Uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılıyor?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 8 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılıyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  uzayı incelemek için teleskobun dışında başka hangi araçlardan yararlanıyor
  Uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır,
  Uzayı incelemek için kullanılan araçlar nelerdir bilgi verir misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar

  Teleskop
  Radyoteleskopları
  Elektromanyetik dalgalar
  İnsanlı uzay araçları
  İnsansız uzay araçları
  Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  Kutup Yörüngeli Uydular
  Ekvatoral Uydular
  Rastgele Uydular
  İnsanlı Uydular

  uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır

  elektrik güç sistemleri çalışma araçların çoğu. Bu enerji, kısa ömürlü piller, ilk uzay araçları memnun olurum. Daha sonra NASA, Apollo ve Gemini uzay araçları, hidrojen ve oksijen, intra-lebilen suya, YAKIT AKÜ üreten güç kullandı. SSCB, "Soyuz'uysa. Günümüzdeyse çalışan güneş pilleri eski teknolojik uygulamalar, yaygın uzun süreli uzay yolculukları kullanılan, minyatür nükleer jeneratörler uzay yolculuğunun uğraştım.

  alanda, güneşin etkisi olarak soğuduktan araç, diğer bir tarafı ısıtır, sıcaklık kontrolü çok önemlidir. Skylab uzay laboratuvannda olumsuz, soğutma sistemleri de araç gerekduyulmuştu ısı kalkanı çalışmasını etkileyebilecek bir güneş paneli bölünürler. Apollo uzay aracı ise, yolculuk sırasında, düzenleme ve sıcaklık dağılımı üzerinde sıcaklığı uzaya yaymak için, o çevreleri iade ediyorum.

  Araçlar ve tutulmalıdır yedek hava karşılamak üzere uzaya düşmesini kabin içindeki basıncı gibi giriş ve çıkış basınç sağlamak. Hava, su ve gıda, gelecekte, bu uzun seyahatler açısından ağırlık doğurduğundan en büyük sorun, ya mekanik ya da ekolojik yöntemlerle (bitkiler kullanılarak) doğrudan meydana çağrılır.

  S.S.C.B. araçlar, oksijen ve azot, hava Dünya'nın atmosferi gibi deniz seviyesi basınç koşullarında kullanılır. Biz bir oksijen 0,345 barlık basınç dışında kullanılmıştır ABD araçlarındaysa Apollo yolculukları. Apollo seyahatleri sırasında uzaya araç Launch, hava atmosferin bileşimini, saf oksijen yörüngeye oturduktan sonra araç kullanılır. saf oksijen kullanımı nedeniyle yangın uçuş hazırlıkları sırasında Apollo araç kabini sırasında kullanılmak üzere atmosferik havanın bileşiminde Fırlatma, bir ölçü ile ortaya çıkarılmıştır astronotların ölümünden sonra Gus Grissom, Ed White ve Roger Chaffee.

  Dünya ile iletişim en önemli noktalarından biridir. Gelecekte uzay gemileri, kendi sistemlerini yüksek kapasiteli bilgisayarlar ve teknoloji denetleyecek, o günlerde çok daha güvenilir olacaktır. Ama sürekli zemin izleme gibi bugün araçtakilerin sağlık gibi birçok sistemi gereklidir. Buna ek olarak, mikrodalgalarla yönlü antenler çalışan bir ses ve görüntü için-tilebilmesi ile uzaydan Dünya kullanılır.

  diğer bir özelliği uzay araçlarının, onlar Dünya'ya geri getirebilir karakterin içeriğini. Bugüne kadar önemli sorunlar açısından bir araç yapısı yeğlenmiştir modülden oluşan, atmosfere giriş sırasında karşılaştı. Böylece, atmosfer 1 600 sürtünme kat hava nedeniyle içine hızlı bir giriş ° C sıcaklık aracı yükselen araç korur sırasında 30 000 km / h çeşitli şekillerde modifiye edilmiştir.

  Isı kalkanı Soyuz yumuşak eğimli yapılmış gibi artar yavaşlama, kaldırılması güç kolaylaştırmak için araç veya koni şeklinde veya aerodinamik arka yüzeyinin büyük bir kısmını tutmak için. Isı kalkanı, paraşüt açma aracı hıza kadar yavaşlatmak için gereklidir. prensibine göre yangında kalın plastik ısı kalkanları, çevreye ısı yayma tabakası, çalışır. Diğer yüzeylere ince bir tabaka ile kaplanmıştır.  Uydular
  dünya, alıcılar ve özel araçlarda onlara vericileri çevresindeki yörüngesinde. Uydular, roketler, uzay mekiği fırlatma yardımızla ya da taşındı. Dünya'nın yörüngesinin, uzaktan algılama uyduları, haberleşme uyduları, uydu GPS uyduları gibi farklı işlevler binlerce vardır.

  Yörünge Araçları
  uzay araçlarının içine veya Gökcisimlerinin diğer gezegenlerin yörünge yapmak için gönderilir. Bazen uzak gezegenlere ulaşması yıllar alır. özel kameralar günü, alıcı ve vericiler var.

  Açılış Araçları
  Yörünge araçları, ancak diğer gezegenlerin keşfi gönderilir. gezegen sol gezegen aracın yörüngeye girdikten sonra, iniş yapmak.

  Veri toplama robotları hareket gezegenlerin yüzeyinde Yüzey Araçları Landing. Çeşitli alıcılar ve vericiler onları yer.

  insan ve yük taşımada kullanılan uzay araçlarına Uzay mekikleri. Fırlatılarak geri dönüşteyse özel bir iniş yapmak, uzaya gönderdi. uzaydan Dünya gitmek için birçok kez gelebilir. Bazen özel bir bölünme mekik deneyleri yapılır uzay laboratuarı, yerleştirilir çağırdı.

  Uzay İstasyonu Uzay istasyonları, içinde insanların yaşayabileceği ve büyük uydular çalıştırın. orada kalmak ve deney ve araştırma yapmak dünyada yörüngeye istasyonu astronotları yerleştirdikten sonra.

  Sputnik

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1957
  Ağırlık: 84 kg
  Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
  Özellikleri: Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusuydu. , Atmosfer hakkında veri toplamak toprak onları gönderme görevi. Ancak, uydu sinyal gönderebildi sadece 21 gün için.

  Mariner 2

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1962
  Ağırlık: 203 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: Venüs Mariner 2 için uzaya gönderilen gezegenin keşfi, başka bir gezegenden yakınında uçan ilk uzay aracı oldu. Bilgi atmosferi ve Venüs'ün yüzeyinde toplanır. güneş rüzgarının ilk ölçümleri yapılmıştır.

  Apollo II iniş araç

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1969
  Ağırlık: 5900 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: Apollo II seferi, bir Ay'a ilk yolculuğunda uzay iniş insanlı. Dört gün sonra başlatılan, yörüngede bir astronot beklerken, iki astronot bir kapsül içinde aya indi. Ay ve taş örnekleri üzerinde astronotlar 22 saat toplanmıştır.

  Salyut 1

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1971
  Ağırlığı: 18.500 kg
  Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
  Özellikleri: ilk uzay istasyonuydu. Uzunluğu 12 metre, 4.1 metre maksimum genişliği. ve insan vücudunun etkilerini incelemek için uzaydan yer resimleri çizmek için, inşaat, uzun süreli uzay uçuş amacı.

  Skaylab uzay istasyonu

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1973
  Ağırlığı: 74.783 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: uzayda İnsanlar, ağırlıksız ortamda kanıtlamak için uzaya gönderilen uzun bir süre de kalabilirim. Altı yıl çalıştı. Veri güneş ve toprak kaynakları hakkında toplandı.

  Viking Lander

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1975
  Ağırlık: 576 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: uçuşları Viking Mars keşif için planlanan, yörünge aracı ve bir iniş aracı için kullanılan iki araç oluşan her biri. Bu bir uzay aracı güvenli bir şekilde başka bir gezegenin yüzeyine ilk kez indi olduğunu
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Mart 2011

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uzayı İncelemek İçin Hangi Araçlardan yararlanılır sorusunu merak eden öğrenciler için araştırma yaptık ve bu konunun tüm detaylarıyla ilgili bir makale hazırladık.
  Nadir olarak tek başlarına kullanılırlar. Mutlaka bir yükü vardır. En azından taşıdığı alet için bir enerji kaynağına ve haberleşme için alıcı ve vericilere ihtiyaç vardır. En basit astronotik roketlerde yük çok küçüktür. Bunlar genellikle atmosfer dışına çıkmazlar. Kısa süreli astronomik ve meteorolojik gözlemler amacıyla kullanılırlar. Roket atılır, belli bir yüksekliğe çıktıktan sonra roketin içindeki alet gerekli ölçümleri yapar. Daha sonra roket belirlenen bir yere düşürülür. Düşen kapsül bulunur kaydedilen bilgiler elde edilir. Bu yöntem sonraları terkedildi. Onun yerine roket hedef yükseklikte bilgi topladıktan sonra bilgileri radyo vericisiyle yer istasyonlarına iletir. Düşen kapsül aranmaz. Bu amaçlı roketler genellikle atmosferin üst tabakalarına ait ölçümlerin yapılmasında, güneş gözlemlerinde, uzaydan gelen kısa dalgaboylu çalışmalarda kullanılırlar.
  Uzay araçlarını genelde iki gruba ayırırız:

  Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  Kutup Yörüngeli Uydular
  Ekvatoral Uydular
  Rastgele Uydular
  İnsanlı Uydular

  1. İnsanlı uzay araçları
  2. İnsansız uzay araçları

  Bunlarda girdikleri yörüngelere göre üçe ayrılırlar:
  1. Yer etrafında yörüngeye girecek olanlar
  2. Ay çevresinde yörüngeye girecek olanlar ya da Ay’a inecek olanlar
  3. Gezegen yörüngelerine girecek olanlar ya da Güneş çevresinde dolananlar

  İnsansız uzay araçlarının Yer’i terk ettikten sonra geri dönmelerine gerek yoktur. Ancak insanlı olanların yere dönmeleri gerekmektedir. Bu nedenle içlerinde insan metabolizması için gerekli olan donanımın bulunması gerekmektedir.
  Başka bir sınıflama da amaca göre sınıflamadır. Buna göre:

  1. Bilimsel amaçlı uydular (genelde tek bir uydudan oluşurlar)
  2. Hizmet amaçlı uydular (birden fazla uydunun ortak çalışması vardır, örneğin, meteroloji uyduları, haberleşme uyduları bu türdendir)
  3. Askeri amaçlı uydular (erken uyarı sistemleriyle donatılmış aynı zamanda askeri haberleşme amacıyla kullanılırlar)
  4. Casus uyduları, yapıları, amaçları, ömürleri saklı tutulan, düşman topraklarını gözleyen uydular
  5. İmha uyduları, askeri uyduların bir cinsidir. Düşmana ait bir askeri veya casus uyduyu işlemez hale getirmek için fırlatılan uydulardır. Bir bomba olarak düşünülebilir.

  YER ÇEVRESİNDE YÖRÜNGEYE GİREN UYDULAR
  Bu tür uydular genellikle insansızdır. Şu anda yer yörüngesi etrafında binlerce uydu bulunmaktadır. Uydu bir merkezi cisim etrafında (yer, gezegen, güneş gibi) eliptik veya dairesel yörüngeye girmek üzere imal edilmiş araçlardır. İçlerinde ve dışlarında yapacakları işe göre uygun aletlerle donatılmıştır. Kabaca bir uydunun yapısı incelenirse, şu kısımlardan oluştuğu görülür:

  1. Uyduların dışları: Uydunun dış kısımları gümüş veya altın bir baraka ile kaplanmıştır (özellikle tüm haberleşme uyduları, iç gezegenlere gönderilen uydular ve ay modülleri). Bu tabakanın en belirgin özelliği yansıtıcı olmasıdır. Güneş ışınları yansıtılarak uydunun ısınması engellenmiş olur. İkinci neden ise özellikle altının iyi bir iletken olmasıdır. Yer yörüngeli uyduların büyük bir kısmı Van Allen manyetik kuşakları içersinde bulunurlar. Bu kuşaklar güneşten ya da yıldızlar arası ortamdan gelen yüklü parçacıkları hapsederek, kutup ışımasına neden olurlar. Bu parçacıkların oluşturdukları elektrik alan uydudaki elektronik aletlerin çalışmasını engeller. Altın barak oluşan elektriği toplamaya yarar. Özellikle haberleşme uydularının anten bağlantıları bile altın barak ile kaplanmıştır. Üçüncü bir neden ise mikron büyüklüğündeki asteroidlerin uydunun iç kısımlarına zarar vermesini engellemek içindir.
  2. Haberleşme Sistemleri: Eğer uydu ölçüm yapıyorsa, örneğin astronomik amaçlı ise yıldızları, gezegenleri, güneşi ya da derin uzayı inceliyor demektir. Ölçümleri radyo sinyalleri ile yeryüzüne ulaştırıyordur. Uydudaki bilgi yerdeki belli istasyonlara belirli zamanlarda aktarılır. Haberleşme uyduları ise yeryüzünün belli bir bölgesinden gelen sinyalleri diğer tarafa aktarırlar (devletler ve kıtalar arası telefon konuşması, TV yayını vs.). Bu tür uydulara yansıtıcı uydular denir. Bunun dışında uydu ile bizzat haberleşmeyi sağlayan sistemler vardır. Bu sistemler yardımı ile uydunun yeri, enerji durumu, hızı tespit edilir. Ona görede gerekli yörünge düzeltmeleri yapılır.
  3. Bilgisayar ve veri toplama sistemleri: Dedektörler, radyo antenleri, teleskoplar, kameralar vs.
  4. Güç kaynakları: Güç kaynağı bir uydunun en önemli kısmıdır. Uydu üzerindeki elektronik ve mekanik donanımı çalıştırmak için enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerji ya imalat sırasında kendisine yüklenmiş piller (doldurulmuş pil veya atom pilleri) vasıtasıyla karşılanır. Ya da uydu enerjisini dış ortamdan tedarik eder. Dış ortamdan (Güneş’ten) enerji güneş panelleri ya da güneş pilleri yardımıyla sağlanır. Bu tür elde edilen enerji elektronik aksam için gereklidir. Bunun dışında uyduların yörünge düzeltmelerinde belli bir eksoz hızı elde etmek için itme kuvvetine ihtiyaçları vardır. Bu tür enerji ile genellikle imalat sırasında uyduya yüklenir (yanıcı ve yakıcı sıvı yakıtlar) ya da uzay mekikleri vasıtasıyla yörüngede yakıt nakli yapılır.
  5. Pozisyon belirleme ve sabitleme üniteleri: Uydular güneş ışınlarından korunmak için kendi eksenleri etrafında dönerler. Bu dönme düzgün olmak zorundadır ve daima kontrol edilir. Belli bir yıldıza kilitlenme için uydunun pozisyonu çok önemlidir. Ayrıca astroid veya yörüngedeki bir uydu artığı ile çarpışma uydunun kontrolden çıkmasına neden olabilir.

  Uyduların şekilleri, yörünge yükseklikleri yapacakları işe göre seçilir. Eğer yer yörüngeli bir uydu ise, uydunun dolanma peryodu yörüngenin yarı-büyük eksenine bağlıdır.
  H (km) V1(m/sn) T (sn)
  150 7814 87.49
  200 7789 88.34
  300 7726 90.52
  500 7613 94.62
  1000 7350 105.1
  2000 6898 127.2
  5000 5919 201.3
  10000 4933 347.7
  357860 3075 1436=23s 56d

  Yukarıdaki tablo yeryüzünden farklı uzaklıklardaki yörüngelere ait değerlerdir. Eğer yörünge elips ise H uzaklığı uydunun enöte noktasındaki uzaklık ve hızı vermektedir. Bir uydunun yerin çekim etkisinden kurtulabilmesi için kabaca 10 km/sn hız kazanması gerekir. Yer yörüngeli uyduların enberi hızları hiçbir zaman 10 km/sn’ yi aşamaz. Eğer daha büyük yörüngeler (gezegenler arası ya da güneş merkezli yörüngeler) gerekiyorsa, ilk yörüngeden fırlatılış hızları şöyledir:
  H (km) V2(m/sn)
  0 11180
  200 11010
  400 10840
  1000 10390

  Ancak Güneş merkezli yörünge çizen uydularda hızlar oldukça yüksektir. Örneğin Halley kuyruklu yıldızını incelemek için gönderilen beş uydunun Halley’e göre rölatif hızları şöyledir:
  Sonda 1986 Halley Uz. (km) Hız (Halley’e göre) (km/sn)
  Vega 1 6 mart 8890 79.2
  Vega 2 9 mart 8030 76.8
  Sakigake 11 mart 6 910 000 -
  Suisei 8 mart 151 000 73
  Giotto 14 mart 605 68.4

  KUTUP YÖRÜNGELİ UYDULAR
  Bu tür uydular, yeryüzünün boylam çizgilerine paralel olarak dolanırlar. Yer küresi döndüğü için devamlı olarak yeryüzünün farklı bölgelerini gözlerler. Genelde Yer’in iyonosfer tabakası, kutup bölgeleri, okyanuslardaki akıntılar, erozyon, tarımsal ürünlerin tespiti, yeryüzünün fotoğrafının çekilmesi, askeri bölgelerdeki hareketlilik, maden ve petrol yataklarının tespiti gibi, yer küresine ait bilgi toplama işleri bu tür yörüngeli uydular vasıtasıyla yapılırlar. Bazı meteoroloji uyduları da kutup yörüngeli olarak atılabilmektedir. Alçak yörünge uydularıdır ve dolanma peryotları kısadır.
  EKVATORAL UYDULAR
  Yer’in ekvator düzlemine paralel ve o düzlem içinde dolanan uydulardır. Yörüngelerinin en öte noktası yaklaşık olarak 36000 km, peryodları da 24 saat civarındadır. Bu nedenle yeryüzünden bakıldıklarında sabit görünürler ve ampul uydu diye adlandırılırlar. Göz ile bakıldığında yıldız sanılabilirler. Haberleşme amacıyla atılan uydular, erken uyarı askeri uyduları, meteoroloji uyduları bu tür uydulardır. Yaşam süreleri daha uzundur.

  RASGELE UYDULAR
  Genellikle yörüngeleri yer ekvatoruyla belli bir açı yapan uydulardır. Çoğunlukla haberleşme ve meteoroloji uydularıdırlar.

  İNSANLI UYDULAR
  İlk insan taşıyan uydu Sovyetler Birliği’nin 12 Nisan 1961 de fırlattığı Vostok-1 uydusudur. Böylece Sovyetler Birliği içinde insan bulunan bir uyduya tam bir dönüş yaptırmayı başarmışlardır. Uzaya çıkan bu ilk insanın adı Yuri Gagarin idi. Sovyetler daha sonraları da uzaya gönderdikleri uyduları karaya indirmeyi başarmışlardır. İnme olayı, uydu atmosfere girdikten sonra, atmosferin alt kademelerinde paraşüt açarak sağlanmıştır. Halbuki bugün bile ABD paraşütle karaya uydu dönüşü yapamamaktadır. Bunun için uzay mekiği teknolojisini geliştirmiştir. Sovyetler Birliği’nin Vostok, Salyut, Soyuz serileri ile ABD’nin Mercury ve Gemini serilerine ait uydular insanlı ya da canlı yük (deney hayvanları) serilerdir. Uydunun yeryüzüne dönen canlı taşıyan kapsül kısmı son derece ısıya dayanıklı bir koruyucu ile kaplanmıştır. Bunun nedeni atmosfere girdiğinde sürtünmeden dolayı kapsülün erimesini önlemektir (yıldız kayması olayını düşününüz).
  Atılış Tarihi Adı Ağırlık (kg) Ömür (km) Uzaklık Özellik
  12 Nisan 1961 Vostok-1 4725 0g 01s 18d 181-327 İlk insanlı uçuş
  6 Ağustos 1961 Vostok-2 4722 1g 01s 18d 183-244 İki insanlı
  16 Haziran 1963 Vostok-6 4713 4g 23s 06d 181-231 İlk kadın kozmonot
  6 Ekim 1964 Cosmos-47 5300 1g 00s 00d 177-418 Test amaçlı
  14 Ekim 1964 Voskhod-1 5320 1g00s 08d 177-408 Üç insanlı
  22 Şubat 1965 Cosmos-57 5600 Yörüngeye girmedi 175-512 -
  18 Mart 1965 Voskhod-2 5682 1g 02s 02d 173-498 İki insanlı
  2 Temmuz 1965 Cosmos-? 5700 - - Köpek taşıyordu
  22 Şubat 1966 Cosmos-10 5700 22g 00s 00d 187-904 2 köpek, biolo araştırması

  Tablo: Sovyetler Birliği’ne ait ilk uyduların bazı özellikleri
  1985 yıllarından sonra uydular tek amaçlı olarak fırlatılmıyorlar. Bir uydunun üzerine farklı amaçlı aletler yerleştirilerek daha çok bilgi toplama yoluna gidiliyor. Ayrıca yörüngeye bir uzay laboratuarı görevi gören ve içinde insanların yaşayabileceği kabinler bırakılıyor. Bunlara genellikle uzay laboratuarları deniyor. Buralara malzemeler ve insanlar belirli dönemlerde gidiyorlar. Ancak bu tür incelemeler büyük maliyet gerektirdiğinden birçok ülke birleşerek böyle büyük projeleri gerçekleştirebiliyorlar. Örneğin European Space Agency (ESA) tarafından 1982 yılında ERS (Remote Sensing Satellite) adı verilen bir proje başlatıldı ve ERS1 (1991) ve ERS2 (1993) uyduları yeryüzünden yaklaşık olarak 777 km yükseklikte bir yörüngeye oturtuldular. BU uydular kutup yörüngeli uydular olup Yer’in belirli bir noktasından 15.3 günde bir geçecek şekilde yörüngelerinde dolanıyorlardı. Spektral bandı 5.3 GHz ve 3.7, 11, 12 mikronda yeryüzünü taramaktaydı. Ticari amaçlı uydular olup çözünürlüklerine göre elde ettikleri haritalar satılmaktadır. Ayrıca Japonlar 1987 de MOS (Maritime Observation Satellite) adını verdikleri bir proje başlattılar ve 19 Şubat 1987 de MOS1 uydusunu 908 km yükseklikte bir yörüngeye oturttular. Gerek Avrupalıların gerekse de Japonların uyduları aynı amaçlıydı. Bu uydular özellikle infrared, görsel ve mikrodalga boyunda gözlemler yapıyorlardı. Aynı yıllarda yani 1987′li yıllarda Ruslar Cosmos serisi uydularla, uzayda laboratuar kurup deney ve gözlem yapma yollarını arıyorlardı.
  Bu arada ABD ve Fransa ayrı ayrı projeler geliştiriyorlardı. Birden fazla uydu aynı amaçla çalışarak, yeryüzündeki değişiklikleri tespit edecekti. Bu amaçla ABD 27 Eylül 1985 de LANSAT projesini, Nisan 1986 da Fransa’da SPOT (Satellite Pour Observation de la Terre) projesini başlattılar. LANSAT uyduları 700 km yükseklikte, SPOT uyduları 832 km yükseklikte yörüngelere oturtuldular. Yörüngede 7 LANSAT ve 4 SPOT uydusu vardır. Bunlardan bazıları ömürlerini doldurmuştur. Bu uydular çeşitli dalgaboylarında yeryüzünün detaylı haritasını çıkararak madencilik, orman sanayi, tarım ve askeri sektörlerde hizmet vermektedir. SPOT4 uydusunda 10 m çözünürlüğe kadar inilmiştir. Bugün LANSAT verileri, içinde Türkiye’ninde bulunduğu birçok ülkenin bilimsel merkezleri tarafından incelenmektedir.
  Bunların dışında Yer dışı bilimsel araştırmalar için (astronomik amaçlı) bazı uydularda Yer çevresinde yörüngeye oturtulmuştur. Örneğin Haubble Uzay Teleskobu.
  Uydu Adet Atılış Tarihi Ağırlık (kg) Yer’den Uzaklığı (km)
  TIROS Serisi 10 1960-63 717-854 837-1119
  ESSA Serisi 9 1966-69 131-159 1561-1637
  NIMBUS Serisi 3-7 1969-78 545-1092 1700
  NOAA Serisi 11 1970-88 1030 875

  Tablo: ABD’nin kutup yörüngeli meteoroloji uyduları
  Rusya’nın ise,
  30 adet Meteor I serisi 1969-78
  4 adet Meteor II serisi 1975-89
  2 adet Meteor III serisi 1985-88
  meteoroloji uyduları vardır. Ağırlıkları bilinmemektedir, yerden ortalama uzaklıkları 980 km dir. Çin Cumhuriyeti ise 1988-90 arasında Fengyun1 ve 2 uydularını 904 km yükseklikte bir yörüngeye oturtmuştur. Bunlardan başka peryodu 24 saat yüksekliği 36000 km olan ekvatoral uydularda vardır. Bunlara ampul uydular denir. Genellikle haberleşme ve radyo, TV yayını için kullanılırlar. Bu uyduların ağırlıkları 293 kg ile 834 kg arasında değişir. Aşağıda bu amaçla atılmış uyduların adları vardır.
  ABD Avrupa Japon Hindistan
  SMS1,2 Meteosat1-5 GMSF1,2 Insat 1A ve 1B
  GOES1-7 GMS3 Insat 1C ve 2
   

 4. eyvallah kardeş çok işime yaradı
   

 5. Benimde çok işime yaradı...Teşekkürler.
   

 6. çok bilmiyarum ben uzayı ama ben uzaydaki gezegenleri hepsini biliyorum isteyen bana soru sora bilir
   

 7. türkçe çdevim için işime yaradı.... Teşekkürler
   

 8. türkçe ödevim vardı çok işime yaradı
   

 9. çok teşekkür ederim türkçe ödevim için çok işime yaradı...
   

 10. ödevim için iyi olacağını düşünüyom işallah olur
   

 11. çok teşekkür ödevime çok yardım ettiniz
   

 12. eyvallah kardeşim işime işime çok yaradı teşekkürler çok yaşa
   

 13. yer çevresinde yörüngeye giren uydular daha birçok mesela kutup yörüngeli uydular bunlar yani başkada var :D
   

 14. Birde resimleri olsaydı çok süper olurdu
   

 15. türkçe dersimde çokkkk işime yaradı
   

 16. teleskop, radyoteleskop,elektromanyatık dalgalar, insalsal uzay araçları ınsansız uzay araçları benim bildiklerim gerisi ne bilmem ama siz bilirseniz yazar mısınız ?
   

 17. türçe ödevim vardı inşallah öğretmenim beğenir
   

 18. türçe ödevim vardı inşallah öğretmenim beğenir
   

 19. iyiki var türkçe ödevimi yaptım
   

 20. Türkçe ödevim vardı çok işime yaradı çok iyi oldu.Arkadaşlarımın nerdeyse hepsine söyledim ne kadar güzel bilgiler var.Çok işime yaradı.Notlarım iyi olmasını diliyorum.Bu yazanları herkese tavsiye ederim.Herkez burdan çalışsın bence.Çünkü çok bilgili onlar kağıda yazılır ama en önemlisi onu kafanın içine sokmak onu ezberlemek.Herkezin buradan ezberlemesini tavsiye ederim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzayı incelemek için Forum Tarih
Günümüzde uzayı incelemek için başka hangi araçlardan yararlanılıyor Uzay ve Gökyüzü 5 Mart 2014
Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2012
Uzayı İncelemek için Hangi Araçlar Kullanılıyor? Uzay ve Gökyüzü 3 Mart 2011
Günümüzde Uzayı Araştırmak için Hangi Araçlar Kullanılır? Uzay ve Gökyüzü 17 Mayıs 2011
200 Bin Derecenin Fotoğrafı (Hubble'dan Uzayın Derinlikleri) Uzay ve Gökyüzü 12 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş