Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda SeLeN tarafından 6 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  günümüzde uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır - teleskop - uydu araçları - uzay nasıl izlenir - uzayı incelemek için ne gereklidir


  Uzayda yapılan inceleme ve keşif gezilerine uzay araştırması ya da uzay yolculuğu denir. Dünya atmosferinin sınırları dışında uzanan uzaya uçakla çıkılamaz. Jet yolcu uçakları genellikle atmosferin stratosfer katmanında yerden yaklaşık 12 kilometreye kadar olan yüksekliklerde yol alır; balonlar da yaklaşık 40 kilometreden daha yükseğe çıkamaz. Araştırma uçakları atmosferin uzay sınırlarında uçabilir ama dış uzaya ancak Dünya’dan roketlerle fırlatılan uzay araçlarıyla ulaşılabilir. Bu ancak 1950′lerde başarılmıştır.

  Bazı Uzay Terimleri

  Bazı “uzay terimleri”nin anlamlarını vererek konuya girmek yararlı olacaktır. Uzay araçlarını fırlatmak için kullanılan roketlere fırlatma araçları denir. Bir roket geriye doğru püskürttüğü sıcak gaz kütlesinin itme kuvvetiyle çalışır; itme kuvveti roketin ileri doğru yol almasını sağlar. Bazı fırlatma araçlarında bu itme kuvveti birkaç bin tona çıkabilir. Roket itmesi için kullanılan yakıt maddeleri ile bu yakıtı yakan oksijene iticiler denir. Yakıt gazyağı gibi bir petrol türevi olabilir; oksijen ise genellikle sıvı haldedir. Fırlatma aracının (yani roketin) hızı kademelendirmelerle artırılabilir; kademelendirme üst üste oturtulmuş ve sırayla ateşlenen birkaç roketi bir arada kullanmak demektir. Her roket kademesindeki yanma sona erince o kademe gruptan ayrılır ve yere düşer

  Uzay araştırmaları bilimine astronotik denir. Uzay yolculuğuna katılanlar ise astronot olarak adlandırılır ama Ruslar bunlara kozmonot derler. Fırlatma aracıyla uzaya taşınan yük ise uzay aracı’dır. İçinde mürettebat bulunan araçlar insanlı uzay aracı olarak tanımlanır. İnsansız uzay araçları ise yalnızca aletler radyo donanımları taşır. Mürettebat kabini kapsül ya da modül olarak adlandırılır. İki uzay aracının uzayda buluşup birbiriyle birleşmesine kenetlenme denir. Mekik yeniden kullanılabilen insanlı uzay aracıdır.

  Uzay aracının Dünya çevresinde izlediği yol o aracın yörünge’sidir. Dünya çevresinde belirli bir yörüngede dolanan insansız uzay araçları yapma uydu olarak tanımlanır. Ay’a Güneş’e gezegenlere ya da uzayın derinliklerine gönderilen insansız uzay araçlarına sonda denir. Dünya’nın çevresinde bir yörüngede dolanmakta olan ve zaman zaman astronotlarca ziyaret edilen uzay araçları uzay istasyonu olarak adlandırılır.

  Teleskop

  uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klasik manada optik teleskoplarla veya çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.

  Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansımalı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırılmalı teleskop adı verilir.

  Uydu

  başka bir gezegenlerin etrafında dönen gök cismi. Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılırlar. Güneş Sistemindeki tüm gezegenler Güneş’in uydusudur. Ay gibi diğer gökcisimleri ise gezegenlerin uydularıdır.
  dünya, alıcılar ve özel araçlarda onlara vericileri çevresindeki yörüngesinde. Uydular, roketler, uzay mekiği fırlatma yardımızla ya da taşındı. Dünya’nın yörüngesinin, uzaktan algılama uyduları, haberleşme uyduları, uydu GPS uyduları gibi farklı işlevler binlerce vardır.

  Yörünge Araçları
  uzay araçlarının içine veya Gökcisimlerinin diğer gezegenlerin yörünge yapmak için gönderilir. Bazen uzak gezegenlere ulaşması yıllar alır. özel kameralar günü, alıcı ve vericiler var.

  Açılış Araçları
  Yörünge araçları, ancak diğer gezegenlerin keşfi gönderilir. gezegen sol gezegen aracın yörüngeye girdikten sonra, iniş yapmak.

  Veri toplama robotları hareket gezegenlerin yüzeyinde Yüzey Araçları Landing. Çeşitli alıcılar ve vericiler onları yer.

  insan ve yük taşımada kullanılan uzay araçlarına Uzay mekikleri. Fırlatılarak geri dönüşteyse özel bir iniş yapmak, uzaya gönderdi. uzaydan Dünya gitmek için birçok kez gelebilir. Bazen özel bir bölünme mekik deneyleri yapılır uzay laboratuarı, yerleştirilir çağırdı.

  Uzay İstasyonu Uzay istasyonları, içinde insanların yaşayabileceği ve büyük uydular çalıştırın. orada kalmak ve deney ve araştırma yapmak dünyada yörüngeye istasyonu astronotları yerleştirdikten sonra.

  Sputnik

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1957
  Ağırlık: 84 kg
  Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
  Özellikleri: Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusuydu. , Atmosfer hakkında veri toplamak toprak onları gönderme görevi. Ancak, uydu sinyal gönderebildi sadece 21 gün için.

  Mariner 2

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1962
  Ağırlık: 203 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: Venüs Mariner 2 için uzaya gönderilen gezegenin keşfi, başka bir gezegenden yakınında uçan ilk uzay aracı oldu. Bilgi atmosferi ve Venüs’ün yüzeyinde toplanır. güneş rüzgarının ilk ölçümleri yapılmıştır.

  Apollo II iniş araç

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1969
  Ağırlık: 5900 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: Apollo II seferi, bir Ay’a ilk yolculuğunda uzay iniş insanlı. Dört gün sonra başlatılan, yörüngede bir astronot beklerken, iki astronot bir kapsül içinde aya indi. Ay ve taş örnekleri üzerinde astronotlar 22 saat toplanmıştır.

  Salyut 1

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1971
  Ağırlığı: 18.500 kg
  Uzay Ajansı: Eski SSCB Uzay Dairesi
  Özellikleri: ilk uzay istasyonuydu. Uzunluğu 12 metre, 4.1 metre maksimum genişliği. ve insan vücudunun etkilerini incelemek için uzaydan yer resimleri çizmek için, inşaat, uzun süreli uzay uçuş amacı.

  Skaylab uzay istasyonu

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1973
  Ağırlığı: 74.783 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: uzayda İnsanlar, ağırlıksız ortamda kanıtlamak için uzaya gönderilen uzun bir süre de kalabilirim. Altı yıl çalıştı. Veri güneş ve toprak kaynakları hakkında toplandı.

  Viking Lander

  uzay Yıl içine gönderdi mısınız: 1975
  Ağırlık: 576 kg
  Uzay Ajansı: NASA
  Özellikleri: uçuşları Viking Mars keşif için planlanan, yörünge aracı ve bir iniş aracı için kullanılan iki araç oluşan her biri.

  alıntı
   

 2. bu bilgi bana yeterli olmadı daha kolay ve daha çok uzay aracı gerekliydi.ama yinede teşekkürler.bilmediğim bir kaç bilgiyi öğrendim.
   

 3. matematik türkçe hayat bilgisi ni de hiç bilmem çünkü tembelim
   

 4. Bana daha fazla araç gerek öğretmen ödev verdi
   

 5. ben daha çok araç istiyorum
   

 6. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar

  Teleskop
  Radyoteleskopları
  Elektromanyetik dalgalar
  İnsanlı uzay araçları
  İnsansız uzay araçları
  Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  Kutup Yörüngeli Uydular
  Ekvatoral Uydular
  Rastgele Uydular
  İnsanlı Uydular
   

 7. ben daha çok araç istiyorum
   

 8. yazamadım türkçe kitabındaki yer çok küçük ama yinede saolun yazmak için bu kadar uğraşmışsınız
   

 9. ben çok araç isterim yaaaaa
   

 10. Ben daha çok araç bekliyordummmmmmmmmm
   

 11. çok işim yaradı teşekkür ederim . uzayla ilgili bir şey olursa buraya bakarım
   

 12. Teşekkür ederim ödevimden 100 aldım teşekkürler :)))))
   

 13. Daha uzun olsaydı iyi olurdu..
   

 14. abi yaaaaaaaaaa türkçe kitabına sığmadı
   

 15. daha çooooooooooooook istiyomm
   

 16. Benim ödevime yaradı. Teşekkür ederim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzayı incelemek için Forum Tarih
Günümüzde uzayı incelemek için başka hangi araçlardan yararlanılıyor Uzay ve Gökyüzü 5 Mart 2014
Uzayı İncelemek için Hangi Araçlar Kullanılıyor? Uzay ve Gökyüzü 3 Mart 2011
Günümüzde Uzayı Araştırmak için Hangi Araçlar Kullanılır? Uzay ve Gökyüzü 17 Mayıs 2011
200 Bin Derecenin Fotoğrafı (Hubble'dan Uzayın Derinlikleri) Uzay ve Gökyüzü 12 Şubat 2010
Uzayı hayal edenlere! Herkese uzay aracı! Uzay ve Gökyüzü 28 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş