Uygulamalı Metin Bilgisi - Engin Yılmaz

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Uygulamalı Metin Bilgisi - Engin Yılmaz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uygulamalı Metin Bilgisi - Engin Yılmaz - Kitap Özet

  Kitap Özet

  "Her okuma, aslında yeni bir anlamlandırma demektir. Anlamlandırma sürecinde "metin üreticisi" konumundaki yazar kadar, "metin çözücü" olan okur da etkin bir rol üstlenebilmektedir/üstlenmelidir. Yazarın bilgisi, birikimi, dünya ve sanat görüşü elbetteki "metnin üretimi" aşamasında belirleyicidir. Bir metnin dilsel anlamda üretimi tamamlandıktan sonra, sıra artık o metni okuyacak/dinleyecek, yeniden anlamlandıracak, inceleyecek, eleştirecek kişiye gelmiş demektir.

  Metnin anlaşılabilmesi için; metni üreten yazarın etkin olduğu "metinselleşme süreci" kadar; metni alımlayan, metni çözmesi beklenen okur evrenindeki her bir üyenin etkin olduğu "metin sonrası" aşaması da büyük önem taşımaktadır. Kaldı ki, bu "metin sonrası" aşamada metni çözmesi beklenen okurun bilgisi, birikimi, dünya ve sanat görüşünün yanında, yazardan ve eserden beklentisi de ön plana çıkmaktadır.

  Elinizdeki eserin hazırlanışından temel amaç da, "metin sonrası" aşaması olarak kabul edilebilecek olan "metinlerin incelenmesi" noktasında, özellikle üniversitelerdeki Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi, Türkçe Eğitimi, Dilbilim gibi bölümlerde okuyanlara/lisans üstü öğrenim görenlere, Türkçe/Edebiyat öğretmenlerine ve alanın uzmanlarına, somut inceleme örnekleri sunarak kılavuzluk etmektir.

  Edebi nitelikteki eserler, farklı yöntemlerle incelenebilir. Metne pozitivist, psikanalitik, hermeneutik, felsefi, yapısalcı, çoğulcu vb. yöntemler ışığında yaklaşılabilir ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılabilir. Elinizdeki eserde, daha çok "anlatısal metin" türündeki örnekler incelenmiş; metinler yer yer "bütüncül", yer yer "bölümsel" incelemeye tabi tutulmuştur. Metin incelemesi yapılırken çeşitli kavramlar, imgeler, motifler ışığında "Metne Bağlı İnceleme Yöntemi"ne (vverkimmanent) bağlı kalınarak, "Metin Dilbilimi" başta olmak üzere "Edimbilim", "Sosyal Psikoloji", "İletişim" vb. sosyal disiplinlerin ilke, yöntem ve verilerinden de yararlanılmıştır.

  Metinler, ait oldukları bağlamsal düzlemler (dil bağlamı, sosyal/kültürel bağlam, söylemsel bağlam, durumsal bağlam, metinsel bağlam) dikkate alınmış, kullanıcının dil ve üslup özellikleri bakımından değerlendirilmiştir."[...]

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Uygulamalı Metin Bilgisi
  Engin Yılmaz
  · Pegem Akademi Yayınları
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 9786054282951
  · Sayfa Sayısı : 200
  · Etiket Fiyatı : 13.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uygulamalı Metin Bilgisi Forum Tarih
Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Üniversiteler 15 Haziran 2009
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Üniversiteler 15 Haziran 2009
Uygulamalı Ritim Dersi - Ritim Dersleri Müzik Türleri ve Enstrümanları 17 Ocak 2009
Samsung D600 ler Oyun ve Program yükleme uygulamalı Samsung 22 Ekim 2008
Uygulamalı Takı Teknolojisi Meslekler Rehberi 2 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş