Umre nedir kısaca bilgi

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Siraç tarafından 30 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Umre nedir kısaca bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Umre ne demek,
  Umre hakkında kısaca bilgi,


  Umre, Müslümanların Hac mevsimi dışında Mekke ve Medine’nin belli kurallar etrafında ziyaret edilmesidir. Umre Hac mevsimi dışında yapılır. Hac gibi özel kurallar içerse de ağır kurallar taşımaz. Ayrıca Hac mevsiminde de umre yapılabilir. Fakat evvela Hac tamamlanmalıdır.

  Umre, sünnettir. Bir mecburiyeti yoktur. Yapılması halinde sünnet olduğu için sevap vardır. Yapılmadığı zaman bir günah olmaz fakat sevaptan mahrumiyet yaşanır. Umre yapabilmek için akıl ve baliğ olmak gerekir.

  umre.jpg

  Umre Mekke sınırları içinde kalan Harem bölgesinin dışında mikat sınırları denen alanın dışına çıkılması ve ihrama girilmesiyle yapılır. Umre’de ihramdayken ihram kuralları geçerlidir. İhram kuralları bir ölü gibi hareket etmek olarak tasvir edilir. Yani Saç, sakal kesilmez, tırnak kesilmez, cinsi münasebet yasaktır, koku sürülmez, dikişli, nakışlı giyilmez, İhram iki parça kalın havludan oluşur. Alt ve üst diye ayrılır. Erkekler ihramda bu havluları kullanır, iç çamaşırı da giyilmez. Kadınlar ihrama girmek için havlu kullanmaz, normal bir şekilde niyet edip girerler.

  Umre’de yasak olan işlerin yapılması sonucunda bir takım maddi cezalar uygulanır. Bunlar para cezasından, kurban kesme cezasına kadar çeşitlenir. Bunu fetvayı verecek olan ehli bir hoca söyler. Umre mikat sınırların dışında niyet edilmesiyle başlanır, Harem bölgesine kadar devam eder. İhram kuralları geçerlidir. Umre’de tavaf yapılır ve namaz kılınır, saç kesilerek ihramdan çıkılır ve umre biter. Umre üst üste yapılabilir. Birden çok yapılması sevabı arttırır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Umre nedir kısaca Forum Tarih
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Hac İle Umre Arasında Fark Nedir? Oruç-Hac-Zekat 21 Eylül 2013
Umrenin Fazileti Nedir Oruç-Hac-Zekat 29 Şubat 2012
Anadolu'nun Türkleşmesi Ve İslamlaşmasinda Tasavvufî Zümre Ve Akimlarin Rolü Nedir ? Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2010
Hac ile umre arasındaki farklar maddeler halinde Oruç-Hac-Zekat 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş