Uludağ'da kar kalınlığı sezonu kapatmadı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Uludağ'da kar kalınlığı sezonu kapatmadı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Otel işletmecileri, kar olmasına rağmen tatilcilerin Uludağ'a ilgi göstermediğini söylüyor. Uludağ'da her iki bölgede faaliyet gösteren 21 otelden sadece 3'ü halen hizmet veriyor.

  Hava sıcaklığının 10 dereceyi bulduğu Uludağ'da bu sabah yapılan ölçümlerde kar kalınlığı 275 santimetre olarak ölçüldü. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, açık havanın hakim olduğunu, önümüzdeki günlerde kar yağışının beklenmediğini söyledi. Uludağ'da son 5 yılın en yüksek kar kalınlığına ulaşılmasına rağmen yeterli ilgiyi görmediklerini belirten Uludağ Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı, "Geçtiğimiz yıllarda 'Kar yok' diye üzüldüğümüz çok oldu. Bu sene sezonu geç açtık, ancak sonradan kar yağışının artması yüzümüzü güldürdü. 3 metreyi aşan kar kalınlığı kayakseverleri mutlu etti. Küresel ekonomik krizle birlikte taticilerin ilgisi azaldı. Yüksek vergi, pahalı enerji, pahalı yakıt gibi sebeplerle işletmecilerin masrafları arttığı halde, herkes ekonomik sıkıntıda olduğu için fiyatlar 4- 5 yıl öncesine döndü. Kazanç açısından verimli bir yıl geçirmedik. Karlılık oranları iyice düştü. Artık otelciler sektörden soğumaya başladı.

  Özellikle aralık ayında kar olmaması nedeniyle yaklaşık yüzde 30 kayba uğradık. Küresel kriz sebebiyle yazın da tatil sezonu kötü geçecek. Kriz artık birg erçek, görmemeizlikteng elemeyiz. Tedbirlerin alınması gerekiyor. Uludağ'da kara rağmen müşteri yoksa, kendimizi sorgulamamamız lazım. Maliyetlerin artıtğı ortamda katileyi düşürmemek için direndik" dedi.

  Uludağ 1. ve 2. gelişim bölgelerinde toplam 21 otelin olduğunu söyleyen Yazıcı, sezonun kapanması ve müşterinin az olması sebebiyle Uludağ'da sadece 3 otelin açık olduğunu kaydetti.


  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uludağ'da kalınlığı sezonu Forum Tarih
Troposferin kalınlığının ekvatordan kutuplara doğru azalmasının sebepleri nelerdir? Uzay ve Gökyüzü 11 Mart 2014
Ozon Tabakasının Kalınlığı Daha Çok Olsa Ne Olurdu Uzay ve Gökyüzü 23 Ekim 2013
Uludağda Kar Kalınlığı Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Aralık 2011
24 Ocak 2010 Kayak merkezlerinde kar kalınlığı Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 24 Ocak 2010
Kartalkaya'da kar kalınlığı 90 santim oldu Yurt İçi Haberler 13 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş