Ulama nedir? Ulama ile ilgili örnekler

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ulama nedir? Ulama ile ilgili örnekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ulama nedir ulama ile ilgili örnekler yazarmısınız
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ULAMA​


  Diksiyonun özelliklerinden biri de "ulama"dır. Genel olarak tanımlarsak bir kelimenin sonundaki sessiz harfin ardından gelen kelimenin sesli harfle birleştirilerek seslendirilmesine ulama diyoruz. Ulama söz akışına pürüzsüzlük ve tatlılık verir. Uygun ulama ile yapılan konuşmalarda veya seslendirmelerde ses bir nehrin akışı gibi sakin ve düzenli olarak ilerler.  Türkçe'de yer alan ulama özellikleri:
  1.Sessiz harfle biten bir kelimenin son harfi sesli harfle başlayan yanındaki kelimenin ilk harfiyle birleşir.

  Yazıda:
  Ak--şam-- ol--du.
  E--lim--den-- al--dı.


  Konuşmada:
  Ak--şa--mol--du.
  E--lim-de--nal--dı.

  2. Orijinal yapılarında "b,c,d,g" harfleriyle biten kelimeler vardır. Bunlar yalın kaldıklarında "p, ç, t, k"ya dönüşürler. Yazı dilinde sonlarına ek aldıklarında yumuşak konumlarına dönerler.
  Örneğin Arapça orijiniyle "kitab" Türkçe'de "kitap" şeklinde yazılır. Ancak yayına ek aldığında "kitabım" örneğinde olduğu gibi "p", "b"ye dönüşür.(süreksiz sert ünsüzlerin yumuşaması kuralı)Konuşma dilinde ise ulama bu kurala paralel olarak aynı kelimeyi bir sonraki kelime ile ilişkilendirir. Yazı dilinde sert olan harf ulama ile yumuşar.

  Yazı Dilinde İfadesi:

  (Mahmud) Mah--mut ev--len--di.
  (Mes'ud) Mes--ut ol--du.
  (Kitab) Ki--tap al--dı.

  Konuşma Dilinde İfadesi:
  Mah-mu--dev--len--di.
  Me--su-dol-du.
  Ki--ta--bal--dı.

  3. Türkçe'de kelime sonundaki "k" ünsüzünü, "h" ünsüzü ile başlayan bir kelimenin izlemesi durumunda "h" ünsüzü düşer. İki kelime birbirine bağlanır.

  Yazı Dilinde:
  Ye--mek ha--ne
  E--rik ho--şa--fı

  Konuşma dilinde:
  Ye--me--ka--ne
  E--ri--ko--şa--fı

  4.Eğer kelimeler arasında durak olursa, kurala uygun olsa da ulama yapılmaz.

  Yazı Dilinde:
  İstiyorum, onu göreceğim.
  Koşuştururken, okulu unuttu.


  Konuşma dilinde:
  İstiyorum, onu göreceğim.
  Koşuştururken, okulu unuttu.

  5. Bazı durumlarda İki ayrı kelimenin tek heceli olan ilkinde bir ünlü düşer ve
  iki kelime birleşir.

  Yazı Dilinde:
  Ni-çin
  Na-sıl
  Ne ol--du


  Konuşma dilinde:
  Ne i--çin
  Ne a--sıl
  Nol-du

  Aşağıdaki metinde ulama noktalarını tespit ederek çiziniz. Ardından ulamalara dikkat ederek okuyunuz:

  KALIPLAR

  İnsanlar kendilerine kişilikleri için çizdikleri zihinsel kalıpların dışına çıkamazlar.Bizler çözümü defalarca duyduğumuz halde kendimizi oturttuğumuz dar çerçeveden çıkış için gayret göstermeyen garip insanlarız.

  Hayatın bazı insanlara "tesadüfen başarma, yükselme, zengin olma vs." Şansı tanıdığını zannedenimiz çoktur. Bir çoğumuz müzisyenlerin, yazarların, şairlerin, para babalarının bu işi anne karnında kendilerine verilen kabiliyetlerle gerçekleştirdiklerini sanırız. Bu inanca göre bazılarının ne maharetli anneleri varmış. Bu yanlış zanları kabul etmeyen bir çok insan bile farkında olmadan aynı kalıplarla kendisini kilitlemiştir. En meşhur zenginlerin bir zamanlar simit sattıklarını, ayakkabı boyacılığı bile yaptıklarını öğrenince şaşırırız. Bir çok yazarın vaktiyle kalemi bile tutamamalarına inanamayız.

  Neden bazı insanlar bazıları arasında sıyrılıverir veya "sivriliverirler." Adaletli ve şefkatli yaratıcı, normal şartlar altında doğan her insanı her türlü başarıya ulaşabilmelerine imkân tanıyan bir potansiyelle dünyaya göndermiştir. Ancak dünyaya geldikten sonra sınırlılıklar başlatılır. Anne-babası veya çevresi tarafından aşağılanan bir çocuk etrafında kalıplar başlamıştır. Daha sonra insan "var olduğunu" hissettirmek amacıyla çırpınmaya başlar. Bakkaldan getirilen bir ekmek, ilk karne notları, takdim edilen bir çiçek, içinde bu amacı gizli tutar.Oysa bazı insanlar "bu olmamış", "sen bunu başaramazsın" demekten çekinmezler. Bizler de çoğu zaman sözleriyle cinayet işleyen, kabiliyetleri körelten; başarısızlık, çekingenlik, korkaklık imajı oluşturan insanlardanız ne yazık ki... Yas tutmayı sevdiğimiz kadar, eleştirmeyi, olumsuzlukları ileri sürerek karanlık bir zihinsel tablo oluşturmayı seviyoruz.

  Merhum Z. Gündüzalp'in "İnsan ne düşünüyorsa odur." Dediğini çok duyduk. Anthony Robbins "Sınırsız Güç" kitabında insanların hayal kurarken ve düşünürken kullandıkları "olumsuzluk" imajlarını en kötü engel olarak görür. Her büyük başarı bazen yüzlerce başarısızlığın arkasında parıldar. Oysa eski bir Rus imparatoru "Yenile yenile yenmeyi öğrendiğini " söyler. İnsan her teşebbüsünde hedefine ulaşamadığında bunu başarısızlık olarak görürse bulunduğu noktada çakılır. Oysa durumu yeniden inceleyen insan için her başarısızlık başarıya bir adım daha yaklaşmanın işaretidir. Ani yükselişlerin ise gerçek başarıyla ilişkisi yoktur. Bir balon gibi büyür ve söner.

  Hayalimizde yaşadığımız iç konuşmaların fiillerimizde oluşturduğu sınırlara bakınız: "Zengin olmak mı? Bu iş için büyük sermaye lazım. Yazar olmak mı? Konuşmasını bile bilmiyorum; annemin karnında böyle bir şey öğrenmedim. Meydanlara çıkıp 'benim işçim,benim köylüm' diye konuşmak mı? Ben Süleyman değilim." Sevgili kardeşim... Ya siz ne siniz? Erkek ve kadın arasındaki küçük bir farktan başka kimin beyni kimin beyninden küçük veya büyük.
  Kaderin sahibi kimseyi başarısızlığa zorla mahkum etmemiştir. Ortamın sürükleyişine kendimizi kaptırdığımızda "Ortam sürükleniyorsa sürünmekten başka yapacağımız hiç bir şey yoktur."Az okuyoruz veya hiç okumuyoruz.

  Başarılı insanlar topluluğuna takılıp başarıya uçmuyorsak başarının dinamiklerini incelemeliyiz. Başaranların hayatı ve yaptıkları bu konuda bize yol gösterecek en açık ışıktır. Başka türlü bizi pasifize eden kendi kalıplarımızdan kurtulamayacağız.
   

 3. ulama nedir
  akşam oldu elimde kaldı
   

 4. birkelimesi sonu ünsüz harfle biten diğer kelime ise ünlü harfle başlıyorsa buna ulma denir akşam oldu
   

 5. Ünsüz harf ile biten bir sözcüğü, ünlü ile başlayan bir sözcük izlediğinde, birinci sözcüğün son sesinin (harfinin) ikinci kelimenin ilk sesine bağlanarak söylenmesine ulama denir. Aralarında noktalama işareti (nokta, virgül vb.) bulunan sözcüklerde ulama olmaz.
  Sesli okurken daha iyi anlaşılır .
  Ulama, söyleyiş ve okuyuşla ilgili bir ses olayıdır. Yazımda ulama uygulanmaz.
  Ulama , bir sözcüğün sonundaki ünsüz ile daha sonraki sözcüğün söz başındaki ünlünün aynı hecede söylenmesidir. Sözcükler, yazının aksine konuşmada ayrı ayrı değildir. Konuşma esnasında, sürekli ulamalar yapılır. Ulama söyleyiş kolaylığının yol açtığı bir ses olayıdır ve anlamla doğrudan ilişkili değildir.
  Örnek: Dün akşam üstü dört ekmek aldım.
  Örnek: İş adamı
  Örnek: Bu kimsesiz akşamla birlikteyim .
   

 6. Ulama bir kürtünü bağırmalıdır
   

 7. ulama,ünsüz ile biten bir sözcükten sonra ünlü ile başlayan bir sözcük gelirse ulama olur.
   

 8. ulamada noktalama işaretleri konulursa ulama kurala uymaz ve ulama yapılmaz.Örneğin;
  Ahmet , top almış .
   

 9. arkadaşlar otuz tane yazarmasınız lütfen
   

 10. 10 tane yazarmısınız
   

 11. Ulama ile ilgili 30 orne
   

 12. ulama ile ilgili 30 örnek lütfen
   

 13. acil 15 tane örnek istiyorum lütfeeen
   

 14. Süper bi site ya aradığını buluyorsun bazen sitede
   

 15. bana 20 soru lazım lütfen yazarmısınızzzzzzz!!!!!!!!!!!!!
   

 16. aslında güzel bir site ama benim sitem bir harika
   

 17. Mehmet Akif Ersoy,

  Kemal Atatürk,

  Dün Akşam,

  Güzel Ağaç...vb.
   

 18. biraz daha yazar mısınız lütfen?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ulama nedir Ulama Forum Tarih
İyi tarım uygulaması nedir nasıl yapılır kısaca Doğa ve Bitkiler 30 Kasım 2016
Bilgisayarlı muhasebe ve vergi uygulaması elemanın görevleri nedir Meslekler Rehberi 23 Eylül 2011
Biyoteknolojinin Günümüz ve Yakın Geleceğin Tıbbi Uygulamalarına Etkileri Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 8 Ağustos 2011
Elini kana bulamak nedir - Elini kana bulamak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2011
Ulama Nedir - Ulamanın Örnekleri - Ulama Hakkında Konu Dışı Başlıklar 30 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş