Ulaşım Teknolojileri - Ulaşım Teknolojileri Nedir?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ulaşım Teknolojileri - Ulaşım Teknolojileri Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulaşım Teknolojileri - Ulaşım Teknolojileri Nedir?

  Bilim ve teknolojide meydana gelen geliş*meler ulaşım alanında da etkili oldu.
  Nüfusun artması sanayinin gelişmesi ve büyük şehirlerin kurulması ile ulaşım üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu hâline geldi.
  Yüz binlerce insanın bir arada yaşadığı bir şehirde insanların işlerine okullarına veya ulaşmak istedikleri yere rahat güvenli ve ekono*mik bir şekilde ulaştırılmasının gerekliliği ulaşım teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılmasını sağ*ladı.

  20. yüzyılda kara deniz demir ve hava yollarında ulaşımı kolaylaştıran büyük gelişmeler yaşandı.

  Son yıllarda kara yollarıyapımına büyük önem verildi ve otoyolların yapımı hızlandı. Kara yollarının gelişmesine bağlı olarak motorlu taşıt*larda modernleşmeye gidildi.

  Günümüzde demiryollarının modernleş*mesine de önem veriliyor. Özellikle son dönem*lerde hızı çok fazla olan trenler yapılmaya başlan*dı. Örneğin; Japonya ve Avrupa’da saatte 300 -500 km hızla hareket eden trenler sefere konuldu.
  Hızlı taşıma sistemlerinden olan metrola*ra da ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Metrolar sayesinde insanlar gidecekleri yerlere daha kısa sürede ulaşmaktadır.
  20. yüzyılın ortalarına doğru deniz taşı*macılığına olan talep de arttı. Büyük gemiler ya*pıldı ve bunların hızları artırıldı.

  Son yıllarda havacılık alanında da büyük gelişmeler oldu. Yolcu uçaklarının hızı arttı buna bağlı olarak uçakların uçuş rotaları arttı gelişen teknoloji ile uçakların daha az yakıt tüketmesi ve gürültüsünün azalması sağlandı.


  ARTIK KİMSE KAYBOLMAYACAK


  Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) dünya üzerindeki kesin yerimizi tespit etmemizi sağlar. GPS konum belirlemek amacıyla son yıl*larda yapılan en önemli keşiftir.

  Geçmişte insanlar yönlerini bulmak için doğadan yararlanıyordu. Konumlarını Güneş’e ve yıldızlara bakarak hesaplıyorlardı. Günümüzde konum belirlemedeki en önemli buluş Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS)dir.

  GPS alıcısı her yerde bir sonraki durağı*mızın neresi olacağını oraya ne kadar uzaklıkta olduğumuzu hangi yönde oraya ulaşacağımızı bulmamıza yardımcı olur.
  Yeryüzündeki herhangi bir noktada GPS’nin çalışabilmesi için aynı anda en az dört uy*duyu görmesi gerekir. Bu da yörüngede en azın*dan 25 uydunun bulunmasıyla sağlanabilir. Şu an*da yedekleriyle birlikte toplam 29 GPS uydusu yö*rüngede dolaşmaktadır. Bu uyduların her biri gün*de iki kez Dünya’nın çevresini dolaşmaktadır.

  GPS kapalı alanlar ve su altı gibi sinyalle*rin alınmasının güçleştiği yerler dışında dünya üzerinde her yerde çalışır. Tipide yoğun siste okyanus ortasında bile çalışma özelliğine sahiptir.

  GPS’nin karada havada ve denizde birçok kullanım alanı vardır. Kara deniz hava ve demir yolu taşımacılığında insanlara büyük kolaylık sağ*lar. Ayrıca GPS askerî ve sivil amaçlı olarak uzaya fırlatılan sistemlerden faydalanılarak kullanılır.  ŞEHİRLEŞME


  İnsanlar beraber yaşayarak toplumu oluş*tururlar. Toplumsal yaşamın gelişmeye başlama*sı insanların yerleşik yaşama geçmeleri ve ilk köyleri kurmaları ile oldu. O dönemlerde nüfusun az olması nedeniyle şehirleşmeye pek ihtiyaç du*yulmadı.

  Günümüzde gerek teknolojinin ilerlemesi gerekse hızlı nüfus artışı şehirleşmeyi zorunlu hâle getirildi.

  Özellikle sanayinin gelişmiş ve iş olanak*larının fazla olduğu şehirler çok kalabalık bir nü*fusa sahiptir. İnsanların bir arada sorunsuz ve mutlu yaşayabilmesi için düzenli bir şehirleşmeye ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle ulaşım imkânla*rı artırıldı ve altyapı hizmetlerine (su kanalizas*yon elektrik) önem verildi.
  Şehirleşmenin düzenli olduğu kentlerde insanlar daha rahat ve huzurlu yaşayabilmekte*dirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ulaşım Teknolojileri Ulaşım Forum Tarih
Ulaşım Teknolojileri Tekerleğin Bulunuşundan Günümüze Kadar Geçirdiği Aşamalar Kısaca Bilim & Teknoloji 18 Kasım 2013
Ulaşım Teknolojilerinin Tekerleğin İcadından Günümüze Kadar Geçirdiği Aşamalar Neler Bilim & Teknoloji 15 Kasım 2013
Geçmişten Günümüze Ulaşım Teknolojileri Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 7 Mayıs 2012
Ulaşım Teknolojileri Hakkında Bilgi Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 13 Ocak 2012
Geçmişten Günümüze Kadar Olan Ulaşım Teknolojileri Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 5 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş