Uykusuzluk - Eluned Summers-Bremner

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda GizLi_ÖzNe tarafından 9 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Uykusuzluk - Eluned Summers-Bremner konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitap Özet

  Parlak ışıkların geceyi gündüze çevirdiği küreselleşmenin zaman ve mekândaki sınırları kaldırdığı iletişim araçlarının çeşitliliği ve yaygınlığından dolayı hiç bağlantımızı koparamadığımız dünyada[​IMG] fazla uyarılan beyinlerimizin kapatma düğmesine basıp biraz uyumak artık hepimize daha zor geliyor. Bir uykusuzlar toplumuna dönüşüyoruz. Aslında bu yaygın uykusuzluk durumu binyıllardır insanlar için bir sorun. Eluned Summers-Bremner'in çalışması da Homeros'un İlyada ve Odysseia'sıyla ve Mezopotamya destanı Gılgamış'la başlıyor Çin Hindistan Japonya ve Avrupa edebiyatlarında uykusuzluğu ve uykusuzları inceleyerek devam ediyor.
  Uykusuzluğun kökeni ve insan hayatına etkileri karmaşıktır; dünyadaki farklı kültürler bu sorunu anlamak tanımlamak ve çözmek için hem sanatı hem bilimi kullanarak pek çok şey denediler. Tıp bilimi uykusuzluğu her zaman daha derin bir psikolojik ya da fiziksel hastalığın belirtisi olarak gördü. Ortaçağ ve Rönesans hekimleri ve düşünürleri bunu karasevdanın hüznün hatta deliliğin göstergesi olarak tanımladılar. Günümüz tıbbı ise uykusuzluğu akıl hastalığına ve travma sonrası stres bozukluğuna bağlıyor. Bugün sunulan çözümler sıklıkla reçeteli ilaçları da içeriyor ancak bunlar kısa vadeli çözümler; yazar ilaç endüstrisinin bu konudaki rolünü ve tedavilerin etkinliğini de tartışmaya açıyor.

  Uykusuzluk gece yatmadan önce okuduğunuzda uykuya dalmanıza yardımcı olmayabilir ama uykusuzluğu ve bunun şaşırtıcı derecede zengin kültürel arkaplanını anlamak konusunda doğru bir başlangıç noktası olacak.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Uykusuzluk
  Kültürel Bir Tarih
  Eluned Summers-Bremner
  Yapı Kredi Yayınları
  Baskı Tarihi: Temmuz 2009
  ISBN: 9789750816406
  Sayfa: 208
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uykusuzluk Eluned Summers Forum Tarih
Uykusuzluk Hastalığı Hakkında Bilgi Psikoloji 1 Eylül 2011
Uykusuzluk Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi Psikoloji 25 Mart 2011
Sevgiliye Uykusuzluk Sözleri - Uykusuzluk Mesajları Sms Sözleri - Hazır Mesajlar 1 Şubat 2011
Uykusuzluk Şiiri - Özdemir Asaf Şairlerimiz Ve Şiirleri 8 Ocak 2011
Uykusuzluk Nedenleri - Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler Psikoloji 27 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş