Uygulamalı Takı Teknolojisi

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Uygulamalı Takı Teknolojisi konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Programın Amacı: Uygulamalı takı teknolojisi programının amacı takı tasarımı ve yapımı alanında çalışacak insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Uygulamalı takı teknolojisi programında temel sanat eğitimi, teknik resim, sanat tarihi, meslek kimyası, takı tasarımı, takı yapım teknikleri dünya takı tarihi gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Uygulamalı takı teknolojisi programında okumak isteyenlerin, gözleri ve elleri sağlam ve güçlü tasarım, çizim ve sanat yeteneği yüksek, estetik görüş sahibi, dikkatli titiz kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte ilerlemeyi kolaylaştırıcı bir özelliktir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Uygulamalı takı teknolojisi programını bitirenlere "Takı Teknikeri" ünvanı verilir. Takı teknikerleri kuyumculuk sektörünün tasarım ve üretim ünitelerinde takı ana modellerinin tasarımını, dökümünü, tesviye, parlatma ve taş mıhlama işlemlerini yapar. Çalışma kapalı ve iyi aydınlatılmış ortamlarda yürütülür.

Çalışma Alanları: Takı teknikerleri kuyumculuk alanında özel sektörde ücretli olarak çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler.

Yükleniyor...