UAEK'nın son raporuna Tahran'dan tepki

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 20 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  UAEK'nın son raporuna Tahran'dan tepki konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tahran (AA)– İran, nükleer enerji programı konusunda ilgili uluslararası kuruluşlarla yaptığı işbirliğinin dikkate alınmasını istedi.İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, nükleer enerji programlarının barışçıl olduğunun bir kez daha UAEK tarafından teyit edildiğini söyledi.

  Sultaniye, ''İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) öngördüğü çerçevenin ötesinde işbirliği yapıyor, ancak bu tutumumuz Batılı ülkelerce dikkate alınmış değil'' ifadesini kullandı.


  UAEK'nın İran hakkındaki son raporuna da değinen Sultaniye, ''Raporda belirtildiği gibi, UAEK hiçbir engelle karşılaşmadan nükleer tesislerimizde inceleme ve denetimlerini sürdürüyor'' dedi.


  Sultaniye, ''UAEK'nın son altı yıldaki raporlarında İran'ın nükleer enerji programının barışçıl amaçlardan saptığına ve askeri olduğuna dair hiçbir delile rastlanmamıştır'' şeklinde görüş bildirdiğini aktardı.


  UAEK'nın nükleer tesislerde normal denetlemelerinin yanı sıra Mart 2007'den beri 20 kez ani denetim ve incelemede bulunduğunu anlatan Sultaniye, UAEK'nın olumsuz hiçbir durumla karşılaşmadığını belirtti.


  İranlı diplomat, ''UAEK, son raporunda da İran'ın uranyum zenginleştirme programına devam ettiğini belirtmiş. Ancak bu, NPT'nin bize verdiği bir haktır.

  Bunun ötesindekiler makul istekler değil'' diye konuştu.

  UAEK Başkanı Muhammed El Baradei tarafından dün açıklanan son raporda, Tahran yönetiminden nükleer enerji programıyla ilgili daha şeffaf olması istendi.


  Raporda, ''İran'ın uranyum zenginleştirmeye devam etse de Natanz, Buşehr ve İsfahan'daki tesislerde UAEK'nın mühür ve kameralarının yerinde olduğu, sayaçların da çalıştığı'' ifadesine yer verildi.


  İran'ın son beş yıllık nükleer enerji programının askeri amaçlı olduğuna ilişkin belirtinin tespit edilemediğinin kaydedildiği raporda, olağan denetimlere ilaveten haber vermeden de çok sayıda inceleme ve araştırma yapıldığı belirtildi.


  Raporda, Natanz'daki tesislerde yeni santrifüjlerin yerleştirildiği ve santrifüj sayısını artırma çalışmalarına devam edildiği kaydedildi.
   

Bu Sayfayı Paylaş