Uşak Yemekleri - Uşakın Mutfak Kültürü

'Uşak Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uşak Yemekleri - Uşakın Mutfak Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geleneksel Uşak Yemekleri - Uşak Mutfağı - Uşak Mutfağının Özellikleri

  Anadolu kültürlerin beşiği. Bu kültürler uzak kentlere göç verince değişime uğrasalar da tencerelerde uzun yüzyıllar aynı yemekler kaynayabiliyor. Gidilen yerlere de yemek kültürü taşınıyor. Ege ve Orta Anadolu etkisindeki Uşak mutfağı ot-bitki yemeklerinden çok tahıl ve erkeç denilen erkek keçi etine dayanıyor.

  Ne var ki keçi ormanlara zarar verdiği için bir süre önce üretimi yavaş yavaş durmuş, yerine koyun yetiştiriciliği desteklenmiş. Uşak köylerinde keşkek yapmak başlı başına bir tören. Buğday kabuğundan ayrılıp ezilmesi için taş oyma dibeklerde ağaç tokmaklarla ve davul zurna eşliğinde dört kişi tarafından ritmik hareketle dövülüyor. Tarhana çorbası Uşak'ın en ünlü çorbasıdır.

  Bunun dışında salatalık yemeği, köpük helva, haşhaşlı ve tahanlı peksimet, cevizli baklava, bükme, kese ayranı, pide, cıbır çorbası ve düğün yemeklerinin vazgeçilmezi keşkek Uşak'ta önemli yemekler arısında.

  Doğu Ege'nin neredeyse tamamında ve Anadolu'nun çoğu bölgesinde olduğu gibi burada da et yemeklerinin ağır gelebileceği düşünülür ve son yemek olarak bol ekşili bamya ikram edilir. Uşak'ın bamyasında kurutulmuş dağ eriği vardır.

  Bamya olsun dağ eriği olsun hem çeşitleri hem de kurutularak kullanılmaları bakımından Uşak'ın geleneksel mutfağına ait değil. Son yıllarda Güney ve Güneydoğu bölgelerinden çok göç aldığı için bu yörelerin mutfak kültürünü de almış ve kendi coğrafyasına uyarlayarak kullanmıştır.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uşak Yemekleri Uşakın Forum Tarih
Uşakın Yöresel Yemekleri - Uşak Yemekleri Uşak Tanıtımı 9 Şubat 2011
Uşak yöresel yemekleri - Uşağın yöresel yemek kültürü Uşak Tanıtımı 10 Nisan 2011
Uşak yöresel yemek kültürü - Uşak yemekleri Uşak Tanıtımı 27 Ocak 2011
2017 Uşak nüfusu Uşak Tanıtımı 31 Ocak 2017
Maddelerin esnek sert ve yumuşak olması günlük yaşamda nerelerde kullanılır? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş