Uzay Bilimi Süpernova Kalıntıları

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uzay Bilimi Süpernova Kalıntıları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzay Bilimi Süpernova Kalıntıları - Süpernova Kalıntısı Türleri - Uzay Bilimi
  Süpernova kalıntısı (SNK) bir süpernova yıldızının dev patlamasıyla oluşmuş yapıdır. Süpernova kalıntısı, genişleyen bir şok dalgasıyla sınırlanır, patlama sonucu ortaya çıkan genişleyen malzemeden oluşur.
  Bir süpernova için iki olasılık vardır: Ya, büyük bir yıldız yakıtını tüketerek çekirdeğindeki füzyon enerjisi durur ve kendi çekim güçleriyle içlerine çökerek bir nötron yıldızı veya kara delikbeyaz cüce yıldız başka bir komşu yıldızdan, kritik bir kütleye ulaşıncaya kadar malzeme biriktirir ve termonükleer bir patlama oluşur.
  Yıldız evriminin bu iki bitiş noktası da henüz tam anlaşılmış değil. Tahminlere göre yıldızların oldukça büyük bir bölümünün kütleleri on Güneş kütlesinden büyük olmalı. Bu da onların sonunda kara delik olmasını sağlıyor. Aslında doğa, süpernova yaratmakta hiç zorlanmıyor, asıl sorun teorik gökbilimde. Şimdiye kadar bilgisayar simülasyonları nükleer yakıtını bitirmiş hiç bir yıldızın kurallara uygun bir süpernova olarak patlamasını sağlayamadı.


  [​IMG]

  Kepler'in Süpernova kalıntısı, SN 1604  Gözlenen süpernovalarda patlama biçiminde açığa çıkan enerjinin %99'u nötrinolar aracılığıyla salınır, geri kalan enerji ise genleşme kinetik enerjisi (hareket enerjisi), X-ışınları ve gama ışınları biçimine dönüşür. Nötrino dedektörleri, 1987A'daki başarılarını sürdürmek amacıyla gelecekteki süpernova patlamalarından yayılacak nötrinolara karşı tetikte olacaklar. Gamma-ışını gözlemleri de süpernova patlaması sırasında oluşan kimyasal elementleri saptamakta kullanılacak.

  Belki de en meşhur ve en iyi gözlenen genç SNK, 1987 yılında Büyük Macellan Bulutu'nda keşfedilen süpernova, SN 1987Adır. Diğer iyi bilinen yaşlı süpernova kalıntıları, Tycho'ya dahil (SN 1572), kalıntı adını daha sonra Tycho Brahe'den almış ve asıl patlama ışığı (M.S. 1572) yılında kaydedilmiştir. Bir diğeri Kepler (SN 1604) ise, adını daha sonra Johannes Kepler'den almıştır. Gökadamızdaki en son kalıntı G1.9+0.3, gökada merkezinde keşfedildi ve süpernovanın yaklaşık olarak 140 yıl önce yok olduğu tahmin edilmektedir.

  [​IMG]
  Tycho'nun Nova kalıntısı, SN 1572


  Süpernova kalıntısı türleri

  Üç tip süpernova kalıntısı vardır:

  * Kabuk-gibi, mesela Kraliçe A
  * Bileşik, kabuk merkezi Atarca rüzgarı bulutsusu içerir, mesela G11.2-0.3 veya G21.5-0.9.
  * Karma-Şekilbilim (ayrıca "termal bileşik" olarak da bilinir) kalıntıları, merkezi görülen termal X-ışınım salınımı, bir radyo kabuğu tarafından kapatılmış. Termal X-ışını süpernova fışkırmasından ziyade, öncelikle yıldızlararası maddeyi temizler. Bu sınıfa örnek olarak SNK W28 ve W44 gösterilebilir.


  [​IMG]

  Büyük Macellan Bulutu içerisindeki N49 Süpernova kalıntısı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş