Ulubatlı Hasan, Ulubatlı Hasan Kimdir?, Ulubatlı Hasan Hakkinda Hersey

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 12 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ulubatlı Hasan, Ulubatlı Hasan Kimdir?, Ulubatlı Hasan Hakkinda Hersey konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  29 Mayis 1453 günü Konstantiniyye önlerindeki Islâm ordusunda büyük bir hazirlik göze çarpiyordu. Islâm askerleri sabah namazindan önce en temiz elbiselerini giymisler, birbirleriyle helallesmisler, cemaatle namazi kildiktan sonra ordudaki yerlerini almislardi. Kâinatin Efendisinin müjdeledigi "Mesud askerler"den olmak ve Cenab-i Hakkin huzuruna sehid olarak gitmek için yanip tutusuyorlardi. Hele içlerinden birisi vardi ki, heyecandan yerinde duramiyordu. Bir gün önceden komutanlarina yalvarmis en ön saflarda vurusan birlikte yer almak için çok dil dökmüstü.

  Ulubatlı Hasan adlı bu yigit Bursa Karacabey'deki Ulubat gölünün kuzeybatı kiyisinin yakininda bulunan Ulubat köyünde dünyaya gelmisti. Yigitler yigidiydi. At yarislarinda, ok atmada, güreste birinciydi. Daha sirtini yere getiren çikmamisti. Öyle ki çogu defa iki kisiyle birden güresir, ikisini de yenerdi. Ulubatli Hasan'in gönlü Allah için cihad etme askiyla yanip kavrulmaktaydi "Ila'yi kelimetullah" ugruna can vermek en büyük emeliydi.

  Büyük hücum'un yapilacagi gün en ön safta vurusacağı için çocuklar gibi seviniyordu. Otuz tane gözüpek yeniçeri seçmişti. Hep birlikte aynı noktaya hücum edeceklerdi.

  Nihayet beklenilen an gelip çatmıstı. Mehter "hücum" havası çalınca Ulubatlı Hasan ve arkadasları "Allah Allah" sesleriyle ileri atılmıslardı. Ulubatli'nin bir elinde sancak, diger elinde kalkan vardi. Sura dayanan merdivenlerden süratle tirmaniyordu. Atılan oklara, taşlara, üzerlerine dökülen kizgin yaglara kalkanini siper ediyordu. Nihayet surlarin üzerine varmayi basarmisti. O anda kalkanini firlatip atmis, uzun palasini çekmis, arslanlar gibi vurusmaya baslamisti. Önüne çikan düsman askerlerine vuruyor, vuruyordu. Yahya Kemal'in tasvir ettigi gibiydi manzara. Söyle demektedir sair:

  Vur pençe-i Alî'deki semsîr askina

  Gülbangi asmani tutan pir askina

  Ey lesker-i müfettihü'l-ebvâb vur bugün

  Feth-î mübîni zâmin o tebsir askina

  Vur deyr-i küfrün üstüne rekz-î hilâl içün

  Gelmis bu sehsüvâr-i cihangir askina

  Düssün çelengi Rûm'un egilsün ser-î Firenk

  Vur Türk'ü gönderen yed-i takdir askina

  Son savletinle vur ki açilsin bu sûrlar

  Fecr-i hücum içindeki Tekbîr askina

  Ulubatlı'nin şimşek gibi çakan kilicindan ürken düsman askerleri uzaktan ok yagdirmaya baslamislardi. Oklar pes pese Hasan'in vücuduna saplaniyordu. Ayakta duramayacagini anlayan Ulubatli sancagi Topkapi'daki surlann üzerine dikivermisti. Sancagin surlarin üzerinde dalgalandigini gören askerler cosmustu. Tekbir getirerek büyük bir gayretle surlara hücum ediyorlardi. Ulubatli Hasan da vücudunun oklarla delik desik olmasina ragmen yarali ars-lan gibi sancagin yanina düsman askerlerini yaklastirmiyordu. Nihayet diger arkadaslan yanina gelmis, Hasan'in etrafina halka olmuslardi. Sancagin artik emin ellerde oldugunu gören Hasan yüzünde mes'ud

  bir tebessümle ruhunu Rahman'a teslim etmisti. Kendisiyle birlikte surlara tirmanan arkadaslarindan 18'i de sehid olmus, kalan 12'si sancagi düsürmemisti.

  Çok genç yasta sehitlik rütbesini kazanan Ulubatli Hasan'in vücuduna 27 ok saplanmisti. Arkadaslan bu oklari çikardilar ve bu mübarek sehidi Fatih'in huzuruna götürdüler. Fatih, Islâmin bu bahadir evladina dua ettikten sonra söyle demistir: "Ulubatli Hasan'ım! Ne kadar sanlisin. Eger sultan olmasaydim, Ulubatli Hasan olmak isterdim!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ulubatlı Hasan Ulubatlı Forum Tarih
Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu Bilgileri İzmit Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Şubat 2012
Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu Bilgileri Sincan Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Aralık 2011
Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu Bilgileri Çankaya Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Ağustos 2011
Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu Karatay Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Aralık 2010
Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu Çankaya Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş