Uluslararası müzik türleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uluslararası müzik türleri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uluslararası müzik türleri nelerdir? çok acil buna ihtiyacım var bana bulun
  Uluslararası müzik türleri hakkında bilgi verir misiniz?
  Uluslararası müzik türlerini bulmama yardım eder misiniz?
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Uluslararası Müzik nedir - Uluslararası Müzik hakkinda - Uluslararası Müzik Türleri


  Hip hop, Afrika ve Latin Amerika kökenli ABD’li gençler arasında yaygın bir yaşam biçimi, alt kültür ve popüler kültürdür. Kavram genellikle bu yaşam biçiminin aynı adla anılan müzik tarzını akla getirir. 70′li yılların sonlarında New York’un Bronx ve Brooklyn semtlerinde doğmuştur. Bazılarınca, gençliği depolitize etmek amacıyla özellikle yaratıldığı ve desteklendiği ileri sürülür. Gelir, eğitim ve kültür seviyelerin düşük olduğu semtlerde doğması bu toplum sınıfının sisteme karşı tepkisi olarak da algılanabilir. Amerikan kültürüne has bu akım, dünyanın diğer bölgelerinde de gençler arasında ilgi çekmektedir. Hip hop yaşam tarzının temelinde para, mücevher, araba ve giysiler gibi gösterişli zenginlik ve statü sembollerine odaklanır. Hip Hop müziğin altyapısı, genellikle elektronik aletler veya bilgisayarlar yardımı ile yaratılan; davul, bas ve sentezleyici döngülerinden oluşur. Beat adı verilen altyapı, hızlı ve konuşma tarzında vokal ile birleştiğinde Hip Hop müzik ortaya çıkar. Hip Hop çoklukla armoni kaygısı taşımaz, önemli olan ritim ve uyaktır.

  Rock and Roll (rock’n roll olarak da anılır) 1950lerin Amerika’sında ortaya çıkmış bir müzik türüdür. Bu tarihten sonra hızla ilk önce tüm ülkeye, ardından da tüm dünyaya yayılmıştır. Bu müzik türü, daha sonra sadece rock olarak adlandırılacak müzik türlerine bölünmüştür. Rock and roll ve daha sonra aldığı haller, 1950lerden 1990ların ortasına kadar en çok dinlenen müzik türlerindendir. Genellikle elektro gitar, bas gitar ve bateri eşliğinde çalınan müziğe bazen piyano ve org da eşlik eder. Gitar tarafından değiştirilmeden önce, saksafon bu türde en çok kullanılan müzik aletiydi.

  Rock, 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış , genellikle elektro gitar, bas gitar ve bateri gibi enstrümanlarla beraber vokal melodi taşıyan popüler müzik formudur. Org ve piyano gibi klavyeli enstrümanlara da rock’ta sıkça rastlanılabilir. Saksafon gibi üflemeli çalgılar Rock’ın ilk hallerinde oldukça sık kullanılmış olsa da yeni Rock türlerinde nadiren görülürler. Rock müzik, genellikle tek başına yapılmaz. Sanatçı ismi olarak ortaya tek bir ad çıkabilir ama genellikle bu müzik türü, bir grupla yapılır. Vokailst/solist’in yanı sıra, elektro gitarist, bass gitarist, bateri, bir yada iki ritim gitarist ve klavye (piyano, org, elektro-piyano vs.) vardır. Rock müzik, 1950 başlarında ortaya çıkmıştır. Rock müzik akımının başlamasında Rock and Roll (veya Rock’n Roll) ve rockabilly gibi müzik türleri önemli rol oynamışlardır. Rock müzik Blues adlı müzik türünden doğrudan olarak etkilenmiştir. Onun için Blues felsefesini incelemeden rock müzik felsefesi incelenemez. Blues’u icad eden siyahlar, beyazlardan gördüğü zulm karşısında sitemlerini üstü kapalı bir şekilde belirtmişlerdir. Bunu gittikçe geliştiren blues sanatçıları bu sitemin üzerindeki örtüyü yavaş yavaş kaldırmaya, müziklerini de aynı şekilde daha açık hale getirmeye başlamışlardır. O dönemlerde müzik aleti alamadıkları ve beyazların askerlerine ait müzik aletlerini kullandıklarını unutmamalıyız. Yukarıda adı geçen üflemeli çalgılar bu dönemlerden gelen bir alışkanlıktır. Sözlerin ve müziğin sitemi yansıtması artık gittikçe isyan boyutuna girmeye başladı. İşte böyle bir dönemde rock adını duyurmaya başladı. Caz dan etkilenen Blues artık Rock’ı doğurmuştu. Müzikte elektro gitarın kullanılmasının en büyük sebebi ise distortion adı verilen ses efektinin kulakları tırmalayıcı tınısının isyanı ve acıyı en iyi şekilde yansıttığının düşünülmesidir.  Rhythm and Blues, zamanla değişim göstermiş, özellikle 70′lerin ortalarından sonra hızlı tempolu dijital müziklerle de kendinden söz ettirmiştir. Özellikle 80′lerde R&B olarak anılmaya başlanan bu tür, disko müziğiyle beraber en popüler müziklerden biri haline gelmiştir. Kimi eleştirmenler, siyahilerin yaptığı pop’a R&B demeye başlamıştır. Sonuçta “Contemporary R&B” denilen çağdaş R&B ortaya çıkmıştır. 90′larda ise bu iyice yayılmış ve listelere giren hemen hemen tüm şarkılar R&B türündekiler olmuştur. 2000′lerde ise tamamen hip hop ile beraber anılan bu müzik türünde yapılan şarkıların çoğunda rap bölümleri yer almaktadır. Eskiden “yavaş ve ritimli siyahi popu” olarak tanınan R&B, bu tarihlerde tam bir “yavaşlatılmış vokalli rap” haline gelmiştir.


  ABD’de siyah müzisyenlerin kendi halk müziklerini modern enstrümanlarla icra etmeye başlamaları ile birlikte ortaya çıkmış, zamanla halkın bütün kesimlerine yayıLmış, içinden R&B,Rock gibi başlı başına tarzlar çıkarmış müzik tarzıdır. Aslen Afrıka kOkenlı bır muzık türü olup köle ticaretinin başlamasıyla birlikte Amerikaya getirilen zenci kolelerin kendi kulturlerini koruyabilmek icin kullandiklari sosyal bir araç halını alan Blues dınleyebıleceğinız en zor ve elıt turlerden biridir.. Tüm zamanların en iyi blues sanatçılarından biri olarak gösterılen Robert Johnson da Delta Blues un üstadıdır.
   

 3. allah razı olsun kardeş büyük iş
   

 4. G@rdeş ÇOK KIyak GÇTİniz VARROL KİRLİİ :DD
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Nisan 2011

 5. ALLAH RAZI OLSUN
   

 6. eyw gardes tavsan aa
   

 7. çok teşekürr size :) ;)
   

 8. valla bunu kim paylaştıysa eline sağlık çok tşk ederim :)
   

 9. kim yaptıysa Allah razı olsun çok büyük iyiliğin dokundu ödevimide yapmış olsun çok mersi yani
   

 10. soru çok güzel ama cevabı kimse yazmamış.... :)
   

 11. çok şağol çok işime yaradı
   

 12. Abi sağolun ya :D süper oldu :D
   

 13. valla süper herşey özetlenmiş ödevimi iyi yaptım saol arkadaş :)
   

 14. çok saçma yazdığınız şey
   

 15. ALLAH razı olsun çok teşekkürler
   

 16. sağol çok yardımcı oldu
   

 17. çok sağolda uzun amaaa
   

 18. nerden bakcaz :( gözükmüo
   

 19. hiç işime yaramadı yhaa madde madde yazsaydınız spr olrduu ama neyse arkdslar bnimde müzik performansım varda kartonun üzerine hazırlamam lazımda sığmıyo bi kartona bende bska sitelere baktım hiiiiiiiiiiiiiiiiç bi sey kk
   

 20. biraz kısa olsaydı:(:(:(
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uluslararası müzik türleri Forum Tarih
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran Müzik Haberleri 19 Mayıs 2009
5. Uluslararası Mistik Müzik Festivali Müzik Haberleri 20 Eylül 2008
Küresel sorunlara çözüm arayan uluslararası kuruluşlar hangileridir kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Küresel sorunların çözümünde uluslararası kuruluşlar nelerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Ocak 2017
Uluslararası yardım kuruluşları görevleri ve amaçları kısaca Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş