Uluköy Köyü Nallıhan Ankara

'Ankara Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uluköy Köyü Nallıhan Ankara konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Köyleri - Uluköy Köyü - Uluköy Köyü Hakkında - Uluköy Köyü Tanıtımı - Uluköy Köyü Resimleri


  Uluköy Ankara İlinin Nallıhan İlçesine bağlı 80 haneli bir köyümüz.... Köyümüzden Aladağ Çayı geçmektedir. Uluderede bir köy iken Uludereden gelen büyük bir bir sel köyü ortadan kaldırmış. Köy ikiye ayrılarak bir kısmı şimdiki köyümüzün 5 km kuzeydeki Aladağ çayı kenarında Karaköy olarak kurulmuştur.Uludere köyündeki diğer bir kısım şimdiki Uluköy'ü kurmuş ve buraya yerleşmiştir. Uluköy İlkokulu:Eski Okul olan İlk Bina 1946 yılında yapılmıştır Uluköy Camii:Taş Bina olarak 1944 yılında yapılmış
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

  Hacet Bayramı(Uluköyde Yağmur Duası): Her yıl Geleneksel olarak kutlanan Yağmur Duası Allahü tealadan Bereket,rahmet ve bol su, bol ürün için, hayvanlarımıza bol ot olup iyi ürün vermesi için, Her türlü afet ve felaketlerden uzak olmak için , hayırlı ve bereketli bir mahsül vermesi için yapılan yağmur duası bir şölen, bir bayram gibi coşkuyla kutlanmaktadır.

  Öğlen namazından sonra 2 rekat yağmur namazı cuma namazı gibi kılınıyor.Namazdan sonra Hoca efendi yağmur hutbesi irat ediyor. Ve ayakta yağmur duası yapılıyor. Hazırlanan yağmur duası yemekleri erkeklere Köy kahvehanesinde, kadınlara da cami avlusunda ikram edilmektedir.

  Her haneden az veya çok pirinç,ekmek,et, para yardımlarıyla ortak imece usulüyle yapılan pilavlar,güveçler,ayranlar ve tatlılar köy halkına ve dışarıdan ve yakın köylerden gelen misafirlere ikram edilerek yenilip dualar edilmektedir. Bu seneki yağmur duası ikramında Beypazarı'nda yaptırılan Meşhur Beypazarı güveci,ayran ve saray helvası ikram edildi.


  Yağmur duası için kırlara ve tarlalara çıkıp yağmur namazı toprak üzerinde kılınır ve yağmur duası kırlarda ve tarlalarda yapılır. Yağmur duasının aslı da böyledir. Bu sene yağmur duasından bir gün önce yağmur yağdığı için yerler ıslak ve çamurlu idi. Bu nedenle kırlara çıkılmayıp cami içinde yağmur namazı kılınıp, yağmur duası cami içinde yapıldı.

  Yağmur duası yemekleri eskiden çorba,etli pilav, ayran, nohut, dolma (yaprak sarması), ve baklavadan oluşan çok çeşitli takım yemekleri dediğimiz yemekler ikram edilirdi. Bu takım yemekleri Ramazan ve Kurban Bayramlarında ve düğünlerde de uygulanırdı.

  Yavaş yavaş bu adetler unutulmakta ve hazıra kaçılıp pide,ayran veya güveç,ayran ile savuşturulmaktadır.

  İlçe: NALLIHAN - İl: ANKARA


  Köy Muhtarı: MEHMET KAYA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0 312 798 3202

  Cep Telefonu:


  0 537 823 9893


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  178

  1997


  184

  İle Uzaklığı:


  166 km

  İlçeye Uzaklığı:


  35 km

  Rakım:


  522 m


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uluköy Köyü Nallıhan Forum Tarih
Uluköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Suluköy Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Uluköy Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Uluköy Köyü Hakkında Bilgi Saraydüzü Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Uluköy Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş