzay ve Gökyüzü 19 Ocak 2010
Atlantis uzay mekiği, UUİ'den ayrıldı Uzay ve Gökyüzü 26 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş