Umut Kaya Kimdir- Umut Kaya Hayatı- Umut Kaya Biyografi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Umut Kaya Kimdir- Umut Kaya Hayatı- Umut Kaya Biyografi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alternatif Alaturka Rock Tarzıyla UMUT KAYA

  Umut Kaya, son dönemde müzik dünyasına önemli sanatçılar kazandıran İzmir’den çıkan en taze isim. O’nu en iyi şu üç kelime anlatıyor: “Alternatif Alaturka Rock”. Alternatif Rock, çoğu müzikseverin aşina olduğu üzere, ana akımdan farklı bir duruşu ve sound’u tanımlıyor. Ancak Umut Kaya’nın en önemli farkı, “Alaturka”lığı. Alaturka kelimesi, O’nun içe kapanık değil dışa dönük, ve arabeskleşmeden yerelleşebilmiş olan müziğini temsil ediyor. Daha iyi anlamak için ülkemizin önde gelen müzik yazarı ve eleştirmenlerinden Tolga Akyıldız’a kulak verelim: “Umut Kaya, gitar-bas-davul duruşunu bozmayan basit sound'u, cazip gırtlak nağmeleri, damardan sözleri ile kısa sürede sevilecek. Sert sound'una rağmen içki sofrasında bile dinlenebileceğine inandığım albümün bence en büyük başarısı da bunu sırtını arabeske dayayarak yapmaması, kendi kıvamını bulması.”
  Umut Kaya’nın kendi adını verdiği ilk albümü, Aralık 2008’de Taşoda Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Albüm, yakın bir dostun rakı masasında içini döktüğü hissini verirken; dinamizmini ise son şarkıya kadar koruyor. Söz ve bestelerin tamamında Umut Kaya’nın imzası olan albümde toplam 10 parça bulunuyor. Çıkış parçası Mevsimler Geçerken, Aralık itibarıyla müzik kanallarında yayımlanmaya başladı. Albüm tanıtım konseriyle yeni şarkılarını ilk defa 7 Ocak 2009 tarihinde seslendirecek olan sanatçının turnesi de aynı tarihten itibaren başlayacak.
  Umut Kaya müzik hayatına lise orkestrasında çalarak başladı. İzmir’de Türkçe canlı müzik geleneğini başlatan Detone isimli grubuyla kısa zamanda hem cover parçalarla, hem de kendi parçalarıyla ün kazandı. Özellikle Mevsimler Geçerken ve Mor Yazma adlı parçaları İzmir dinleyicisi tarafından Bornova marşları olarak nitelendirilir hale geldi. Grup, 2007’de gerçekleşen 12. Roxy Müzik Günleri’nde özel ödüle layık görüldü. Yaban Gülü dizisinin 13. bölümünde canlı performans sergiledi. Umut Kaya’nın aynı zamanda Benim Annem Bir Melek dizisinin jenerik müziğinde imzası bulunmakta.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Umut Kaya Kimdir Forum Tarih
Umut Sarıkaya Kimdir - Umut Sarıkaya Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 3 Ocak 2011
Anma Arkadaş Gitar Akorları - Umut Kaya Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Mayıs 2011
Artık Gitar Akorları - Umut Kaya Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Mayıs 2011
Bana Kelime Yapma Gitar Akorları - Umut Kaya Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Mayıs 2011
Ben Seni Sevemedim Gitar Akorları - Umut Kaya Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş