Uşak KARAHALLI İlçesi

'Uşak Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Uşak KARAHALLI İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KARAHALLI

  İlçenin tarihini ortaya koyacak kesin bilgiler yoktur. Ancak halk arasında yaygın bir inanışa göre Karahallı'yı, Kara Halil adında bir Türkmen beyi kurmuştur.
  Bundan 700 yıl önce Karahallı bölgesine yerleşen Kara Halili Türkmen oymağı tarihi süreç içerisinde konar-göçer hayat şeklinden yerleşik hayata uyum sağlamış ve kültürel yapılarında göçebe hayat
  tarzının motiflerini de barındırmışlardır. Kara Halil Oğulları, Karahallı bölgesine yayılarak civar bölgelerde de yerleşim birimleri oluşturmuşlardır. Böylece Karahalil'in yerleştiği köyün adı Karahallı,
  Garib Hasan'ın yerleştiği köyün adı Karbasan, Kara Bedir'in yerleştiği köyün adı Karabedirler Köyü olarak zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır.


  Kuzeydoğusunda Sivaslı (Uşak), batısında Ulubey (Uşak), güneydoğusunda Çivril (Denizli) ve güneybatısında Bekilli (Denizli), güneyinde Çal (Denizli), kuzeyinde Uşak merkez ilçeleri bulunmaktadır.
  İlçenin toplam yüzölçümü 460 km2 olup rakımı 873 m'dir. İlçeden geçen tek akarsu Banaz Çayı'dır ve Ege Denizi'ne Didim civarlarından dökülür.

  Karahallı'da karasal iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar kışın ve ilkbaharda görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması 12,3 oC'dir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uşak KARAHALLI İlçesi Forum Tarih
Uşak Karahallı Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Uşak Tanıtımı 18 Aralık 2012
Külköy İlköğretim Okulu Bilgileri Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 30 Haziran 2011
Kaykıllı İlköğretim Okulu Bilgileri Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 30 Haziran 2011
Hasan Gürel İlköğretim Okulu Bilgileri Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 30 Haziran 2011
Delihıdırlı İlköğretim Okulu Bilgileri Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 30 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş