Uzay İstasyonu

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uzay İstasyonu


Mir uzay istasyonu
Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzayaraçlarından başlıca farkı hareket etmek için büyük roketlerinin olmamasıdır. Uzay istasyonlarına gitmek için bu tür hareket roketleri olan diğer uzayaraçları kullanılır. Uzay istasyonları yörüngede haftalarca aylarca hatta yıllarca kalmak üzere tasarlanırlar.
Uzay istasyonları uzayda uzun süre kalmanın organizma üzerindeki etkilerini araştırmak için kullanıldıkları gibi çeşitli bilimsel deneyler yapmak için de uygun bir mekan sunarlar. Halen uzayda en uzun kalma rekoru Mir uzay istasyonunda 4377 gün kalan Valeri Polyakov'a aittir.
İlk uzay istasyonu Uzay Yarışı döneminde yörüngeye fırlatılan SSCB'ye ait Salyut 1'dir. SSCB uzaya 7'si Salyut serisinden 1'i ise Mir olmak üzere 8 uzay istasyonu göndermiştir. ABD'nin uzay istasyonu Skylab 1970'li yıllarda kullanılmıştır.Skylab projesi başarısız olmuştur ve bu istasyon yörüngede terkedilmiştir. Nasa Skylab faciasından sonra çeşitli uzay istasyonu planları yapsa da bunların hiç birini hayata geçirememiştir.
Uzaya gönderilen en büyük istasyon çeşitli ulusların işbirliği içinde inşa ettikleri Uluslararası Uzay İstasyonu olmuştur.


Vikipedi özgür ansiklopedi​
 

Üst