Uzayı gözlemlemeye yarayan araçlar nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 8 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uzayı gözlemlemeye yarayan araçlar nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzayı gözlemlemeye yarayan araçlar nelerdir?

  Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar
  Teleskop
  Radyoteleskopları
  Elektromanyetik dalgalar
  İnsanlı uzay araçları
  İnsansız uzay araçları
  Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  Kutup Yörüngeli Uydular
  Ekvatoral Uydular
  Rastgele Uydular
  İnsanlı Uydular
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uzayı İncelemek İçin Hangi Araçlar Kullanılır – Yararlanılır


  uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır,uzayı incelemek için hangi araçlar kullanılır, uzayı incelemek için ne gereklidir  Uzayda yapılan inceleme ve keşif gezilerine uzay araştırması ya da uzay yolculuğu denir. Dünya atmosferi*nin sınırları dışında uzanan uzaya uçakla çıkılamaz. Jet yolcu uçakları genellikle atmos*ferin stratosfer katmanında yerden yaklaşık 12 kilometreye kadar olan yüksekliklerde yol alır; balonlar da yaklaşık 40 kilometreden daha yükseğe çıkamaz. Araştırma uçakları atmosferin uzay sınırlarında uçabilir ama dış uzaya ancak Dünya’dan roketlerle fırlatılan uzay araçlarıyla ulaşılabilir. Bu ancak 1950′lerde başarılmıştır.  Bazı Uzay Terimleri


  Bazı “uzay terimleri”nin anlamlarını vererek konuya girmek yararlı olacaktır. Uzay araçla*rını fırlatmak için kullanılan roketlere fırlat*ma araçları denir. Bir roket geriye doğru püskürttüğü sıcak gaz kütlesinin itme kuvvetiyle çalışır; itme kuvveti roketin ileri doğru yol almasını sağlar. Bazı fırlatma araçlarında bu itme kuvveti birkaç bin tona çıkabilir. Roket itmesi için kullanılan yakıt maddeleri ile bu yakıtı yakan oksijene iticiler denir. Yakıt gazyağı gibi bir petrol türevi olabilir; oksijen ise genellikle sıvı haldedir. Fırlatma aracının (yani roketin) hızı kademelendirmelerle artırılabilir; kademelendirme üst üste oturtulmuş ve sırayla ateşlenen birkaç roketi bir arada kullanmak demektir. Her roket kademesindeki yanma sona erince o kademe gruptan ayrılır ve yere düşer.  Uzay araştırmaları bilimine astronotik de*nir. Uzay yolculuğuna katılanlar ise astronot olarak adlandırılır ama Ruslar bunlara koz*monot derler. Fırlatma ara*cıyla uzaya taşınan yük ise uzay aracı’dır. İçinde mürettebat bulunan araçlar insanlı uzay aracı olarak tanımlanır. İnsansız uzay araçları ise yalnızca aletler radyo donanımla*rı taşır. Mürettebat kabini kapsül ya da modül olarak adlandırılır. İki uzay aracının uzayda buluşup birbiriyle birleşmesine kenetlenme denir. Mekik yeniden kullanılabilen insanlı uzay aracıdır.  Uzay aracının Dünya çevresinde izlediği yol o aracın yörünge’sidir. Dünya çevresinde belirli bir yörüngede dolanan insansız uzay araçları yapma uydu olarak tanımlanır. Ay’a Güneş’e gezegenlere ya da uzayın derinlikle*rine gönderilen insansız uzay araçlarına sonda denir. Dünya’nın çevresinde bir yörüngede dolanmakta olan ve zaman zaman astronotlarca ziyaret edilen uzay araçları uzay istasyo*nu olarak adlandırılır.
  Teleskop  uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klasik manada optik teleskoplarla veya çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.  Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansımalı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırılmalı teleskop adı verilir.
  Uydu  başka bir gezegenlerin etrafında dönen gök cismi. Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılırlar. Güneş Sistemindeki tüm gezegenler Güneş’in uydusudur. Ay gibi diğer gökcisimleri ise gezegenlerin uydularıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

 3. hiç bir şey anlamadım
   

 4. aynen hiç bir şey anlamadım......................................
   

 5. off araştırm ödevimi yapamicamm
   

 6. anlamadım başta duran şey başka bir şey anlatıyor of ödev var!!!!!!!
   

 7. pek bir şey anlayamadım daha belirgin yapın offffffffffff
   

 8. O zaman bir dafa okuyun
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzayı gözlemlemeye yarayan Forum Tarih
Günümüzde uzayı incelemek için başka hangi araçlardan yararlanılıyor Uzay ve Gökyüzü 5 Mart 2014
Uzayı incelemek için Hangi Araçlar Kullanılır Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2012
Günümüzde Uzayı Araştırmak için Hangi Araçlar Kullanılır? Uzay ve Gökyüzü 17 Mayıs 2011
Uzayı İncelemek için Hangi Araçlar Kullanılıyor? Uzay ve Gökyüzü 3 Mart 2011
200 Bin Derecenin Fotoğrafı (Hubble'dan Uzayın Derinlikleri) Uzay ve Gökyüzü 12 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş