Unutkanlık 5 yıl sonra tarih olacak

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda DilzaR tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Unutkanlık 5 yıl sonra tarih olacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artık cep telefonu sizin yerinize düşünecek...

  [​IMG]


  Cep telefonlarına yüklenecek HERMES programı sayesinde 'unutmak' tarihe karışacak. Mikro kamera ve mikrofonlar sayesinde yapılan tüm görüşmeler kaydedilip gerektiğinde telefonunuz sizi uyaracak.

  IBM, önümüzdeki 5 yıl içinde 'unutmak' sorununu ortadan kaldırmak için yeni bir çalışma başlattı. HERMES adı verilen Yaşlanma İçin Bilişsel Bakım programı sayesinde, özel tasarlanan küçük mikrofonlar ve video kameralar ile yapılan tüm görüşmeler ve etkinlikler kaydedilecek. Geliştirilen akıllı cihazlar da bu bilgileri doğru bir şekilde sınıflandıracak, ayrıntıları depolayacak, analiz edecek, uygun zamanda ve uygun yerde hatırlatacak.

  CEP TELEFONU UYARACAK

  Sistem, cep telefonları üzerinde uygulanacak. GPRS teknolojisiyle donatılan akıllı telefonlar, kişilere, belirli bir dükkanın yanından geçerken, reçetedeki ilaçlarını ya da marketteki ürünlerden birini almaları gerektiğini anımsatacak. Bu teknoloji sayesinde yaşlılar, doktorlarıyla yaptıkları görüşmeleri daha kolay hatırlayacak. Hafızalarını zinde tutmak isteyenler ise gündelik hayatlarına ilişkin isimleri ve olayları hatırlamak için bellek alıştırmaları yapabilecek.

  MAĞAZADA ZAMAN KAYBINA SON

  IBM ayrıca, alışveriş sırasında kaybedilen zamanı en aza indirmek için 'dijital yardımcı' geliştirdi. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen sistem sayesinde müşteriler, bir ürün almak için deneme kabinine birçok defa girip çıkmak, sıra beklemek, doğru rengi bulmak için rafları karıştırmakla vakit kaybetmeyecek. Müşteriler istedikleri tüm ürünleri, sesleri algılayabilen dokunmatik ekranlar üzerinden satış temsilcisine bildirebilecek, uyumlu ürünler ekran üzerinden görülecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Unutkanlık yıl sonra Forum Tarih
Namazda unutkanlık Dinimizin Direği Namaz 4 Ocak 2012
Unutkanlık için bitkisel unutkanlık tedavisi Şifalı Bitkiler 3 Mayıs 2010
Peygamber efendimizin unutkanlık duası Peygamber Efendimiz (S.A.V) 7 Mart 2010
Basit unutkanlık nedir? Psikoloji 6 Mart 2010
Unutkanlık Normal Değil Genel Sağlık 12 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş