Urfa Tarihi - İzol Aşireti Hakkinda

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Urfa Tarihi - İzol Aşireti Hakkinda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzol Aşireti Hakkinda - İzol Aşireti Nedir - Urfadaki Asiretler  İzollular Celaleddin Harzemşah'ın ordusunun asli parçasıdır. Ana yurtları Harzemşahlar imparatorluğu Sınırlarında idi, yani İran'ın Kuzey doğusundaki Türkistan Horasan arasında.

  1220 Tarihinde Dünyanın en vahşi milleti Olan Moğol Tatar istilası ve talanı başlayınca İzollular Muhammed Celaleddin Harzemşah komutasında 1-2 yıl mücadele edip savaştılar.

  O günkü islam devletleri olan Abbasi Halifeliği, Rum Selçukluları (Anadolu ) ve Eyyübi olarak bilinen Suriye'lilerle ittifak için yardım istendi.

  Ne yazık ki beklenen düzeyde yardım gelmedi. Bunun üzerine Sultan Celaleddin Harzemşahın Tebriz den Anadolu ya yani eski adıyla Diyar ı Rum a girdi.

  Celaleddin Harzemşah 1225- 1227 Yıllarında Tebriz'den Harput' a kadar olan bölgeyi fethetti.

  İzollular da Önce Erzen-i Rum (Erzurum), Cebel-i Çur (Bingöl), Kızıl Kilise (Nazmiye) Dersim yakınlarındaki Bağin kalesi civarına yerleşmişler.

  Bunun yazılı belgesi 1232 lerde Anadolu Rum Hükümdarı Alladdin Keykubat'ın da mühürünün olduğu Şeceredir. Rum Hükümdarı Allaaddin Keykubat Bağin kalesine gelerek civarındaki Harzem aşiretlerinden Moğollara karşı Tanpon bölge oluşturmuştur. Yazılı kaynaklar dan biri, (Bakınınz Doğu illeri ve Varto Tarihi 5,baskı sayfa 104 M.Şerif Fırat)

  Bu döneme tarihi olarak bakarsak Anadoluda islam Birliği mücadelesi veren Sultan Celaleddin Harzemşah (Celüliddin Harzemşah) bu mücadeleyi ihanetler yüzünden, Başta Kardeş Gıyaseddin 'inin ihaneti ve diğer ihanetler yüzünden kaybetmiştir.

  Dersim - Cebel-i Çur Çapakçur Bingöl bölgesinde gizlenen Sultanın burada bir Kürt tarafından öldürüldüğü rivayet edilmektedir. Bu bölge de İzollularında bulunduğu şecereden anlaşılmaktadır. Muhtelif kaynaklar da bu yöndedir.

  Dersim - Cebel-i Çur Çapakçur Bingöl bölgesinde Sultan Celaleddin Harzemşah Öldürüldükten sonra Başsız Kalan Harzemliler, o dönem bölgedeki değişik devletlere Katıldılar.

  Bu kapsamda İzol Aşireti de başlangıçta Anadolu Rum Selçuklularına katıldı. Bu aişret O zaman Bağin Dedebağ bölgesine 12 aşiret ile birlikte Moğollara karşı yerleştirildi. Şecere bunada kaynaklık etmektedir.

  1237 de Rum sultanı Alaaddin Keykubat Oğlu tarafından zehirlenince Harzemşahın Beylerinden Kayırhan Harzemilerin idi. Ancak O dönemin Selçuklu siyasetçileri Kayırhan'ı istemediler. Bu nedenle Kayırhan Yeni Rum sultanı yardımcısı tarafından Sivas' a götürülüp hapsedildi.

  Kayır Han 'ın zindanda işkence ile ölümü üzerine İzol aşireti ve diğer bazı Harzemli aşiretler Selçuklu Hükümdarlığından ayrılıp, Daha güneye Urfa, Harran, Rakka bölgesine yerleştik. Burada Harzemliler Kürtlerle kız alıp vererek Akraba olup dilleri ve bazı yerlerde de mezheplerini benimseYip karışmaya başladılar Bu kaynaşma izolluların Kürtleşmesinin yada kürt sanılmasının başlangıcıdır.

  İzollular'ın Selahaddin Eyyubi'den sonra Haçlılar'a geçen Kudüs'ün Yeniden Fethedip İslamın eline geçmesine büyük katkıları olmuştur. Bu yüzden İzolluların mezhebinin Sunniliği tartışılmazdır.

  Ancak bazı izollular sonradan bulundukları bölgeye göre değişmişlerdir. Çoğunluğu Hanefi , Şafi dir. Ancak Dersim-Mazgirt Bölgesindeki İzol ( Hizol ) aşireti bölgede hem İsim değişimine hem de Mezhep değişimine uğramıştır. Bunu da tarihi kaynaklarda görebiliyoruz. Ancak Bazı İzollular ise çok daha ağır tahribata uğradıkları için hem isim hem de mezhep değişimine uğramıştır. Erzincan Sivas Bölgesine göç eden Koçgiri aşiretinin de izollu olduğu yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır.

  Bütün İzol, Hizol, Koçgiri, Kırğan, Tırkan, Karakeçili aşiretleri birdir kardeştir. Suriye'den Ş.Urfa, Siverek, Malatya, Bingöl, Erzurum'a hatta Erzurum'dan Sivas'a kadar olan yerlere yerleşmişlerdir. Bazılar yen bölgeler de yeni isimlerle anılırken Fıraf Havzasındakiler En eski isimlerini izol ismini muhafaza edebilmiştir.

  İzollular'ın Bilinen merkezi Siverek Karacadağ ve Malatya olarak bilinir Merkezden ayrılan izollular değişik nedenlerle buralardan ayrılmışlardır. Bütün İzollular Birdir Hepsi Celaleddin Harzemşahın Askerleridir. Yani İzollular Osmanlı öncesi eski Türk Öncü birlikleridir. Ne kadar Türk yada Kürtleşmiş Türk mü olduklarına gelince Bunun yorumunu yapmak benim için zor.

  Ayrıca İzollular Siwedi beyleri bünyesinde Pazuki Kürt aşiretlerine karşı savaştıkları ve Gene İzolluların 4. Murat'ın Revan seferine İzollular, Tırkanlılar, Siwedi Beyleri askerleri olarak seferlere katılmışlardır ve bu Doğu seferlerinde büyük yararlılık göstermiştir. Bu durumda izolluların Türklüğü hakkındaki söylenceleri de düşünmek gerek.

  Ancak günümüz koşularında İzolluların Çoğunluğunun Konuştuğu Kürtçe ve Zazaca dilerine bakınca neden ve nasıl kürtleştiğini zamanla birileri tarihe not düşer. Bazı büyüklerin söylediğine göre Bu son yüz yılda olmuştur tabi doğrusu nedir Allah bilir.

  .... Devamı.... Hazırlanmaktadır dönem dönem ilave edilecek tir. Ayrıca bilgi amacıyla Sorulan Sorular cevaplandırılacaktır.

  Yazan Bir bilen değil, En iyi bilendir. Diğer Aşiretlerden konuyla ilgili ayrıntılı bilgi bekliyorum gönderier kaynaklara dayalı olmalıdır.

  Not Yanlış bilgi yazmak göndermek tarihe ve insanlığa ihanettir. Ahlaksızlıktır. Hepimizin vicdani sorumluluğu vardır.

  Lütfen emin olmadığınız bilgileri çarpıtmayın Eninde sonunda hak yerini bulur. Alim biri çıkar doğrusunu yazar. Çarpıtarak yazan alçaklığını tarihe kaydeder.

  Bizim İzolluların Harzemşahın askeri olduğu konusundaki yazımız pek çok İzollu ve Harzemli kaynakların ortak görüşüdür.

  Amacımız Ünlü olmak Şirin görünmek yada para kazanmak değildira
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Urfa Tarihi İzol Forum Tarih
Şanlıurfa'nın tarihi eserleri Şanlıurfa Tanıtımı 1 Aralık 2014
Fransızların Urfadan Çekiliş Tarihi Kaçtır Tarihi Bilgiler 9 Ağustos 2012
Şanlıurfanın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Şanlıurfa Tanıtımı 17 Ekim 2011
Şanlıurfada Bulunan Tarihi Yerler - Şanlıurfanın Tarihi Mekanları Şanlıurfa Tanıtımı 3 Şubat 2011
Urfa Tarihi - Süleyman Aşireti Hakkinda G.Anadolu Bölgesi 8 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş