Ursa Minor (Küçük Ayı Takımyıldızı)

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ursa Minor (Küçük Ayı Takımyıldızı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ursa Minor (Küçük Ayı Takımyıldızı)

  Koordinat: 15s 00d 00sn +75º 00' 00''

  [​IMG]

  Kısaltma: UMi
  Tamlayan: Ursae Minoris
  Simge: Küçük Ayı
  Bahar açısı: 15 sa.
  Yükselim: 70°
  Alan: 256 derece kare 56. sırada
  Ana yıldızlar: 7
  En parlak yıldızı: Polaris (Kadri 2.02)
  Bayer/Flamsteed yıldızları: 23
  Gezegeni olduğu bilinen yıldızlar: 1
  Parlak yıldızlar (kadir < 3): 2
  Yakın yıldızlar: 0
  En yakın yıldız: π1 UMi (70.8 IY)
  Messier nesneleri: 0
  Göktaşı yağmurları: Ursids (+90° ve −10° enlemleri arasında görülebilir.)
  Çevreleyen takımyıldızlar: Draco(En iyi Haziran ayında saat 21:00'de görülebilir.)
  • Camelopardalis
  • Cepheus
  Ursa Minor ya da Küçük Ayı takımyıldızı modern 88 takımyıldızdan biridir. Büyük Ayı takımyıldızı "Büyük Kepçe"ye çok benzeyen "Küçük Kepçe" gerçekte tam bir takımyıldız değildir. Büyük Kepçe'nin işaretçileri gibi Küçük Kepçe'nin kasesinin sonundaki parlakça yıldızların da özel bir adı vardır: Kutbun Bekçileri!

  Dikkat çeken özellikler

  Yıldızlar
  Kutup Yıldızı Küçükayı Takımyıldızının en parlak yıldızıdır. kutup yıldızı aslında üçlü bir yıldız grubudur; bunlardan Polaris dışındaki öbür ikisi de çıplak gözle görülebilir; bu iki yıldızdan daha parlak olanı ise bir çift yıldızdır yani birbiri çevresinde dolanan ikili bir yıldız sistemidir. Ama bu çift yıldızı oluşturan yıldızlar ancak bir spektroskopla incelendiğinde birbirinden ayırt edilebilir. Gökbilimciler bu aygıtta gözlenen Doppler etkisi sayesinde nasıl dolandığını belirlerler.

  Adlandırılmış yıldızlar

  [​IMG]  Derin gökyüzü nesneleri
  Cüce Küçük Ayı takımyıldızın alanında bulunan cüce gökadadır.

  Mitoloji
  Büyük Ayı ile birlikte anlatılacaktır. Ursa Major ismi Callisto'dan gelmektedir. Arcadia kralı Lycaon'un kızı olan Callisto avcılığa düşkündür. Av tanrıçası Artemis Callisto'yu ilk gençlik çağlarından itibaren görevlileri arasına alır.
  Artemis Apollon'un kızkardeşidir. Çocukların doğumlarını bebeklerin korunmasını ve beslenmesini gözeten tanrıçadır. Tanrıçalar dünyasının rahibesidir. Genç Nymph'leri yetiştirirdi. Başı örtülü yani gelin anlamına gelen Nymph'ler kırlarda sularda ormanlarda yaşayan tanrısal varlıkların dişi olanlarına verilen isimdir. Eski Yunan inanışına göre bütün dünya Nymph'lerle doludur. Nymph'ler Artemis'le birlikte avlanırlar şarap tanrısı Dionysos'la eğlencelere katılırlar. Güneş ve güzel sanatlar tanrısı Apollon ile tanrıların habercisi Hermes'e refakat ederlerdi. Artemis yanına kabul ettiği genç kızlardan sadakat yemini yapmalarını isterdi. Bu yeminle genç kızlar dünya nimetlerinden uzak duracaklarına söz verirlerdi. Callisto'da bu kızlardan biridir ve bir süre sonra Artemis'in en gözde görevlisi olmuştur.
  Zeus bir gün Callisto'yu ormanda uyurken görür ve ona aşık olur. Zeus Artemis'in kılığına girerek Callisto'nun yanına gider. Callisto baş tanrıyı Artemis sandığından ondan çekinmez ve iyi karşılar. Bu birlikteliğin sonucunda Callisto hamile kalır ve Arcas adında bir oğlan çocuğu dünyaya getirir. Bunu farkeden Artemis sözünü tutmayan Callisto'yu bir ayıya çevirir. Callisto artık avcıların peşinden koştuğu bir avdır.
  Uzun yıllar sonra Callisto ormanda oğlu Arcas ile karşılaşır. Annesini tanımayan Arcas bu avı kaçırmak istemez ve onu vurmaya karar verir. Tam bu sırada Zeus araya girer ve Arcas'ı yutan Callisto'yu ise cennete uçuran bir hortum gönderir. Callisto gökyüzünde Büyük Ayı olarak belirir Arcas da Küçük Ayı olarak gökyüzündeki yerini alır.
  Başka bir öykü ise şöyledir : Zeus'un annesi Rhea babası ise Kronos'tur. Bir kehanete göre Kronos'un oğullarından biri onu tahttan indirecektir. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Kronos çareyi her doğan çocuğunu yok etmekte bulur. Doğar doğmaz çocuklarını yutmaktadır. Kronos Zeus doğana kadar pek çok çocuğundan bu şekilde kurtulmuştur. Ancak Zeus annesi sayesinde hayatta kalabilmiştir. Zeus doğduğunda annesi Rhea onun kundak bezinin içine bir taş koyar ve Kronos da bir çocuğunu daha yok ettiğini sanarak taşı yutar. Rhea bebeği Girit Adası'na kaçırır. Burada Dikte Mağarası'nda birer su perisi olan İda ile Adrasteia Zeus'a bakıcılık yapar. Mağara Giritli askerler tarafından korunur. Yıllar sonra Zeus büyüdüğünde babası Kronos'a karşı galip gelir ve ondan yuttuğu bütün çocuklarını tekrar kusmasını ister. Bu çocukların hepsi ileride genç tanrıların liderleri olup evrenin yönetimini Titanlar'ın elinden alırlar.
  Mitolojide İda Küçük Ayı Adrasteia ise Büyük Ayı olarak geçer. Ancak bu su perilerinin nasıl ayıya dönüştükleri bilnmemektedir.


  Vikipedi özgür ansiklopedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ursa Minor (Küçük Forum Tarih
Bursayı tanıtan yazı örneği kısaca Bursa Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 Bursa nüfusu Bursa Tanıtımı 31 Ocak 2017
Evliya Çelebi’nin anlattıklarıyla Bursa ile ilgili neler söylenebilir kısaca Bursa Tanıtımı 18 Ocak 2017
Yörenizdeki el sanatlarının halk oyunlarının ve yemek kültürünün Bursa'dakilerle benzerlikleri Kültür ve Sanat Bölümü 18 Ocak 2017
2016 Bursa nüfusu kaçtır? Bursa Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş