Unutkanlığı Önleyen Besinler

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Unutkanlığı Önleyen Besinler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Unutkanlığı Önleyen Besinler

  Uzmanlar, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan bir beslenme programıyla beynin performansını artırarak, dikkat ve konsantrasyon açısından güçlendirilebileceğini belirtiyor.


  Erken yaşta ‘Alzheimer’ vakalarının son yıllarda giderek artması nedeniyle yapılan araştırmalarda, ‘kolin’ adlı maddenin hafıza depolanmasında önemli rol oynadığı, eksikliğinde ise unutkanlığın oluştuğu ortaya çıktı. ABD’de yapılan bir araştırmada, ‘Alzheimer’ rahatsızlığı ve unutkanlık sorunu bulunan hastalara, kolin açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler verilmesiyle hastaların gelişme gösterildiği tespit edildi. Öğrenme yeteneğini geliştiren ve hafıza için hayati önem taşıdığı belirtilen kolin maddesinin doğada en çok anne sütünde bulunduğunu belirten uzmanlar, beynin hafızayla ilgili bölümünün, bebeklikte yeterli kolin alınmasıyla gelişebileceğini belirtiyor.

  Gelişmiş ülkelerde bebek mamalarının içerisine konulan kolin maddesi, anne sütünden sonra en çok soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar ve yumurta sarısında bulunuyor. Bu nedenle uzmanlar, unutkanlık ve erken Alzheimer rahatsızlığı için bu besinlerin düzenli olarak bir ya da birkaç öğünde tüketilmesini öneriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Unutkanlığı Önleyen Besinler Forum Tarih
Unutkanlığı azaltmanın yolu Genel Sağlık 16 Mayıs 2009
Ahiret unutkanlığı Dini Sohbetler Dini Forum 2 Nisan 2009
Her unutkanlığı Alzheimer'la karıştırmayın Genel Sağlık 3 Ocak 2009
Yaşlanmayı Önleyen Diyet Nasıl Yapılır Diyet Beslenme 10 Aralık 2010
Kemik Erimesini Önleyen Beslenme Önerileri Diyet Beslenme 11 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş