USB Flash diskten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  USB Flash diskten Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7 Beta, Microsoft’un sitesinde kullanıcıya sunulduğundan beri Vista’dan daha çok rağbet görüyor. Herkes yeni işletim sisteminin bir öncekinin yarattığı hayal kırıklığını unutturmasını beklerken Microsoft da bu doğrultuda elinden geleni yapıyor, fakat işin daha başında bile Microsoft’un her işletim sisteminde olduğu gibi DVD üzerinden kurulum oldukça zaman alıyor.

  Bu yazıda Windows 7 Beta ISO dosyasını bir USB Flash sürücüye, oradan da bilgisayarınıza hızlı ve zahmetsiz bir şekilde nasıl kuracağınızı anlatacağız. Öncelikle Windows 7 Beta’yı ana sisteminize kurmak üzereyseniz, Beta aşamasındaki yazılımların tutarlılık garantisi vermediğini önemle hatırlatıyoruz. Başınıza gelebilecek hiçbirşeyden sorumlu değiliz.
  İlk yapmamız gereken, tabii ki Windows 7 ISO dosyasını bulmak. Microsoft bu dosyayı download merkezinden geçen ayın sonunda kaldırdı, fakat dosyayı bulabileceğiniz birçok site mevcut. O kısmın zahmetini size bırakıyoruz.
  Eğer Windows 7 ISO dosyası elinizde zaten varsa burada anlatılanları takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ISO dosyasını bir DVD’ye yazmak ya da Deamon Tools gibi bir programla bilgisayarınıza sürücü olarak tanıtmak. Biz ikincisini tercih ettik. Bunu yaptıktan sonra sürücü harfini aklınızda tutun, daha sonra gerekecek.
  İkinci adım, Flash diskimizi hazırlamak. Windows 7 ISO dosyasının büyüklüğü 2.5 GB civarında; yani en az 4GB kapasiteli bir flash sürücüye ihtiyacınız var. Flash diskinizi bilgisayarınıza yerleştirip sürücü harfini bir yere not edin.
  Bir komut penceresi açın ve şunu yazın: diskpart
  Bu komut, diskpart komutuna ait yeni bir komut penceresi açacak. Eğer bilgisayarınızda birçok USB sürücü veya kart okuyucu bulunuyorsa flash diskinizin hangi sürücüye sahip olduğunu öğrenmeniz gerekebilir. Bunun için gereken alt komut ise list disk

  Bilgisayarınıza bağlı tüm sürücülerin bir listesi görüntülenecek. Bunlar içinden flash diskinize ait olanı bulup bir kenara yazın.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Program bizim flash diskimizi Disk 13 olarak gördü. Şimdi bu sürücüyü seçerek formatlamamız gerekiyor. Bunun için aşağıdakileri sırayla yazın:
  select disk 13 (burada disk 13 yerine kendi diskinizi yazmayı unutmayın)
  clean
  create partition primary
  select partition 1
  active
  format fs=fat32
  assign
  exit

  Son komutla komut penceresinden çıkıyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  Yukarıda yaptığımız işlem, flash diskimiz üzerinde bir bölüm yaratarak bunu aktif hale getirdi. Daha sonra FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirdi.
  Şimdi Windows 7 ISO dosyası veya DVD üzerindeki dosyaları flash diske aktarmak. xcopy komutu ile DVD sürücünüzden (burada “J:”) dosyaları USB diskinize (burada “R:”) kopyalamak için komut penceresini açıp şu komutu yazın:
  xcopy j:*.* /s/e/f r:
  [​IMG]
  Bunu yazdığınızda ekranın dolduğunu ve dosyaların hızla kopyalandığını göreceksiniz. Tüm dosyalar kopyalandığında elinizde artık Windows 7 flash diskiniz hazır.
  [​IMG]
  İşin büyük bölümünü tamamladık. Fakat kuruluma başlamadan önce yapmamız gereken bir şey daha var. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girip açılışta ilk göreceği sürücünün USB sürücü olmasını ve USB’den açılış yapmasını sağlamalısınız. Bilgisayar ve BIOS modelinize göre bu komutun yeri farklı olabilir.
  [​IMG]
  Bu adımı da tamamladıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp açın. Flash diskiniz Window 7 Beta işletim sistemini kurmak için hazır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Flash diskten Windows Forum Tarih
2013 Flash Tv Frekansı, Flash Tv Frekansları 2013 Populer Uydular Frekanslar 24 Şubat 2013
Flash Tv Frekansı 2013 Populer Uydular Frekanslar 20 Eylül 2012
Firefox Flash Player Sorunu Mozilla Hakkında Her şey 12 Eylül 2012
FLASH TV frekansları 2012 Uydu Alıcıları 17 Ocak 2012
Facebook Adobe Flash Player Sorunu İnternet ve Network 29 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş