Uyku düzenini siz oluşturun

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Uyku düzenini siz oluşturun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uyku düzenini siz oluşturun

  Bebeğinizin uyku düzenini çeşitli yöntemlerle kendiniz düzene koyabilirsiniz.

  Uyku problemleri beslenme kadar anne ve babaların en sıkıntı duyduğu konuların başında geliyor. İstanbul Parenting Class’dan Uzman Psikolog Sinem Olcay, “Bebeğinizde iyi bir uyku düzeni oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır” diyor. Olcay, konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor:

  Yeni doğan dönemi
  Yeni doğan bebekler 24 saat boyunca kısa süreli uyku ve uyanıklık döngülerinin içinden geçer. Belli bir zaman çizelgesine bağlı kalmak yerine acıktıkça beslenen bebeklerin uykuları daha düzenlidir. Bu dönemde bebeğinizin parmaklarını ya da emziğini emmesini teşvik ederek ya da ona uykuya dalmasını sağlayacak küçük yumuşak bir nesne vererek kendi kendini oyalanmasına yardımcı olun.
  1-2 aylık olduğunda bebeğiniz 13-14 saatlik toplam uykusunu 5-6 ayrı uyku periyodu şeklinde gerçekleştirir. Uyku daha çok geceye denk gelecek şekilde olur. Bu dönemde bebeğinizi uykuya daldıktan sonra yatağa koymak en doğrusudur.

  3 - 5 aylık bebekler
  3-5 aylık olan bebeklerde gece uykusunun süresi artmıştır ve bunu sabah ve öğleden sonra şekerlemeleri izler. Hâlâ geceleri uyanırlar, ama kendi kendilerine uykuya dalarlar. Gece uykusunun süresini uzatmak için; uyumadan önceki besleme işleminin, hem bebeğinizin hem de sizin birbirinizden keyif aldığınız ve bebeğinizin yeterinde süt alabildiği tatmin edici bir besleme işlemi olmasına özen gösterin. Bu dönemde bebeğinizi yatağına uyanıkken bırakın ki kendi kendini sakinleştirebilmeyi öğrensin.


  6 ay ve sonrası
  Biz ailelere bebekleri 4-6 aylık olduğunda ve en az 5,5 kilo ağırlığında ise gece uykusu eğitimi vermelerini tavsiye ediyoruz. Bebeğinizin gece boyunca uyumayı öğrenmesi, sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bebeğinizin gündüz boyunca karşılaştığı öğrenme deneyimlerinden faydalanabilmesi, aktif, mutlu ve dikkatli olabilmesi için gece uykusu çok önemlidir ve mutlaka bebeğe öğretilmelidir. Gece uykusu konusunda zorlanan aileler mutlaka uzmanlarla irtibata geçebilirler.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uyku düzenini oluşturun Forum Tarih
Uyku halindeki canlı nedir kısaca örnekler Doğa ve Bitkiler 15 Nisan 2014
Uykusuzluğun insan vücuduna zararları nelerdir Genel Sağlık 8 Nisan 2014
Beslenme uyku ve barınma ihtiyaçlarımızı nereden karşılıyoruz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2014
Kış Uykusuna Yatan Hayvanlarda Canlılık Olayları Nasıl Sürdürülür Diğer Hayvanlar 27 Aralık 2013
Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 4 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş