Ulutaş Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ulutaş Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulutaş Köyü İspir resimleri - Ulutaş Köyü İspir hakkinda bilgiler  Ulutaş, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Ulutaş köyü tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte nasıl ve ne zaman kurulduğuna dair bilgiler bulunmamaktadır. Ancak bir süre müslüman Türklerle Ermenilerin yaşadığı bilinmektedir. Ermenilerin köyümüz ve Goşkırı (Paylar) tarafında yerleştikleri anlatılmaktadır. Ermenilerin Osmanlı Devleti'ne isyan çıkarması ve devlet düzenini tehdit etmeleri sonucu 1914 yılında yakın yerleşim yerlerinden Masans'tan Suriye tarafına zorunlu göç (tehcir) ettirilmişlerdir. Köyümüzdeki Ermeniler tehcir nedeniyle değil daha önceden kendi istekleriyle ayrılmışlardır. Bunlardan en son ayrılan ise Zandu adındaki Ermenidir (örnek: "Zandunun harmanı"). Salih dedeye yerlerini satarak köyümüzü terk etmiştir.

  Köyümüzün adı Cumhuriyet döneminde konulmuştur. Ulutaş Köyü'nün eski adı Vank'tır. Eski belgelerde "Vank Karyesi" (Vank Köyü) olarak geçmektedir. Vank Ermenice olup "manastır" (hristiyan okulu ve kilise) anlamına gelmektedir. Bazıları "Vanasur" olarak ta bilmektedir ancak bu adın "Manastır" kelimesinin düzgün söylenememesinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

  Köyümüz altı kabileden oluşmaktadır. Bu kabileler şunlardır :

  1. Gurbetoğlu Kabilesi (Kaya-Aslan) : Köyümüzde çoğunluk Gurbetoğlu Kabilesinden oluşur. Bu aile yaklaşık 250 yıl kadar önce Karaman'dan Ordu-Ünye'ye, buradan İkizdere-Bayırköy (Koylav) da bulunan Gabalamat mahallesine yerleşmişlerdir. Bir süre burada yaşadıktan sonra Mustafa Gurbetoğlu çocukları ile beraber köyümüze gelerek buraya yerleşmiştir. Gurbetoğlu ailesinin halen Trabzon-Of (Serince Köyü), İspir'in Bademli Köyü (Nişonut), Gülçimen Köyü (Varinces) ve Gölyurt Köyünde akrabaları bulunmaktadır. 2. Turaboğlu Kabilesi (Öztürk) : Turaboğulları kabilesi de Rize Kalkandere'den köyümüze gelerek yerleşmişlerdir. Bu ailenin de Kalkandere'de akrabaları bulunmaktadır. 3. Kahramanlar (Güneş) 4. Telkesenler (Amil) 5. Hacıhaliller a)Hacıhaliller (Bulut) b)Musalar (Korkmaz) 6. Bıyıklar (Bıyık) : Önceden köyümüzden ayrılmışlardır. Bir kısmı İspir Yukarı Özbağ (Yukarı Kân) Köyü'nde bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Erzurum iline 159 km, İspir ilçesine 20 km uzaklıktadır.Rize sınırında son köydür.Ovit yaylasının arkasındadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün deniz seviyesinden yüksekliği 2150 metredir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 33
  2000 45
  1997 49

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Dursun KAYA
  1999 - Ali Osman KAYA
  1994 - Ali Osman KAYA
  1989 - Faruk KAYA
  1984 - Mehmet KAYA

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ulutaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Sulutaş Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Mazıdağı Ulutaş Köyü - Mazıdağı Ulutaş Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 12 Aralık 2009
Ulutaş Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010
Sultan Ulutaş Resimleri - Sultan Ulutaş Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 24 Eylül 2010
Şehit Yavuz Ulutaş Çelikoğlu İlköğretim Okulu Kastamonu Merkez Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş