Ulucak Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ulucak Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulucak Köyü Uşak Merkez - Ulucak Köyü Bilgileri - Ulucak Köyü Hakkinda - Ulucak Köyü Resimleri  Ulucak, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Hıdır SAVAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 55 km

  İlçeye Uzaklığı: 55 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Saruhan(Manisa) Vilayeti’nin Eşme kazası’na bağlı olarak kurulan Ulucak Köyü, 1800’lü yılların başlarında halen Ukrayna sınırları içerisinde bulunan “KIRIM” bölgesinden gelen “KOCA TATAR” isimli Kırım Türkü’nün bölgeye yerleşmesiyle kurulmuştur. 4 erkek ve 3 kız çocuk sahibi olan Koca Tatar’ın yerleşim bölgesi olarak Gediz nehrinin yamacını seçmesi onun yörük olmasının en önemli göstergesidir. Özellikle küçükbaş hayvancılığı için uygun olan yerleşim bölgesi, otlakları ve su kaynakları ile uygun şartlar sunmuştur. Daha sonraki yıllarda köye yerleşen diğer yörük aileleri, bugünkü Ulucak köyünün temellerini atmışlardır. 1900’lü yıllarn ikinci yarısında artan nüfus ile birlikte köyden kente göç başlamıştır. Değişen ekonomik, teknolojik ve sosyal şartlar yeni neslin okuması veya zenaat sahibi olmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle halen köyde yaşayan nüfustan daha fazlası Ülkenin farklı kentlerinde, yut dışında ve çoğunlukla Uşak’da yaşamaktadır. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren bu insanlar uşak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

  Doğu-batı geçiş yolu üzerinde bulunan Ulucak köyü, kuruluşundan sonraki dönemde ülkemizin yaşadığı her zorluğu yaşamış, kavgasına ve sevincine ortak olmuştur. “Çataltepe” ile “Kıran” bölgesi arasında at koşturan, hayvanını otlatan bu yiğit insanlar, Çanakkale’de, Hicaz topraklarında, Yemen ellerinde ve nihayet Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlıklar göstermiş, bazıları da şehit olmuştur. Kurtuluş Şavaşı’nda düşmanı İzmir’e süren Türk Ordusu’na kazanlarla yemek pişirip yediren yürekli kadınları vardır.

  Kültür
  Atatürk’ün eğitim seferberliğine gösterilen duyarlılığın en önemli tezahürlerinden biri Ulucak Köyü’nde yaşanmıştır. Eğitimin önemini kavrayan köy halkı 1932 yılında tamamen kendi imkânlarıyla Ulucak Köyü İlkokulu’nu inşaa etmiştir. Harcını ve kirecini kendisi oluşturmuş, taşını kağnısı ile taşımıştır. 1932 yılında gösterilen bu başarı, insanlarının bu gün sosyal sınıfın her kademesinde yer almasının temel taşlarını olmuşturmuştur.

  Coğrafya
  Uşak’ın, 9 Temmuz 1953 yılında il olmasıyla, Manisa ilinden Uşak iline bağlanan Eşme kazası ile birlikte Uşak iline bağlanmıştır. Sonraki yıllarda Uşak ili merkez köylerinden biri olmuş ve halen bu idari yapı devam etmektedir. Uşak iline yaklaşık 45 Km mesafede, Manisa Kula ilçesine ise 30 km mesafededir. Uşak-İzmir karayolunun 5 Km kuzeyinde, Çatal Tepe’nin yamacına konumlanmıştır.

  Çataltepe rampasından izmir istikametine giderken başınızı sağa çevirip bakarsanız, bir anda içinizi bir hüzün kaplar! Bu dağın tepesinde ne yenir? Ne içilir? diye... Ancak yanılırsınız! Çok şeyi vardır çünkü, Daha da önemlisi güleryüzlü ve Misafirperver insanları vardır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.aynı zamanda akdeniz ikliminde geçiş bölgesi alanında yer alır

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 480
  2000 553
  1997 497

  2000 yılı nüfus sayımlarına göre Ulucak nüfusu: 497 dir. Ulucak halkının eğitim alanında gösterdiği öncülüğüne, 1969 yılında kanalizasyon sistemini kurarak bir başka alanda yinelemiştir. Yine kendi imkânlarıyla gerçekleştirdiği bu örnek hareket, bugün bazı illerimizde bile bu sistemin olmadığı gözönünde bulundurulduğunda ne denli önemli bir başarı olduğunu ortaya koymaktadır. 31.12.2007 Nüfusu=464

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hıdır SAVAŞ
  2004 - Hıdır SAVAŞ
  1999 - Yüksel YAVAŞÇA
  1994 - Mehmet SANCAK
  1989 - Durmuş DEMİR
  1984 - Durmuş DEMİR
  1979 - Mehmet ALDIRMAZ

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı bulunmaktadır. ayrıca köyde mevcut devamlı bulunan birde veteriner vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ulucak Köyü Merkez Forum Tarih
Ulucak Köyü Yenipazar Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Ulucak Köyü Korkuteli Antalya Antalya Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ulucak Köyü Refahiye Erzincan Erzincan Tanıtımı 18 Mart 2010
Ulucak İlköğretim Okulu Kemalpaşa İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Kasım 2010
Ulucak İlköğretim Okulu Korkuteli Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş