Uzay İstasyonu

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Uzay İstasyonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzay İstasyonu


  Mir uzay istasyonu

  [​IMG]


  Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur. Şu ana kadar yapılan uzay istasyonları alçak Dünya yörüngesine gönderilmiştir. Uzay istasyonlarının diğer uzayaraçlarından başlıca farkı hareket etmek için büyük roketlerinin olmamasıdır. Uzay istasyonlarına gitmek için bu tür hareket roketleri olan diğer uzayaraçları kullanılır. Uzay istasyonları yörüngede haftalarca aylarca hatta yıllarca kalmak üzere tasarlanırlar.
  Uzay istasyonları uzayda uzun süre kalmanın organizma üzerindeki etkilerini araştırmak için kullanıldıkları gibi çeşitli bilimsel deneyler yapmak için de uygun bir mekan sunarlar. Halen uzayda en uzun kalma rekoru Mir uzay istasyonunda 4377 gün kalan Valeri Polyakov'a aittir.
  İlk uzay istasyonu Uzay Yarışı döneminde yörüngeye fırlatılan SSCB'ye ait Salyut 1'dir. SSCB uzaya 7'si Salyut serisinden 1'i ise Mir olmak üzere 8 uzay istasyonu göndermiştir. ABD'nin uzay istasyonu Skylab 1970'li yıllarda kullanılmıştır.Skylab projesi başarısız olmuştur ve bu istasyon yörüngede terkedilmiştir. Nasa Skylab faciasından sonra çeşitli uzay istasyonu planları yapsa da bunların hiç birini hayata geçirememiştir.
  Uzaya gönderilen en büyük istasyon çeşitli ulusların işbirliği içinde inşa ettikleri Uluslararası Uzay İstasyonu olmuştur.


  Vikipedi özgür ansiklopedi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzay İstasyonu Forum Tarih
Soyuz uzay istasyonuna ulaştı Uzay ve Gökyüzü 23 Aralık 2009
NASA, uzay istasyonunun yörüngesini dikkatlice yükseltecek. Uzay ve Gökyüzü 19 Temmuz 2009
Dünya Uzay İstasyonu - Uzay İstasyonu - Uzay İstasyonu Nedir Uzay ve Gökyüzü 23 Mayıs 2009
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda tehlike Uzay ve Gökyüzü 13 Mart 2009
Çin'in uzay istasyonunun modeli tanıtıldı Bilim & Teknoloji 11 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş