Ulubağ Köyü Hakkında Bilgi Uzundere

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ulubağ Köyü Hakkında Bilgi Uzundere konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulubağ Köyü Uzundere resimleri - Ulubağ Köyü Uzundere hakkinda bilgiler  Ulubağ, Erzurum ilinin Uzundere ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bir kitapta belirtildiği gibi, "eski adı Hars olan Ulubağ Köyü, Tortum Şelalesi’nin yanında, Tortum Gölü’nün kenarında, içinde yedi gölleri barındıran, Akdeniz iklimine sahip, dağlarında yaylalarıyla, vadilerinde bağlarıyla ünlüdür." " Hars, eski dilde tarım ve kültür anlamına gelmektedir. Tarihi geçmişi ortaçağ yıllarına kadar dayanmaktadır. Ortaçağda gürcüler tarafından yapılan öşvank kilisesine bağlı köy sınılarında ibadet için şapeller yapılmıştır. Aynı zamanda bu şapeller gözetleme ve haberleşme içinde kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda çeşitli Türk boyları yaşam sürmüş, kurtuluş savaşı döneminde rus ermeni işgaline uğramış ve köy halkı muhacir olarak İç Anadolu bölgesine göç etmiştir. İşgalden sonra halkın büyük bölümü geriye dönmüştür. Köyde büyük bir heyelan olduğu için tarihi eserler tahrip olmuştur. Ama halen kilisebağında ve mezra kabenin başında ve at meydanında şapel kalıntıları mevcuttur. 1980 sonrası büyük göç veren köyün eski yerleşim biriminin önemli bir bölümü heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılmış yeni yerleşim bölgesine taşınmıştır. İşin ilginç tarafın yeni yerleşim bölgesi de oldukça tehlikeli bir alana kurulmuştur.

  Kültür

  Eskiden yılın Temmuz ayında yaylaya (mezraya) ot biçmek için topluca çıkılırdı. Çok güzel bir mezraya sahiptir. Artvin Yusufeli köyleri ile sınırdır. Yaylanın üst kısımlarına çam ormanları vardır. Köyün bir özelliği de Cağ Kebabının dünyada ilk olarak burada yapılmasıdır. köyde yapılan cağ kebabının lezzeti hiç bir yerde yoktur. Son yıllara kadar, her gün kahvehanelerde döner yapılırdı. Yöresel ifadeyle döner vurulurdu. Eskisi kadar kahve çok olmasa da yine her gün döner yapılamaktadır. Döner yemek alışkanlık halini almıştır. Dut pekmezinin en güzel yapıldığı yerlerden birisidir. Dut pekmezi baldan daha pahalıdır. Yörenin üzüm yapraklarından yapılan sarması meşhurdur. Siron, kete, kuymak,gobdin, pestil kömeci çok meşhurdur. Az da olsa balı oldukça kalitelidir. Mikro klima özelliği olduğu için her türlü meyve ve sebze yetişir. Özellikle üzümü (adı Yusufeli üzümüdür,çavuş üzümüne benzer) ince kabuklu, suludur. Diğer üzümlerden pahalıya satılır. Köyün gençlerinin hemen hepsinin elektrik sektöründe nispeten yüksek düzeyde iş bulması, gençlerin okumasını olumsuz etkilemiştir. Fakat son yıllarda üniversiteye giden gençlerde artış olmuştur. 2009 itibariye Kamu Yönetimi alanında doçent, cerrah, ürolog, pratisyen doktor, avukat, mühendis,polis vs. çıkarmıştır.ayrıca Diyanet camiasında calışan 15 civarında personel vardır. 2000 yılından sonra Elektrik Elektronik Mühendisleri de yetiştirerek sektöre teknik eleman katkısı da sağlanmaya başlanmıştır. Köy nispeten muhafazakar bir köydür...

  Coğrafya

  Erzurum iline 105 km, Uzundere ilçesine 21 km uzaklıktadır. Tortum Gölüne ve Tortum Şelalelisi'ne bitişiktir. Köyün yeni yerleşim bölgesi olan yıkıklar Doğu karadeniz ’in en güzel yeridr. Bir kanyon içinde bir vadi ya da bir vaha görünümündedir. Yazın yerli turistler piknik yapmaya ve balık yemeye gelirler. Tortum Şelalesi ’ne çok yakındır. Yaklaşık bir kilometredir. Ayrıca köy içerisinde farklı büyüklüklerde yedi tane göl bulunmaktadır. Bu sebeple köye Yedigöller de denmektedir. Bir yazara göre, "eski adı Hars olan Ulubağ Köyü, Tortum Şelalesi’nin yanında, Tortum Gölü’nün kenarında, içinde yedi gölleri barındıran, Akdeniz iklimine sahip, dağlarında yaylalarıyla, vadilerinde bağlarıyla ünlüdür.” Coğrafyası oldukça dar ve engebelidir. Yeni yerleşim bölgesi olan Yıkıklar ya da Yedi Göller bölgesinde başka yerlerden toprak taşınarak bağ ve bahçe yapılır. Köyün Şelale tarafından girişinde bulunan tepeden bakıldığında panoramik görüntü nefistir. Yazları akşam yeli klimayı aratmamaktadır. Dünyanın kimyasal karışmamış ender bölgelerinden birisidir. Organik tarım için bulunmaz bir yerdir. Suyu soğuk ve boldur. Ne yazık ki toprak fakiri bir memleket olduğundan halk fazla faydalanamamaktadır. Çoruh nehri de bu vadide tortum şelalesinden itibaren başlamakta olup Çoruh raftinglerinin başlangıç noktası da burasıdır.yusufeli ilçesi sınırında kurulmuş bir köydür.

  İklim

  Mikroklima iklim özelliğini tam olarak barındırmaktadır. Yazları kurak, kışları yağışlıdır. Bu yönüyle Akdeniz iklimini andırır. Denizden yüksekliği 800 metredir. İncir, kivi, üzüm gibi ürünler yetiştirmeye uygun bir iklimi vardır. Fakat arazisi oldukça azdır. arazi oluşturmak için 20 kilometreden kamyonlarla toprak getirilip arazi oluşturulmaktadır.araziler hark denilen kanallarla sulama yapılmaktadır. Muz,portakal,limon gibi narenciye türü meyveler yetişmez diğer tüm meyve ve sebze çeşitleri yetişmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1180
  1997 1116

  Aşırı göç vermiştir. Fakat göç edenler özellikle yazın köylerine dönerler.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi, toprak sınırlı olduğu için tarımcılığa dayanmamaktadır. Hayvancılık birkaç aile tarafından yapılmaktadır. Köyün önemli bir bölümü hayvancılığı terk etmiştir. Köy halkı eskiden beri gurbetçilikten geçinmektedir. Eskiden halk dışarıya çalışmaya gider ve kışın dönerdi. 1980 sonrası elektrik işlerine başladılar. Şu anda köyün hemen hemen tümü ya işveren ya da işçi olarak elektrik işi yapmaktadırlar. Tedaş'ın işlerinin önemli bir bölümünü bu köylüler yapmaktadır. Zonguldak, Antalya, Rize, Trabzon, Sakarya başta olmak üzere hemen hemen Türkiye'nin tüm illerinde elektrik taahhüt işleri yapmaktadırlar. Bu bakımdan Uzundere’nin ve Erzurum’un ekonomiye en büyük katkısı olan köylerin başında gelmektedir. Fakat bilinçsizlikten dolayı elektrik kazalarından dolayı ölen ya da sakatlananların sayısı oldukça yüksektir. Bazı ailelerin birden fazla çocuğu ya ölmüştür ya da sakatlanmıştır. Köy diğer köylere kıyasla oldukça girişkendir. Yüksek yaşam standartları vardır. Köyün camilerinden birisi yaylada, ikisi eski yerleşim yerinde ikisi de yeni yerleşim yerinde olmak üzere beş(5) camisi bulunmaktadır. Birisi hariç diğerleri yeni yapılmıştır. Tümünün parası köyün ileri gelenleri tarafından merhum Nurettin AL Hocaefendi [1]öncülüğünde karşılanmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde muhtar denince İbrahim Ertunç akla gelir. Oldukça uzun dönem muhtarlık yapmıştır. Şu anda Mart 2009 Niyazi Öneş muhtardır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Niyazi ÖNEŞ
  2004 - Ali ACAR
  1999 - Mustafa AKYÜZ
  1994 - Ahmet NARMANLI
  1989 - Mustafa İŞCİ
  1984 - İbrahim ERTUNÇ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca cep telefonu şebekesi de vardır. Köyde mesire alanları ve balık çiftlikleri vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ulubağ Köyü Hakkında Forum Tarih
Ulubağ Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010
Sulubağ Köyü Silvan Diyarbakır Diyarbakır Tanıtımı 1 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş