UNESCO’dan online ‘entelektüel katedral’

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 10 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  UNESCO’dan online ‘entelektüel katedral’ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  UNESCO’nun bu ay içerisinde hizmete açacağı dijital kütüphanenin, ‘Avrupa, Asya ve Afrika’nın kültürel hazinesini bir araya getiren ender bir entelektüel katedral olduğu” söyleniyor

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) aralarında harita, gazete, süreli yayın, sanat eserleri ve video ile ses kayıtları bulunan on binlerce tarihi belgeyi içeren bir dijital kütüphaneyi, bu ay içerisinde internet kullanıcılarının hizmetine açacağını duyurdu.
  UNESCO’nun Paris’teki merkezinden yayın yapacak olan dijital kütüphanenin, dünya genelinde toplam 32 enstitünün katılımıyla oluşturulduğu ve “Avrupa, Asya ve Afrika’nın kültürel hazinesini bir araya getiren ender bir entelektüel katedral olduğu” kaydediliyor. 4 yıllık bir çalışma sonucu hazırlanan kütüphanede, bazılarına 7 dilde ulaşılabilecek olan belgeler, kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak görüntülenebilecek.
  Sponsor bağışçılar
  İngiliz The Guardian gazetesine göre, milyonlarca dolara mal olmasına karşın hiçbir hükümetten yardım alınmadan tamamen Microsoft ve Google gibi bağışçıların sponsorluğunda hazırlanan kütüphanede, özellikle Ortadoğu’ya ait çok değerli belgeler bulunuyor. Irak Ulusal Kütüphanesi ve Arşivi’nin katkısı sayesinde, 19’uncu ve 20’nci yüzyıla ait Arapça, İngilizce, Kürtçe ve Osmanlıca yazılmış gazete arşivlerine dijital kütüphane üzerinden ulaşılabileceği belirtiliyor.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - UNESCO’dan online ‘entelektüel Forum Tarih
Sezar Online Oyun Hileleri Oyun Hileleri 2 Şubat 2012
Kehanet Online Petler Diğer Oyunlar 30 Aralık 2011
Polis Meslek Yüksek Okulu Online Başvuru Üniversiteler 22 Kasım 2011
Haseki Hastanesi Randevu Alma Online Genel Sağlık 16 Kasım 2011
Vakıf Gureba Hastanesi Online Randevu Alma Genel Sağlık 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş