Uyuz Tedavisi - Uyuz Hastalığı Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Uyuz Tedavisi - Uyuz Hastalığı Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uyuz Tedavisi - Uyuz Hastalığı Tedavisi

  Tedavi: Tedavi, bütün aile fertlerine aynı anda uygulanmazsa, başarısız kalır. Tedavide; Wilkinson pomat, Kwell, Scatin gibi ilaçlardan biri kullanılabilir. Şahıs önce keseli bir banyo yapar ve banyoyu müteakip ilacını boynundan tırnağına kadar ovarak sürer ve elbiselerini giyer. 24 saat sonra yıkanmadan aynı şekilde ilacını sürer. 24 saat sonra da iyice yıkanır, ilaç sürünmez ve yeni elbiselerini giyer. Eski elbiseler, yatak takımları ise kaynatılır, ütülenir. İyileşme olmayan hallerde 7-10 gün sonra tedavi tekrarlanır. Başarılı uygulamaya rağmen 1-2 hafta kaşınma devam edebilir.

  Uyuz ehil ve vahşî hayvanlarda da görülen bir hastalıktır. Genellikle uyuza tutulan hayvanlarda kıllar dökülür, deride kepeklenme, kabuklanma ve şiddetli kaşıntılar olur. Hasta hayvanlarla temasta bulunan herkese bulaşan bu hastalık, bilhassa seyis ve hayvan bakıcılarında daha çok görülmektedir. Hayvan uyuzu amilleri deri içine girmedikleri için tedavisi kolaydır. İlk şart hayvandan uzaklaşmaktır.

  Memleketimizde sık rastlanan bir uyuz çeşidi de arpa uyuzudur. Buğday, arpa, mısır, fasulye gibi hububat tozlarından bulaşır. Deride şiddetli kaşıntı ve döküntüler olur. Belirtiler 3-4 günde şiddetlenip sonra yavaş yavaş iyiliğe döner. Tedavi için sirkeli veya tuzlu suyla yıkanmak kafidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uyuz Tedavisi Uyuz Forum Tarih
Uyuz hastalığı ve belirtileri kısaca Cilt Hastalıkları 28 Nisan 2015
Uyuz Sözler Mesajlar Msn nickleri Güzel Nickler 16 Şubat 2012
Uyuz Sözler Mesajlar 2017 Msn nickleri Güzel Nickler 2 Şubat 2012
2017 Uyuz Edici Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 15 Ocak 2012
Köpeklerde Uyuz Nasıl Anlaşılır Kedi ve Köpekler 12 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş