Ulu Cami Hakkında Bilgi ve Resimler Seyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ulu Cami Hakkında Bilgi ve Resimler Seyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adana Ulu Cami Tarihi
  Adana seyhan Ulu Cami hakkında bilgi
  Adana seyhan Ulu Cami resimleri  Seyhan Adana Ulu Cami Tarihi​
  [​IMG]

  Ulu Cami, Ramazanoğullarından Halil Bey tarafından 1527’de yapımına başlanmış, 1544’de de oğlu Piri Mehmet Bey tarafından tamamlanmıştır. Adana’nın Ziya Paşa Parkı’nda bulunan bu caminin yanında türbesi, medresesi ve meşruta evleri bulunmaktadır.

  XVI.yüzyılda yapılan bir Osmanlı eseri olmasına rağmen mimari yapısında Emevi, Selçuklu, Memluklu etkileri de görülmektedir. Caminin duvarları siyah ve beyaz renkli mermer taş bloklarından yapılmıştır. 32.50x34.50 m. ölçüsündeki camiye doğu ve batısındaki iki ayrı kapıdan girilmektedir. Siyah ve beyaz renkli mermer taş blokları ile yapılmış olan her iki giriş kapısında da Ramazanoğlu Halil Bey’in temellerini attığını belirten h.913 (1513) ve h.948 (1541) tarihli kitabeleri bulunmaktadır. Bunlardan Selçuklu üslubunda yapılmış olan batı kapısında iki yılan kabartmasının bulunduğu bir kubbesi ile bir yazıt daha dikkati çekmektedir. Caminin ibadet mekanını örten büyük kubbe 12 köşeli bir kasnağa oturmuştur. Kıble duvarı XVI.yüzyılın İznik çinileri ile süslü olup, buradaki mihrabın üstü yine aynı şekilde İznik çinileri ile bezenmiştir. Oldukça sade beyaz mermerden minberinde h.916 (1520) tarihi ile Piri Mehmet Paşa’nın ismi okunmaktadır. Doğu kapısının yanında tek şerefeli, üzeri saçakla örtülü minaresinin gövdesi dört köşe bir kaide üzerine, sekiz köşeli renkli taşlardan yapılmıştır.

  Caminin doğu bitişiğinde 29x30 m. Ölçüsündeki medrese 1540 yılında güneydoğusundaki Ramazanoğlu türbesi 1541 tarihinde yapılmıştır. Caminin yanında Vakıf Sarayı ve Tuzhanı bulunmaktadır. Kaynaklarda Vakıf Sarayı’nın harem dairesi, Tuzhanının da selamlık olduğu yazılıdır. Yapı topluluğunun güneyindeki Ziya Paşa Parkı’nda Ziya Paşa’nın mezarı bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cami Hakkında Bilgi Forum Tarih
Mimar Sinanın Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 23 Eylül 2012
Türkiye'nin En Büyük Camileri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 2 Mart 2012
İlk Devir Osmanlı Camileri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 29 Şubat 2012
Camide Görevli Kişiler Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 7 Şubat 2012
Pertevniyal Valide Sultan Camii Hakkında Bilgiler Tarihi Bilgiler 23 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş