Uyumak öğrenmeye yardımcı mı?

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Uyumak öğrenmeye yardımcı mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bilimadamlarına göre rüya görüldüğü sürece, yeni bir şeyler öğrenip hemen uyumak, yeni bilgilerin akılda kalmasını sağlayabilir.

  Bilimadamlarına göre rüya görüldüğü sürece, yeni bir şeyler öğrenip hemen uyumak, yeni bilgilerin akılda kalmasını sağlayabilir.

  Uzmanlar, yeni üstlendiği bir işi düşünerek rüya gören kişilerin uyandıklarında, rüya görmeyenlere kıyasla daha iyi performans sergilediklerini belirledi.

  Araştırma kapsamında gönüllü deneklere, üç boyutlu bilgisayar ortamında hazırlanmış bir labirentin planını incelemeleri ve öğrenmeleri istendi.

  Daha sonra deneklerden bir bölümünden bir süre labirenti düşünerek uyumaları istendi.

  Uyumalarına izin verilen grup, labirentte diğer gruptan çok daha hızlı şekilde ilerleyerek çıkış kapılarından birine ulaşmayı başardı.

  Öğle uykusu

  Araştırmacılar, rüyaların beynin bilinçdışı bölümlerinin göreve ilişkin bilgileri işlemek üzere sıkı şekilde çalıştığına işaret ettiğini düşünüyor.

  Araştırmanın yazarlarından Harvard Tıp Akademisi'nden Doktor Robert Stickgold, rüyaların beynin farklı seviyelerde ama aynı sorun üzerinde çalışmasında belirleyici olabileceğini söyledi.

  Stickgold rüyaların beynin mevcut anıları, gelecekte daha yararlı olmalarını sağlayacak şekilde ilişkilendirme çabasını yansıtabileceğini belirtti.

  Bilimadamları, "Cell Biology" adlı akademik dergide yayımlanan araştırmanın öğrenme ve hafızanın geliştirilmesine yönelik çalışmalarda fayda sağlayabileceğini bildirdi.

  Uzmanlara göre örneğin, öğrencilerin yatmadan önce derslerine sıkı şekilde çalışmaları ya da öğleden sonraları bir süre çalıştıktan sonra uyumaları daha iyi olabilir..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uyumak öğrenmeye yardımcı Forum Tarih
Günde Kaç Saat Uyumak Gerek Genel Sağlık 8 Eylül 2013
Uyumak abdest bozar mı? Dini Sorular ve Cevaplar 12 Temmuz 2013
Ayakta Uyumak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 11 Şubat 2012
Çocuklar neden annesi ile uyumak ister? Gebelik ve Annelik 12 Ekim 2011
Kerahat vakti ne zamandır - Kerahat vaktinde uyumak Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş