Ucuz işitme cihazları işitme kaybını arttırıyor

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ucuz işitme cihazları işitme kaybını arttırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ucuz işitme cihazları işitme kaybını arttırıyor

  Ucuz işitme cihazlarının işitme duyusunda daha fazla hasara sebep oldukları Michigan Üniversitesi’nin araştırmalarıyla ispatlandı.

  Michigan Devlet Üniversitesi İletişim bilimleri ve arızaları bölümü Profesörü Jerry Punch ile Danimarkalı araştırmacı Susanne Love Callavay birlikte bu konuda bir araştırma yürüttüler.

  11 FARKLI CİHAZ İNCELENDİ

  Araştırmada 11 adet ucuz işitme cihazı mercek altına alındı. Ayrıca en yaygın olan üç işitme kaybı türü göz önünde bulunduruldu. Testlerde hem ucuz modeller (100 doların altında) hem de ortalama fiyatı olan cihazlar (100 ila 500 dolar arası) incelendi. Testlerde en ucuz olan tüm cihazların işitme duyusunda hasar ile sonuçlanabilecek bir sese neden oldukları belirlendi. Bunun dışında cihazlar sadece alçak frekansları güçlendirecek durumdaydı. Araştırmada ağır işiten birçok insanın frekans kaybından muzdarip olduğu ve lisanın algılanmasında belirleyici bir rol oynayan yüksek frekanslarda ise bu cihazların hiçbir şekilde yardım sağlamadığı görüldü. Michigan Devlet Üniversitesi’nin bu araştırması Amerikan Journal of Audiology dergisinde yayınlandı.

  KOKLEAR İMPLANTA 25 BİN DOLAR


  Siser İşitme Cihazları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, SGK’nın yeni uygulamasının ucuz ve kalitesiz ürünleri teşvik ettiğini, bunun da daha da ileri düzeyde işitme kayıplarına yol açtığını belirterek, “Devlet vatandaşının sağlığından tasarruf yaptığını zannediyor. Oysa tedavi edilmeyen her kulaktaki işitme kaybı ileride 25 bin doları bulan koklear implant ameliyatları ile giderilmeye çalışılıyor. Yani devlet işitme cihazı başına yaptığı 150-200 dolarlık tasarruf karşılığında koklear implant ameliyatına yüksek rakamlar ödüyor.”

  “İŞİTME CİHAZI MP3 ÇALAR DEĞİL”

  Emin Ağaç ayrıca işitmesi tedavi edilmediği zaman çevresiyle iletişimi kopuk, psikolojik sorunları olan bir topluluğun ortaya çıktığını bunun da devlete daha ağır bir yük getirdiğini söyledi. Ağaç şunları söyledi: “Devlet daha önce işitme cihazlarına kalitesine ve işlevine göre 850 TL’ye kadar ödeme yapıyordu. Şimdi hepsine aynı olmak üzere dijital cihazlar için 350 TL, analoglar için 175 TL ödeme yapıyor. Artık dünyada analog üretimi de bitti. Şimdi ithalatçı firmalar ve sosyal güvence sahibi vatandaşlar 350 TL’nin altında kalitesiz ürünlere yöneliyor. Halbuki kulak yapısı da aynen parmak izinde olduğu gibi farklılık gösterir. Her kulak rahatsızlığı için ayrı yazılım gerekir. Bu cihazların da bakımı en az 5 yıl sürer. İşitme cihazı elektronik marketten alınan bir MP3 cihazı değildir. Günümüzde rahatsızlıklara göre 350 TL’ye de cihaz var 5 bin TL’ye de. Biz Türkiye’nin tek yerli işitme cihazı üreticisi olarak nano teknoloji ile cihaz üretiyoruz.”


  ntvmsnbc.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ucuz işitme cihazları Forum Tarih
Güvenli ve en ucuz ulaşım araçları hangileridir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Ocak 2017
Bedavadan Ucuz Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 24 Nisan 2012
Dünyanın En Pahalı ve En Ucuz Şehirleri Hangileridir? Ülke Kültürleri 16 Mart 2012
İstanbula Yakın Ucuz Pansiyonlar İstanbul Tanıtımı 9 Aralık 2011
2011 Yılının En Ucuz Otomobilleri Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş