Uykunuzu zehir eden 10 neden...

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Uykunuzu zehir eden 10 neden... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Mışıl mışıl uyumak için 3 şart...

  "En iyi uyku hangisidir?" sorusunun cevabını merak etmeyen yoktur. 'İyi uyku'yu sadece belirli saatlerle tanımlamak yeterli olmuyor. International Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, 'iyi uyku'yu, "Kişinin kendini dinlenmiş hissettiği uyku" olarak tanımlıyor...

  Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, uykunun süresinin kişiye özel olduğunu söyledi. Tutluoğlu, "Bazı insanlar 10-12 saat uyudukları halde 'uykumu alamadım' derken, bazıları 6 saat uyusa da son derece dinlenmiş bir şekilde uyanabiliyor"dedi. Uluslararası Uyku Cemiyeti'nin sınıflandırmasına göre, 100'e yakın uyku hastalığı bulunuyor. Kaliteli uyku ise başlıca 3 şartı gerektiriyor:

  1) Günlük çalışma ve düşünme fonksiyonları etkilenmemeli
  2) Gün içinde uyku gelmemeli
  3) Uyuklama olmamalı

  Uyku kalitesini bozan 10 konu

  Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, gece uyku kalitesini bozan ve dinlenmeyi önleyerek başka sağlık sorunlarına da davetiye çıkaran 10 nedeni şöyle sıralıyor:

  1) Aşırı kilo artışı ve obezite
  2) Yapısal bozukluklar (çene yapısı küçük ve arkaya doğrudur)
  3) Burun ve boğazdaki yapısal bozukluklar
  4) Bazı hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması) hastalığı
  5) Astım (Astımlı kişilerde alerji de olduğundan, burun çok iyi çalışamıyor, tıkanıklık ve sinüzit oluşuyor. Buna bağlı olarak hasta burun problemleri de yaşıyor ve apne oluşuyor.)
  6) KOAH -Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ( KOAH hastalarında uyku apnesi daha sık görülüyor. Uyku sırasında soluk durması sonucu kandaki oksijen düşüyor, ani ölümler oluşabiliyor)
  7) Kişiye ait faktörler (Sigara, alkol)
  8) Kalp hastalıkları ve hipertansiyon
  9) Cinsel fonksiyon bozuklukları
  10) Ense kalınlığı

  Uyku teröründe, hasta eşini dövebiliyor

  Uyku terörü hastalığında ise hasta, uyanmadan uyku sırasında kalkıyor ve eşini dövmeye başlıyor ya da eşyaları kırıyor. Uykuda yemek yeme hastalığında da hasta uyku sırasında yemek yiyor ancak hatırlamıyor. En çok görülen diğer uyku hastalıkları arasında şunlar bulunuyor: Uykusuzluk. Parasomnia: Uykuya dalarken kaslarda kasılma olur. Buna karabasan ya da uyku felci de denebilir. Narkolepsi: Apne değildir. Kişi, gün boyu aşırı uykulu olur, kafası düşer ve uyuklar.

  Açık gözle de uyunabiliyor

  Halk arasında 'uyurgezerlik' olarak bildiğimiz durum da bir uyku hastalığıdır. Bu hastaların gözleri açıktır, ama aslında uyuyorlardır. Uyurgezer, uykunun herhangi bir zamanında yatağından kalkıp, arabasına binip, alışveriş yaparak dönebilir ve bunu hatırlamayabilir.

  Horlayan kocada, eşin ifadesi önemli!

  Horlama sorunu erkeklerde daha sık görülmesine rağmen menopozdan sonra kadınlarda da rastlanabiliyor. Bu durumda eşler horlamadan dolayı uyuyamıyor, rahatsız oluyor ve yatakları ayırıyorlar. Horlama sorunu olan erkeklere tanı koymada, eşlerinin ifadeleri büyük önem taşıyor. Uyku apnesi olan kişilerde vücudun üst kısmında terleme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, sabahları baş ağrısı oluyor ve kişi uykusunu alamamış olarak kalkıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uykunuzu zehir eden Forum Tarih
Uykunuzu ibadete dönüştürmek ister misiniz? Dini Sohbetler Dini Forum 23 Ocak 2009
Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınacak Önlemler Seviyeli-Ciddi Konular 20 Aralık 2013
Türkiyedeki Zehirli Hayvanlar Nelerdir Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2013
Güler Duman - Hayatımı Zehir Eyleyen Kadın (2012 Yeni) Müzik Videoları 14 Nisan 2012
Zehirli Mantar ve Zehirsiz Mantar Nasıl Ayırt Edilir? Doğa ve Bitkiler 28 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş