Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 4 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgileri

  Genel Bilgi-Tarihçe

  Bursa Meslek Yüksekokulu çağdaş eğitim öğretim esaslarına dayanan bir düzen içinde ülkemizin sanayi ve hizmet sektörünün ihtiyacı olan ara insan gücü yetiştirmek amacıyla 1986-1987 akademik yılında iki yıllık ön lisans düzeyindeki eğitim öğretimine Bursa-Osmangazi İlçesi Hürriyet semtinde bulunan Prof.Tezok Kampusundaki barakalarında başlamıştır.

  YÖK / DÜNYA BANKASI II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamında bulunan Bursa Meslek Yüksekokulu Teknik Programlar ve İktisadi İdari Programlar olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlere bağlı bazı Programlarda 1992-1993 Akademik yılında II. Öğretime başlanmıştır. Daha sonra Üniversitemiz Senatosunun 14/12/1995 gün ve 95-13 sayılı oturumunda; Bursa Meslek Yüksekokulu Rektörlüğe bağlı olarak U.Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve U.Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki ayrı Meslek Yüksekokuluna dönüştürülmesi ve mevcut programların öğrencileri ile birlikte teklif edildiği şekilde, Akademik ve İdari kadroları ile diğer alet ve Laboratuar imkanlarının iki ayrı Yüksekokula göre dağılımının yapılarak 1996-1997 Öğretim Yılından itibaren fiziki imkanları da ayrı ayrı genişleterek iki ayrı Yüksekokul olarak faaliyet göstermesinin uygun olacağına karar verilmiş ve Yükseköğretim Kurulu da bu kararı uygun görmüştür.
  1996-1997 Akademik yılında Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Prof.Tezok kampusundaki Eğitim Öğretimini devam ettiren Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 1998 Eylül ayında 12 yıllık Eğitim Öğretiminden sonra Ali Osman Sönmez Kampusundaki yeni binasına taşınmıştır.

  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu kalkınma planlarının ilke ve hedefleri doğrultusunda birinci öğretimde sekizı program ikinci öğretimde beş program ile öğretimini sürdürmektedir. Üniversite Sanayi ve hizmet sektörleri iş birliğinin etkin olarak uygulandığı Yüksekokulumuzda teorik ve uygulamaya dayalı olarak eğitim yapılmaktadır. Öğrencilerimiz uygulama derslerinin yanında yaz aylarında en az 8 hafta staj yapmak zorundadırlar. Program öğrencileri ilgili sektörlerle yapılan protokollerle uygulamalarını filen iş yerlerinde yapma olanağına kavuşmuşlardır.

  Meslek Yüksekokulumuzda;

  * Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,
  * Bankacılık ve Sigortacılık,
  * Dış Ticaret,
  * İşletme Yönetimi ,
  * Ağırlama Hizmetleri,
  * Büro Yönetimi ve Sekreterlik,
  * Emlak ve Emlak Yönetimi,
  * Turizm ve Seyahat Hizmetleri,
  * Pazarlama,
  * Yerel Yönetimler,
  * Özel Güvenlik ve Koruma

  olmak üzere on bir programda 2 yıllık ön lisans eğitimi verilmektedir. Muhasebe, Sigortacılık, Dış Ticaret, İşletme ve Turizm ve Otel İşletmeciliği programlarının ikili öğretimi de bulunmaktadır.

  Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bursa - Yalova karayolu üzeri 9. kilometre, TOFAŞ karşısında Ali Osman Sönmez Kampüsü"nde öğretim faaliyetini sürdürmektedir.

  http://sbmyo.uludag.edu.tr
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Nisan 2015

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş