Uzay mekiği Endeavour UUİ'ye kenetlendi

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 11 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Uzay mekiği Endeavour UUİ'ye kenetlendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikan uzay mekiği Endeavour Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi.

  Endeavour'un 6 astronotu yaklaşık 2 hafta kalacakları uzayda UUİ'ye yeni bölümleri yerleştirmeye yarın gece başlayacak, ayrıca bakım ve onarıma yardım edecek. Mekik, UUİ'ye Tranquility adı verilen yeni bir oda ve uzay verandası (gözetleme kulesi) götürdü.
  UUİ'nin son önemli ve büyük parçası ile yüksek teknoloji uzay verandası Cupola'yı taşıyan Endeavour'dan sonra yapılacak 4 mekik seferinin ardından, uzay mekiklerinin 2011'in eylül ayında emekliye ayrılarak müzeye gönderilmesi öngörülüyor.
  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, seyahatin başlıca amacının 3 numaralı parça Tranquility ile küçük Cupola modülünün UUİ'ye taşınması olduğunu belirterek, Tranquility modülünün UUİ'ye monte edilecek son büyük parça olduğunu kaydetmişti.
  Şimdiye dek uzaya gönderilen en ileri teknoloji yaşam destek ünitesine sahip olan Tranquility de ayrıca istasyondaki havanın temizlenmesi ve kontrolünü sağlayacak bir sistemle mürettebat için tuvaletlerin bulunduğu bir bölme var. Modülde tüm bunların yanı sıra, mürettebat için başka yaşam üniteleriyle astronot ve yük taşıyan araçların kenetlenebileceği bir sistem bulunuyor.
  Endeavour mürettebatının Cupola adlı küçük bir modül ile robot iş istasyonunu kurmasının ardından UUİ yüzde 90 oranında tamamlanmış olacak. Yeni modüller iki astronotun iki ayrı uzay yürüyüşü sırasında monte edilecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzay mekiği Endeavour Forum Tarih
Uzay mekiği Endeavour fırlatıldı Uzay ve Gökyüzü 15 Kasım 2008
Uzay Mekiği - Uzay Mekiği Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 24 Şubat 2011
Uzay Mekiğinin Eve Dönüşü Uzay ve Gökyüzü 2 Mayıs 2010
''Kelepir uzay mekiği'' Uzay ve Gökyüzü 19 Ocak 2010
Atlantis uzay mekiği, UUİ'den ayrıldı Uzay ve Gökyüzü 26 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş