Uykuda solunum bozukluklarına dikkat

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Uykuda solunum bozukluklarına dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Erdinç, uykuda solunum bozukluklarının öldürücü boyutlara ulaşabileceğini söyledi.

  Yunus Emre Devlet Hastanesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Uyku bozuklukları" konulu konferansta konuşan ESOGÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Erdinç, horlamanın son derece yaygın bir mesele olduğu için neredeyse olağan bir durum gibi kabul edildiğini belirtti. Prof. Dr. Oğuz Erdinç, "Horlayan insanlarda, uykuda solunum düzensizliği ve solunum durması (uyku apnesi) sık görülmektedir. Horlayan insanlarla gece aynı ortamda kalanlar, bu insanlarda uykuda solunum durmalarının olduğunu (tanıklı apne) ifade etmektedirler. Uykuda solunum bozuklukları, insan sağlığını ağır şekilde bozabilen, öldürücü olabilen ve yeterince tanınmayan tablolardır. Uyku çalışmasıyla tanı konmakta ve tedavi planlanmaktadır" dedi.

  Sabahları uyanma güçlüğü ve dinlenmemiş olarak uyanma, çoğu zaman uyku sırasında bir sebebe bağlı olarak ya da nedensiz bir şekilde uyanan, bir süre uyanık kalan insanların birinci grup hasta olarak tanımlandığını kaydeden Erdinç, "İkinci grup hasta ise, yeterince uyumuş oldukları halde sabah uyanma güçlüğü ya da dinlenmiş olarak uyanamamaktan yakınmaktadır. İkinci grup hastanın durumu da, uyku çalışmasıyla aydınlığa kavuşturulabilecektir. Özelikle birinci grupta yer alanlardan nedensiz bir şekilde uyananların uyku yapısı, uyanma sırasında oluşan fiziksel değişimlerin incelenmesi gereklidir. Yeterli süre uyuduğu halde dinlenemeden uyananların ise, uyku yapılarındaki değişmeler bu sırada oluşan uyarılmışlıkla ilgili değişmelerin (özellikle kalp ve solunum sistemlerindeki) değerlendirilerek tedavi planlanması uygun olacaktır" diye konuştu.

  Konferansı İl Sağlık Müdürü Hüseyin Fidan, hastane yöneticileri ve sağlık personeli takip etti.
  IHA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uykuda solunum bozukluklarına Forum Tarih
Uykuda Yaşanan Solunum Sorunları Genel Sağlık 30 Temmuz 2010
Uykuda Korkan Kişinin Okuyacağı Dua Dualarımız Dua paylaşımları 18 Mayıs 2012
Uykuda Korkan Kişinin Okuyacağı Dualar Dualarımız Dua paylaşımları 18 Nisan 2012
Uykuda Korkmaya ve Kötü Rüya Görmeye Karşı Dualar Dualarımız Dua paylaşımları 30 Mayıs 2011
Uykuda Esnemek Dini Sohbetler Dini Forum 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş