Ütü Yağmanın Püf Noktaları Nelerdir

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ütü nasıl yapılır - gömlek nasıl ütülenir - pantalon nasıl ütülenir - ütü yapmak için pretik bilgiler

Ütü olayı hem kadın hem erkeğe çok zor gelen bir iştir. En zor ev işlerinden biri olarak söylenir. Ne erkekler ne kadınlar ütü yapmayı sevmezler.

Ütü yapmamak için genellikle erkekler ütüsüz elbiselerle dolaşırlar. Çünkü ütü yapmaktan kesinlikle hoşlanmazlar.

Fakat değişik yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ütü yapmanın bazı püf noktaları vardır. İşte Ütü Nasıl Yapılır ;

1- Elbisedeki buruşuklukları ortadan başlayarak kenara doğru açınız. Ütüyü sert bir şekilde elbiseye bastırmayın. Önemli olan konu ütünün ısısı ve buharıdır.
2- Gömek ve önlük gibi kıyafetlerin önce yakısını daha sonra manşetlerini, kollarını ve son adımda bedenini ütüleyin. Ters birşekilde yaparsanız ütülediğiniz yerler yeniden kırışabilir.
3- Tamamen temizlenmemiş veya lekeli elbiseleri ütülemeyin. Sebebi ise ütüdeki yüksek ısı sebebiyle lekeler kumaşa iyice yapışır ve bu lekeler çok zor çıkar.
4- İpek elbiseleri tersten ütüleyin ve ütülerken su püskürtmeyin.
5- Kadife elbiseleri dikey buharla ütüleyin. Eğer buruşukluklar düzelmezse tersinden ütüleyin. 6- Tüy vermeyen birtane ütü bezi hazırlayın. Pantalonları ütülerken bu bezden yardım alın.
7- Ütüyü elbisedeki düğme ve fermuar gibi aksesuarların üzerinde gezdirmeyin.
8- Ütü yaparken buharın gücü çok önemlidir. Ütünün size fayda sağlaması için saf su kullanın kireçlenmeyi önleyin.
9- Dantel ütüsü yaparken dantelin nemli olmasına özen gösterin.
10- Pantolon ve etekleri tersinden ütülemenizde yarar var.
11- Eğer sertleştirici kola kullanacaksanız sertliğini sulandırarak ayarlayın. Elbise istenilen sertliğe gelinceye kadar spreyle azar azar püskürtün.

alıntı
 

Üst