Ucuz ayakkabılarda kanser riski

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 29 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ucuz ayakkabılarda kanser riski konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir (AA)- Çin, Hindistan, Endonezya, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerde ucuza mal edilen ve Türkiye'de benzerlerine göre daha ucuz fiyatla satılan ayakkabılardaki kimyasal maddelerin tümör oluşumuna ve kansere neden olduğu bildirildi. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü, İzmir Ayakkabıcılar Odası'nın talebiyle Güney Doğu Asya menşeli bir çift spor, iki çift de çocuk çizmesinin kimyasal analizini yaptı.

  Yapılan çalışma sonucu hazırlanan rapora göre, ayakkabıların tüm parçalarının sentetik materyalden üretilmesi ve birinin içeriğinde PVC'ye rastlanması, insanları ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya bırakıyor.Raporda, ''Bölümümüzde incelenen ayakkabıların tamamının sentetik saya, astar ve destek malzemeler ile taban ve diğer yardımcı parçalardan oluştuğu, bu sebeple mukavemet ve performans beklentilerini karşılayamayacak düzeyde olduğu ve çok kısa bir dönemden sonra kullanım özelliklerini kaybedeceği anlaşılmıştır. Oldukça zayıf ayak koruma özellikleri ve günlük aktiviteyi sınırlandıran etkileriyle çok sıradan ürünler olduğu belirlenmiştir'' denildi.

  Raporda, şu görüşlere yer verildi:''Bölümümüze getirilen ayakkabılarda kullanılan malzemelerdeki kimyasalların çoğunun nihai sonucu akciğer, karaciğer ve böbrek gibi hayati organlarda tümör oluşumu ve kanserdir.'' Raporda, ayrıca incelenen ayakkabılarda, düşük kaliteli parçaların kullanıldığının, ayak yapısına uygun olmayan bir forma sahip olduğunun tespit edildiği belirtilerek, ''İncelenen ayakkabıların malzeme kalitesizliği, kimyasal zararlılıkları, ortopedik uyumsuzlukları ile giyim hijyeni ve performansı yetersizlikleri bakımından kalitesiz ve ayağa zararlı ürünler olduğu belirlenmiştir'' görüşü aktarıldı.

  İzmir Ayakkabıcılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Güzel, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Avrupa ülkelerinin ayak sağlığına çok önem verdiğine, belli standartları olduğuna değinerek, ''Türkiye'ye giren hiçbir ayakkabının standardı yok. Türkiye'de insanlar 50. sınıf vatandaş mı Allah aşkına? Avrupa bizden kimyasal testler istiyor, kullanılan malzemeler tetkik ediliyor. İnsan sağlığını etkileyecek hiçbir maddeye izin vermiyorlar. Ama Türkiye'ye giren tüm ayakkabılar insan sağlığını etkileyen malzemelerden'' diye konuştu.

  Güzel, bu ayakkabıların mantara neden olduğunu bildiklerini, ama kanser ve tümör oluşumuna sebebiyet verdiklerini ilk defa bu rapor sayesinde öğrendiklerini aktardı.mynethaber

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ucuz ayakkabılarda kanser Forum Tarih
Güvenli ve en ucuz ulaşım araçları hangileridir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Ocak 2017
Bedavadan Ucuz Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 24 Nisan 2012
Dünyanın En Pahalı ve En Ucuz Şehirleri Hangileridir? Ülke Kültürleri 16 Mart 2012
İstanbula Yakın Ucuz Pansiyonlar İstanbul Tanıtımı 9 Aralık 2011
2011 Yılının En Ucuz Otomobilleri Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş