Uğurlu Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uğurlu Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uğurlu Köyü Şenkaya resimleri - Uğurlu Köyü Şenkaya hakkinda bilgiler  Uğurlu, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Hanımkom dur. Adından anlaşıldığı gibi zengin kadın varmış bundan yaklaşık 200 yıl kadar önce. Kom yani, hayvanların barındığı yer anlamına gelir. Hanımın komu diye anlandırılmış.Daha Sonra Cumhuriyetten Sonra uğurlu Adını almıştır. Neden bu isimin konulduğu bilinmemekte. Yada uğurlu bir köy olduğundan almıştır bu ismi. Köy 5 familyadan oluşur. Ayrıca köyümüz ermenilere karşı çok savaşmış ve bir çok şehit vermiştir.

  Kültür

  Taskebabı,dönerkebap,ünlü türk pilavı,biber dolması köyün geleneksel yemekleri arasında sayabilriz. gelenek ve göreneklerini düğün nişan gibi zamanlarda yerine getirmektedir insanlarımız.KÖYÜMÜZDE çok miktarda okumuş VE EĞİTİM DÜZEYLERİ YÜKSEK insanlarımız vardır. Balkaya kömür işletmesi kapatıldıktan sonra köyde büyük miktarda ekonomik sorunlardan göç olayı meydana gelmiş. İnsanların çoğunluğu Bursa Ankara izmir ve istanbul gibi kentlere göç etmişlerdir.

  Coğrafya

  Erzurum iline 185 km, Şenkaya ilçesine 40 km uzaklıktadır. dağlık ve kırık bir araziye sahiptir. yaylası germicek yaylası olup meralar ve düzlükler açısından zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. çeşitli dönemlerde karadeniz iklimide çukur vadi tabanlarında görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 560 2000 720
  1997 755

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ve kömür madenleridir. ve az miktardada olsa oltutaşı da köyün çeşitli yerlerinde çıkarılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu VARDIR Köyün içme suyu şebekesi VARDIR ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol STEBİLİZE olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uğurlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Uğurlu Köyü Hakkında Bilgi Derebucak Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Uğurlu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Uğurluören Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Uğurlu Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Uğurlu Köyü Kaynarca Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş