Uluğ Bey'in Eserleri Nelerdir?

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Uluğ Bey'in Eserleri Nelerdir? konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Uluğ Bey'in Eserleri Nelerdir?
    Uluğ Bey'in Eserleri

Uluğ Bey Semerkant'ta bir medrese ve bir de rasathane yaptırmıştır. Kadı Zade bu medreseye başkanlık etmiştir. Rasathane için yörede bulunan tüm mühendis alim ve ustaları Semerkant'a çağırmıştır. Kendisi için de bu rasathanede bir oda yaptırarak tüm duvar ve tavanları gök cisimlerinin manzaralarıyla ve resimleriyle süsletmişti. Rasathanenin yapım ve rasat aletleri için hiç bir harcamadan kaçınmamıştır. Bu gözlemevinde yapılan gözlemler ancak on iki yılda bitirilebilmiştir.

Gözlemevinin yönetimini Bursalı Kadızade Rumi ile Cemşid'e vermiştir. Cemşid gözlemlere başlandığı sırada ve Kadı Zade de gözlemler bitmeden ölmüştür. Gözlemevinin tüm işleri o zaman genç olan Ali Kuşçu'ya kalmıştır. Bu gözlem üzerine Uluğ Bey ünlü Zeycini düzenlemiş ve bitirmiştir. Zeyç Kürkani veya Zeyç Cedit Sultani adı verilen bu eser birkaç yüzyıl doğuda ve batıda faydalanılacak bir eser olmuştur. Zeyç Kürkani bazı kimseler tarafından açıklanmış ve Zeyç'in iki makalesi 1650 yılında Londra'da ilk olarak basılmıştır. Avrupa dillerinin birçoğuna çevrilmiştir. 1839 yılında cetvelleri Fransızca tercümeleriyle birlikte asıl eser de 1846 yılında aynen basılmıştır.

2. eserler iyi ama bu kadar ayrıntılı değil de sadece eserleri neler olduğunu yazsanız memnun olurum ama yinede bu bilgiyi yazana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum . herkeze sağolun . inşallah doğru bilgi dir

3. ya bu ne ya kısa ama yoruldum ya birazdaha kısa sı yokmuydu daha 15 kişinin hayatını ve eserlerini yazıcam elim şimdiden ağrımaya başladı .. arkadaşlar eğer sizinde bu kadar çok ödeviniz varsa benden tavsiye dikkat edin yada daha kısasını daha öz ünü bulun .,

4. Teşekkürler.Yazı için ama eserleri direk yazsanız daha iyi olurdu.Ama yine de teşekkürler.

5. Teşekkürler.Yazı için ama eserleri direk yazsanız daha iyi olurdu.Ama yine de teşekkürler.Saygılarla...MUKO

6. çok iyi bunu yapana çok tşk ebiyorum....!

7. çok güzel bi site çok saolun

8. çok güzel bir site ödevimde yardımcı oldu allah razı olsun saygılarımla
    es_es_k

9. çok güzel sağolun allah razı olsun 100 aldım odewden tesekürler saygılarımla

10. çok saolun çok teşekkürler yes çok güzel oldu çok teşekkürler süpersiniz ya 100 yada 95

11. Keşke eserlerini liste halinde yazsaydınız
    teşekkürler :)

12. yaa sözlerinide ekleseydniz keşke ama yinede teşekkürler saygılar

13. daha 8 kişinin haytınıböyle yazacam yarına kadar

14. iyi olmuş tşk edrim emeği geçenlere

15. çok iyide değil çok kötüde ortaa :)

16. uluğ bey nasıl sizce eserleri bence çok güzdel:)

17. şık halinde olabilir mi

18. madde madde yassaydınız keşke

19. Resimli olsaydı daha iyi olurdu

20. uluğ bey in eserlerinde kitap fala yokmu onlarıda koysanız dörtdörtlük olacak yinede teşekkür ederiz frm artukl

Bu Sayfayı Paylaş