Ud Nedir ? - Ne İşe Yarar ? Özellikleri - Ud Müzik Aleti Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ud Nedir ? - Ne İşe Yarar ? Özellikleri - Ud Müzik Aleti Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ud Nedir ?

  'Ud ya da Ut kelimesinin aslı Arapçadır: "sarısabır veya ödağacı" anlamındaki el-oud dan gelir. Baştaki el- kelimesinin, bazı dillerde olup bazılarında olmayan harf-i tarif (belirgin tanım edatı) olduğunu bilen Türkler bu edatı atmış, geriye kalan 'oud' ('eyn, waw, dal) kelimesini de - gırtlak yapıları 'eyn'e uygun olmadığı için - "ud" şekline sokmuşlardır. Dillerinde tanım edatı olan batılılar, 11-13. yüzyıllar arasındaki Haçlı seferleri sırasında tanıyıp Avrupa'ya götürdükleri bu saza, fr:luth, en:lute, de:Laute, it:liuto, Alaud (İsp.), Luit (Dat.) gibi hep L ile başlayan isimler vermişlerdir. Hatta 'saz yapıcılığı' anlamında kullanılan 'lütye' kelimesi de yine luth'den yapılmadır (aslı Fr. luthier).


  [​IMG]

  YAPISI

  Tekne (gövde), göğüs (kapak), sap, burguluk ve teller olmak üzere beş esas elemandan meydana gelen Ud'un yapımına, eleman sıralamasında da görüldüğü gibi, tekne'den başlanır. Ud'un teknesi; gemi karinasını andıran, enine ve boyuna yapıştırılmış 4-5 cm kalınlığındaki parçalardan oluşan bir kalıp üzerine, 70 cm boy, 2 ila 4 cm en ve 3 mm kalınlıktaki dilim yaprak veya çenberlerin, çoğunlukla aralarına - hem estetik, hem sağlamlık amaçlı - kontrast renkli tek veya çift fileto'lar konularak işlenmesiyle meydana getirilir. Günümüzde bazı yapımcıların, parçaları tekne kavsine uygun boşluksuz olarak yapıştırılmış veya yine aynı formda yekpare alüminyum olarak kullandıkları kalıplar üzerine, ortada geniş, uçlarda sivri ve işlem orta eksenden başladığı için hep tek sayıda çevirdikleri dilimler, genellikle maun, ceviz, paduk, vengi, nadiren de kelebek, erikveya zeytin ağacındandır. Önceden ısıtılarak kalıbın eğimli profili kabaca verilen dilimler ütü ve ince kağıt yardımıyla kalıba çekildikten sonra, belirli yerlerdeki küçük monte çivileri çıkarılarak kalıptan alınır ve bu defa dilimlerin içbükey yüzeyi, çenber ve filetoların uzun birleşme hattı boyunca kalın kağıt veya extrafor yapıştırılarak kuvvetlendirilir.

  UD YAPIMI HAKKINDA TEMEL BİLGİLER :

  Ud imalinde bazı özel bilgileri vermekte fayda görmekteyim. Yaylı sazlarda olduğu gibi udun da bir şekli (formu) var. Yapımdan önce malzemeyi şeçmek gerekir. Ud teknesi; ceviz, maun, erik, kayısı, akça ağaç, kiraz, ithal ağaçlardan magase, vengi, pelesenk gibi birçok ağaçlardan yapılmaktadır. En önemlisi kemanda da olduğu gibi üst tabladır. Seste başarı elde edebilmek için tablanın yani göğüsün kaliteli ve çok kuru ladin ağacından yapılması gerekir. Ancak güzel ve yumuşak bir ses elde etmek için tabla kalın olmamalıdır. Çünkü ses molekülleri udun teknesine aksederek tablaya yansıyarak titreşim sağlar. Bazı ud yapımcıların tablalarını tetkik ettiğimde çok kalın olduğunu gördüm bu durumda güzel ses almak mümkün değildir. Udta ses tablasının yüzde yetmiş beş önemi vardır eğer buna uyulduğu takdirde güzel ses almak mümkün olacaktır. Bu hususta konservatuar görevlisi olan Cafer Açın beyle 1964 yılında, ud yapımcısı Fikret Özer’le 1983'te ve müzik aletleri yapımcısı Salim Usta ile fikir alışverişinde bulundum.
  Ud her ne kadar Araplara mal edilmek istenmişsede aslında bir Türk sazıdır, Araplar bizden alıp gövdesini (tekne) biraz daha büyütmüşlerdir. Daha sonra Avrupa milletleri alıp tekamül ettirip, lut'u yapmışlardır.

  ud akordu
  ud dersi
  ud dersleri
  ud download
  ud fiyatları
  ud kursu
  ud metodu
  ud mp3
  ud nedir
  ud notaları
  ud taksim
  ud taksimi
  ud taksimleri
  ud video
  ud yapımı
  ankara ud
  dertli ud
  elektro ud
  müzik aleti ud
  ney ud
  ud akord
  ud akort
  ud dinle
  ud akor
  ud akord programı
  ud akorları
  ud akort programı
  ud akortu
  ud akoru
  ud ders
  ud dinlemek
  ud en kalın tel
  ud eğitim
  ud fiyatlari
  ud fiyatı
  ud hakkında bilgi
  ud ile anılar
  ud ile nostalji
  ud imalatı
  ud kavmi
  ud kurs
  ud kurslari
  ud kursu ankara
  ud metodları
  ud mimarlık
  ud mp3 indir
  ud müzikleri
  ud nota yerleri
  ud notalar
  ud notalari
  ud notası
  ud sanatçıları
  ud sanatçısı
  ud satış
  ud satışı
  ud sesleri
  ud show
  ud taksimi dinle
  ud taksimi indir
  ud taksimi mp3
  ud taksimleri mp3
  ud tamiri
  ud tarihi
  ud telleri
  ud un tarihçesi
  ud ustaları
  ud ustası
  ud uzmani
  ud ve kanun
  ud yapimi
  ud yapımcısı
  ud yeri
  ud çal
  ud çalanlar
  ud çalgısında en kalın telin
  ud çalgısında en kalın telin adı
  ud çalma programı
  ud çalma teknikleri
  ud çalmayı öğreniyorum
  ud çeşitleri
  ud özellikleri
  ud öğrenimi
  ud şarkıları
  ud kaç tellidir
  ud çalgısında en kalın tel
  ud çalgısında en kalın telin adı nedir
   

 2. UquR

  UquR Üye

  Ut ya da ud, telli bir müzik aleti. Sözcüğün aslı Arapça sarısabır veya ödağacı anlamındaki el-oud dan gelir. Baştaki el- sözcüğünün, bazı dillerde olup bazılarında olmayan harf-i tarif (belirgin tanım edatı) olduğunu bilen Türkler bu edatı atmış, geriye kalan oud ('eyn, waw, dal) kelimesini de - gırtlak yapıları eyne uygun olmadığı için - "ud" şekline sokmuşlardır. Dillerinde tanım edatı olan batılılar, 11-13. yüzyıllar arasındaki Haçlı seferleri sırasında tanıyıp Avrupa'ya götürdükleri bu saza, fr:luth, en:lute, de:Laute, it:liuto, Alaud (İsp.), Luit (Dat.) gibi hep L ile başlayan isimler vermişlerdir. Hatta saz yapıcılığı anlamında kullanılan lütye kelimesi de yine luthden yapılmadır (aslı Fransızca luthier).
  Konu başlıkları
  [gizle]

  * 1 Yapısı
  * 2 Ut yapımı hakkında ufak bilgiler
  * 3 Geçmişten günümüze ut sanatçıları
  * 4 Ut kitapları
  * 5 Kaynakça
  * 6 Dış bağlantılar

  Yapısı [değiştir]

  Tekne (gövde), göğüs (kapak), sap, burguluk ve teller olmak üzere beş esas elemandan meydana gelen udun yapımına, eleman sıralamasında da görüldüğü gibi, tekneden başlanır. Udun teknesi; gemi karinasını andıran, enine ve boyuna yapıştırılmış 4-5 cm kalınlığındaki parçalardan oluşan bir kalıp üzerine, 70 cm boy, 2 ila 4 cm en ve 3 mm kalınlıktaki dilim yaprak veya çemberlerin, çoğunlukla aralarına - hem estetik, hem sağlamlık amaçlı - kontrast renkli tek veya çift filetolar konularak işlenmesiyle meydana getirilir. Günümüzde bazı yapımcıların, parçaları tekne kavsine uygun boşluksuz olarak yapıştırılmış veya yine aynı formda yekpare alüminyum olarak kullandıkları kalıplar üzerine, ortada geniş, uçlarda sivri ve işlem orta eksenden başladığı için hep tek sayıda çevirdikleri dilimler, genellikle maun, ceviz, paduk, vengi, kelebek, nadiren de erik veya zeytin ağacındandır. Önceden ısıtılarak kalıbın eğimli profili kabaca verilen dilimler ütü ve ince kâğıt yardımıyla kalıba çekildikten sonra, belirli yerlerdeki küçük monte çivileri çıkarılarak kalıptan alınır ve bu defa dilimlerin içbükey yüzeyi, çenber ve filetoların uzun birleşme hattı boyunca kalın kâğıt veya extrafor yapıştırılarak kuvvetlendirilir.

  Ut yapımı hakkında ufak bilgiler [değiştir]

  Yaylı sazlarda olduğu gibi udun da bir şekli (formu) var. Yapımdan önce malzemeyi şeçmek gerekir. Ut teknesi; ceviz, maun, erik, kayısı, akça ağaç, kiraz, ithal ağaçlardan magase, vengi, pelesenk gibi birçok ağaçtan yapılmaktadır. En önemlisi kemanda da olduğu gibi üst tabladır. Seste başarı elde edebilmek için tablanın yani göğsün kaliteli ve çok kuru ladin ağacından yapılması gerekir. Ancak güzel ve yumuşak bir ses elde etmek için tabla kalın olmamalıdır. Çünkü ses molekülleri udun teknesine aksederek tablaya yansıyarak titreşim sağlar. Utta ses tablasının yüzde yetmiş beş önemi vardır, buna uyulduğu takdirde güzel ses almak mümkün olacaktır.

  Geçmişten günümüze ut sanatçıları [değiştir]

  * Udi Nevres
  * Şerif Muhittin Targan
  * Fahri kopuz
  * Sedat Öztoprak
  * Mısırlı İbrahim Efendi
  * Cevdet Kozanoğlu
  * Şerif İçli
  * Kadri Şençalar
  * Udi Hırant
  * Yorgo Bacanos
  * Cinuçen Tanrıkorur
  * Mutlu Torun
  * Necati Çelik
  * Samim Karaca
  * Osman Nuri Özpekel
  * Coşkun Sabah
  * Gülçin Yahya
  * Ergin Kızılay
  * Bayram Coşkuner
  * Sedat Oytun
  * Vedat Gençtürk
  * Mehmet Emin Bitmez
  * Yurdal Tokcan
  * Hakan Emre Ziyagil
  * İbrahim Coşkun

  Ut kitapları [değiştir]

  * Ud Muallimi,Hafız Mehmed 1902
  * Hocasız Ud Öğrenmek Usûlü, Ali Salahi Bey 1910
  * Ut Metodu,İskender Kutmani
  * Ud Öğrenme Metodu,Kadri Şençalar 1984
  * Ud Metodu,Onur Akdoğu,1984
  * Ud Metodu,Şerif Muhittin Targan (Hazırlayan:Zeki yılmaz,1995)
  * Uygulamalı Ud metodu,Bahattin Turan 1993
  * Ud Metodu,Temel Hakkı Karahasan 1993
  * Ud Metodu,Gelenekle Geleceğe,Mutlu Torun1993
  * Ud Metodu,Gülçin Yahya 2005
  * Ud Metodu,Görerek Dinleyerek 1-2,Mutlu Torun 2005,2006
  * Ud Alıştırmaları,Gülçin Yahya 2001
  * Ünlü Virtüöz Yorgo Bacanos'un Ud Taksimleri,Gülçin Yahya 2002
   

 3. Ud imalinde bazı özel bilgileri vermekte fayda görmekteyim. Yaylı sazlarda olduğu gibi udun da bir şekli (formu) var. Yapımdan önce malzemeyi şeçmek gerekir. Ud teknesi; ceviz, maun, erik, kayısı, akça ağaç, kiraz, ithal ağaçlardan magase, vengi, pelesenk gibi birçok ağaçlardan yapılmaktadır. En önemlisi kemanda da olduğu gibi üst tabladır. Seste başarı elde edebilmek için tablanın yani göğüsün kaliteli ve çok kuru ladin ağacından yapılması gerekir. Ancak güzel ve yumuşak bir ses elde etmek için tabla kalın olmamalıdır. Çünkü ses molekülleri udun teknesine aksederek tablaya yansıyarak titreşim sağlar. Bazı ud yapımcıların tablalarını tetkik ettiğimde çok kalın olduğunu gördüm bu durumda güzel ses almak mümkün değildir. Udta ses tablasının yüzde yetmiş beş önemi vardır eğer buna uyulduğu takdirde güzel ses almak mümkün olacaktır. Bu hususta konservatuar görevlisi olan Cafer Açın beyle 1964 yılında, ud yapımcısı Fikret Özer’le 1983'te ve müzik aletleri yapımcısı Salim Usta ile fikir alışverişinde bulundum.
  Ud her ne kadar Araplara mal edilmek istenmişsede aslında bir Türk sazıdır, Araplar bizden alıp gövdesini (tekne) biraz daha büyütmüşlerdir. Daha sonra Avrupa milletleri alıp tekamül ettirip, lut'u yapmışlardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nedir İşe Yarar Forum Tarih
Jeneratör nedir ne işe yarar özellikleri nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 10 Temmuz 2015
Misvak nedir ne işe yarar faydaları nelerdir Konu Dışı Başlıklar 28 Eylül 2014
Topraklama nedir kısaca Topraklama ne işe yarar Genel Bilgi (Elektrik) 16 Mart 2014
Radar Nedir ve Radar Ne İşe Yarar Diğer Mesleki Bilgiler 3 Mart 2014
Pankreas nedir ve Pankreas ne işe yarar Genel Sağlık 10 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş