Üniversite sınavında İstediğin Bölüme Yerleşme Avantajı

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Üniversite sınavında İstediğin Bölüme Yerleşme Avantajı

Adayların, sadece tercih etmek istedikleri bölümler için istenen soruları cevaplamaları, yerleşmede avantaj sağlayacak

Başvuruları 18 Ocak-12 Şubat tarihleri arasında yapılacak birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kılavuzunda, hangi bölümler için hangi puan türlerinin esas alınacağı belirlendi. Bundan önceki uygulamada “Sözel', “Sayısal' ve “Eşit Ağırlıklı' olarak belirlenen puan türleri, yeni sistemde YGS'de toplam 6, Lisans Yerleştirme Sınavlarında (LYS) toplam 12 ayrı alt puan türü olarak düzenlendi.

Bu durumda 1. ve 2. aşama sınavlarda toplam 18 ayrı puan türü olacak. YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. YGS puanları hesaplanırken, her bir testin ağırlığının farklı olduğu YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türleri hesaplanacak. YGS'nin alt puan türleri eski sistemle karşılaştırıldığında, YGS-1 ve YGS-2 “Sayısal', YGS-3 ve YGS-4 “Sözel', YGS-5 ve YGS-6 da “Eşit Ağırlıklı' puan türlerine karşılık geliyor.
İŞTE PUAN TÜRLERİ VE TESTLER

YGS'deki puan türleri, kapsadığı testler ve puan türünün hesaplanmasında baz alınacak test yüzdeleri şöyle: YGS-1: Temel Matematik (Yüzde 40), Fen Bilimleri (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10), YGS-2: Fen Bilimleri (Yüzde 40) ve Temel Matematik (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10), YGS-3: Türkçe (Yüzde 40), Sosyal Bilimler (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10), YGS-4: Sosyal Bilimler (Yüzde 40), Türkçe (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10), YGS-5: Türkçe (Yüzde 37), Temel Matematik (Yüzde 33), Sosyal Bilimler (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10), YGS-6: Temel Matematik (Yüzde 37), Türkçe (Yüzde 33), Fen Bilimleri (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10).


YGS ile girilebilecek önlisans programları

YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak.


YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Makina, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi;

YGS-2 ile Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Boya Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi;

YGS-3 ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik;

YGS-4 ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm Animasyonu, Marka İletişimi;

YGS-5 ile Basım ve Yayın Teknolojileri, Emlak ve Emlak Yönetimi, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Otobüs Kaptanlığı, Posta Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri;

YGS-6 ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Eksperliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu ve Kadastro, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

LYS puanlarına göre lisans programları

MF-1: İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Astronomi ve Uzay Bilimleri programları.

MF-2: Fen Programları, Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği, Fizik, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Kimya programları.

MF-3: Tıp, Eczacılık, Veteriner, Ebelik, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Genetik ve Biyomühendislik, Moleküler Biyoloji ve Genetik.

MF-4: Bilgisayar, Bilişim Sistemleri, Elektrik, Elektronik, Endüstri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendislikleri, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Biyomedikal, Çevre, Uçak, Deri Mühendislikleri, Peyzaj Mimarlığı, Orman Mühendisliği, Otomotiv, Nükleer Enerji, Kimya, Tekstil, Yazılım ve Uzay Mühendislikleri.

TM-1: Ekonomi, İktisat, Maliye, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnsan Kaynakları Yönetimi programları.

TM-2: Hukuk, Sınıf Öğretmenliği, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği İlişkileri programları.

TM-3: Arkeoloji, Antropoloji, Çocuk Gelişimi, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Psikoloji, Sosyoloji.

TS-1: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenlikleri, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Medya ve İletişim; Radyo, Sinema ve Televizyon programları.

TS-2: Tarih, Tarih Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sanat Yönetimi.

DİL-1: Dil puan türlerinde ise genellikle İngilizce, Almanca ve Fransızca ile ilgili bölümler.

DİL-2: Batı dilleri ile ilgili bölümler.

DİL-3
oğu dilleri ile ilgili bölümler, bu puan türüyle öğrenci alacak.


YGS ile girilebilecek lisans programları

Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.
 

Üst