uydulardan yaşantımızın hangi alanlarında faydalanırız

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. uydulardan yaşantımızın hangi alanlarında faydalanırız konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  lütfen cevap
  yazınız çok önemli
  uydulardan yaşantımızın hangi alanlarında faydalanırız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Mart 2014

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Konu yeniden düzenlemiştir kısa ve öz bilgiler eklenmiştir..


  Uydular yaşantımızda hangi alanlarda kullanılır;

  - Uyduların ilk yapılış amacı uzayın ve atmosferin incelenmek istenmesidir. Uzayı tanımak, atmosferi incelemek, uzay ve atmosfer hakkında bilgiler edinebilmek için uydulardan faydalanabiliriz.

  - Uydulardan askeri ve siyasi amaçların gerçekleştirilmesi alanında da faydalanmak mümkündür.

  - Gelişen teknolojiyle birlikte dünyanın üzerindeki enerji kaynaklarını tespit ederken de uydulardan yararlanıyoruz.

  - Televizyon yayınları, gsm yayınları ve diğer yayınlar için uydu sistemlerinden faydalanılmaktadır.

  - Hareketli araçların takibi ya da bir yeri bulmak istediğimiz de navigasyon aletleri kullanılır. İşte bu navigasyon aletleri de uydular sayesinde yer tarif ederler.

  - Hava durumları konusunda tahminler yapılırken uydulardan yararlanılır.

  - Uyduların gösterdiği belirtiler sayesinde doğa olaylarını önceden tahmin edebiliriz.

  Gördüğünüz gibi uydular, aslında hayatımızın her alanında vardır. Bazılarını fark ediyoruz bazılarını ise fark edemiyoruz ama hep uydulardan faydalanıyoruz. Uyduların bu kadar hayatımıza girmesi ve alanlarının bu kadar gelişmesinin nedeni uyduların gelişimi için bir çok meslek dalının çalışması ve teknolojinin gelişmesidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Mart 2014

 3. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uydular günlük yaşantımızda nerelerde kullanılır

  Farkında olmasak da günlük hayatta iletişimimizin tamamını uydular aracılığıyla yürütebiliyoruz. İletişim uyduları sayesinde cep telefonu, internet, uydu tv’leri ve bunun gibi pek çok iletişim aracı kullanılabiliyor.


  • Uydular uzayın incelenmesi ve gökyüzü cisimleri hakkında bilgilenmemizi sağlar. Yani uzay araştırmalarında kullanılır.
  • Askeri amaçlarla kullanılan uydular gökyüzünden hedeflerin belirlenmesi, istihbaratların toplanması ve gerekli dinlemeler yapılarak düşmanların takibi amacıyla kullanılır.
  • İletişim ve haberleşme alanında kullanılır. Televizyon, internet, 3g bağlantı, canlı yayınlar, televizyon ve radyo yayınları uydular aracılığıyla yürütülür.
  • Hava durumunun belirlenmesinde uydu fotoğraflarının önemli bir payı vardır.
  • Günümüzde uydu sistemleri o kadar gelişti ki dünya üzerindeki doğal kaynaklar, yeraltı yerüstü kaynaklar uydular aracılığıyla belirlenebilir hale geldi. Yani uydular enerji kontrolünde de önemli bir paya sahip.

  Yıllar içinde uyduların sayısı arttı ve faaliyet alanları genişledi. Uydular aracılığıyla dünyanın her yerinden bilgi toplayabiliyor ve dünyanın her yerine bilgi ulaştırabiliyoruz. Uydu teknolojisi geliştikçe haberler daha uzak yerlere daha kısa zamanda ulaşacak ve teknolojinin gelişiminde de olumlu etki yaratacaktır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Mart 2014

 4. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Günümüzde Uydu Yayıncılığının Getirdikleri

  Uydu iletişimine geçilmesiyle birlikte Dünya’da önemli gelişmeler meydana gelmeye başladı. Özellikle 1957 yılında Rusya’nın ilk yeryüzü uydusu olan Sputnik I’i fırlatması, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok gelişmiş ülkenin dikkatini çekmiş ve bu ülkeler teknoloji konusunda geri kaldığını düşünerek tüm eğitim-öğretim programlarında, okullarda reforma giderek kendilerini yenilemeye çalışmışlardır. Uydu iletişiminde meydana gelen gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler tarafından dikkatle izlenmekte ve bunun sonucu da teknolojideki gelişme olarak kendini göstermektedir. Çünkü iletişimin hızı artmakta, bilgi paylaşımı artmakta ve bunun sonucunda ise yeni teknoloji olarak ortaya çıkmaktadır.
  Günümüzde uydu haberleşme sistemleri artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Ortalama yüzde 99.5'luk yıllık aktif çalışma oranıyla, yaptığımız bilgi alışverişlerinin, evimize gelen televizyon sinyallerinin, gerçekleştirdiğimiz telefon konuşmalarının çoğunda farkında olmasak da altyapı olarak uydu sistemleri kullanılmaktadır. Artan iletişim trafiği, gün geçtikçe daha fazla kanal kapasiteli ve daha hızlı haberleşme sistemlerinin kurulmasına neden oluyor.
  Aya inişin görüntülerinin uydular aracılığıyla tüm dünyadaki insanların evlerine aktarılması, bugün dünya çapında "Globalleşme" dediğimiz olgunun da başlamasına yol açtı. John Naisbitt bunu şöyle özetliyor.: "Bugün önemine yeterince işaret edilmemiş olan bir konu, uyduların dünyamızı Marshall McLuhan'ın "global köy" diye nitelendirdiği şekle nasıl dönüştürmüş olduğudur. Uydular yüzümüzü dışa, dış uzaya doğru döndüreceğine, tersine dünyaya kendi kendimize doğru daha fazla bakar hale getirmişlerdir."
  Dünyanın neresinde olursa olsun, gelişen tüm olayları anında aktarma yeteneğine sahip, geliştirilmiş iletişim uyduları; kanallar arasında büyük bir rekabet doğurmuştur. Bu rekabet küçük çaplı çanak antenler aracılığıyla tüm uydu yayınlarını izlenebilir hale getirmiştir.
  Uydu yayınlarının yaygınlaşması, televizyon yayınlarının çeşitlenmesinde de etkili olmuştur. Uydu anteni olan bir izleyici yalnız kendi ülkesinde yapılan yayınları değil yabancı ülkelerdeki yayınları da izleyebilmektedir.
   

 5. lütfen cevap kısa olsun
   

 6. çok uzun yaaaaaaaaa lütfen kısa
   

 7. yaaa ama bu çok uzun :( :(
   

 8. Uzun olmasa keşke öfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
   

 9. çok kısa olsun öle yazalım
   

 10. çok teşşekkür ederim
   

 11. Lütfen acil sorunun cevabını istiyorum.Uydulardan hangi alanlarda yararlanılır?
   

 12. çok uzunnnn öf sıkıldım
   

 13. çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnn yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ööööööööööööööööööööfffffffffffffffffffffff bunaldım
   

 14. çok teşekkürler ama birazdaha kısa ola bilirdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
   

 15. off çok uzun hepsini yzıcam daha çooooookkkkkk ödevv varrrr
   

 16. çok uzun yaa biradaha kısası yokmuuuuu ben bunun hepsini yazamammm
   

 17. çok iyi cevaplar buldum teşekkür ederim
   

 18. oha for abisi bune ya ben bunu 1 günde yazarım )))))))))))))))))))))))
   

 19. çok kısa biz 1 günde 20 sayfa yazıyoz
   

 20. :(
  çok uzun olmasa yarısını yazdım kıza olsaydı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - uydulardan yaşantımızın hangi Forum Tarih
Uydulardan Günlük Hayatımızda Nasıl Faydalanıyoruz Uzay ve Gökyüzü 24 Şubat 2014
Uydular yaşantımızın hangi alanlarında kullanılır Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş