uyuz böcekleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda sleza tarafından 8 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  uyuz böcekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [​IMG] Biyolojisi

  Uyuz böceği insanın derisi içine girerek tüneller halinde (2 mm-3 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı deride tünel açan, kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Kıl diplerinde iltihaplı dermatit de yaparlar. Böcek yassı, oval, kitinle örtülü ve kirli sarı renklidir. Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. 0.4 mm boyunda ve 0.3 mm enindedir. Deri altına yumurtlayarak ürer. Yumurtlamadan iki hafta sonra hastalığın başlaması vücutta genellikle parmak araları, bilek ve dirseklerin iç kısmı, koltukaltı, karın ile bacakları sarması ile olur. Deride kazdığı tünellerin üzerinde içi su ve parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz insanlardan el sıkma ile, kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır. Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşam yerleri en kolay bulaşma ortamıdır. Bilgisiz ve fakir ortamda daha çok görülür.
  "Uyuz böceği kedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da hastalık yapar. Hububatla da geçen cinsi vardır. Deride geceleri daha artan kaşıntı, kabarcıklar varsa

  [​IMG] "Acilen Doktora gidilmelidir."
  [​IMG] Kontrol Önlemleri
  Eğer uyuz teşhisi konmuş iseÇıkan giysiler ve kullanılan eşyalar kaynatılır, yıkanır ve sıcak ütü yapılır.İyi bir vücut temizliği ardından verilen böcek öldüren ilaçlar tarife göre tekrarlanarak vücuda sürülür. Vücut ilaçlı bırakılır. Üzerindeki çamaşırlar değiştirilir. Bu işlemi evdeki hasta olan da olmayan da yapmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - uyuz böcekleri Forum Tarih
Uyuz hastalığı ve belirtileri kısaca Cilt Hastalıkları 28 Nisan 2015
Uyuz Sözler Mesajlar Msn nickleri Güzel Nickler 16 Şubat 2012
Uyuz Sözler Mesajlar 2017 Msn nickleri Güzel Nickler 2 Şubat 2012
2017 Uyuz Edici Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 15 Ocak 2012
Köpeklerde Uyuz Nasıl Anlaşılır Kedi ve Köpekler 12 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş