Uğurlar Köyü Merkez Bartın

'Bartın Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Uğurlar Köyü Merkez Bartın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Uğurlar Köyü - Uğurlar Köyü Hakkında - Uğurlar Köyü Tanıtımı - Uğurlar Köyü Resimleri
  Uğurlar, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Çamlık mahallesi ve 3 camiisi vardır


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında çok detaylı bilgi maalesef yoktur. Bilinen yaygın kanaat Safranbolu'nun Bulak beldesinden o zaman karayollarının çok gelişmediği ve tüm ticari ürünlerin deniz yolu ile Amasra üzerinden nakledildiği düşünülerek Safranbolu'dan Amasra yönüne göç eden 6 aile tarafından 1800lü yılların 2. yarısında Uğurlar köyü kurulmuştur. Köyün bugünkü yerine göç eden ve kuran bu 6 aile Mollaoğulları, İmamoğulları, Evlekçioğulları, vs isimlerle anılmaktaydılar. Bu aileler önce önce kavgalı adı verilen mevkiye yerleşmişler ama bu yerin dere kenarında olması sebebiyle sivrisineklerden kurtulabilmek maksadı ile biraz daha yukarıya köyün şimdiki yerine yerleşilmiştir.

  Uğurlar köyü ismi atalarımız tarafından önce UĞUR sonra UĞURLU en son da UĞURLAR olarak verilmiştir. Köyün ismi toprakların verimli olması sebebiyle verilmiştir.

  Kültür

  Köyün yemek kültürü arasında halışka, tarhana ve yağlı gözleme bulunmaktadır. Tatlı olarak anamın "samsun" ya da "susam" dediği,içine şekerli ceviz içi konan,uzun uzun saçta kızartılıp sonra baklava dilimi "onlar muska şeklinde derler" kesilen bir tatlı,çok güzel olur, başka hiçbir yerde görmedim ben bundan, ayrıca "salkımlı mancar","kül kömeci","muhlama", ve köyümüzde dogadan toplanan meyvalarla (kiren,bögürtlen,elma,armut,cilek vb.) pekmez,kompostoluk yiyecekler ve yine dogadan diken ucu,ispitlada cesitli yemekler yapilir.Köyümüzde el sanatlari kurslari yapilarak köyün genc kizlari ceyizlik ve kendilerine ileride katkida bulunacak telkirma,dikis,nakis gibi el sanatlarini ögrenerek kurs sonunda da sergilenmektedir.Köyde otuz'dan fazla üniversiteli vardır.

  Coğrafya

  Bartın merkezine 9 km uzaklıktadır. merkez ve çamlık mahallesinden oluşmaktadır,Fındıgıyla ve memba sularıyla tanınır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Daglik ve ormanlik bölgeye sahiptir,köyümüz ormanlik doğasıyla temiz bir havaya sahiptir. Köyün yerleşkesi dağın eteklerinden ve derelerden geçmektedir. Bunun yanı sıra az da olsa tarım yapılacak arazilere sahiptir.Kışın çevre yerleşim yerlerine göre daha fazla kar yağar, rakım olarak biraz daha yüksek olduğundan tabi.Nadiren de olsa ulaşımın kar nedeniyle kesildiği olur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 811
  2000 646
  1997 642

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve maden işciliği dayalıdır. Ama son yıllarda madenciliğin eski cazibesini kaybetmesinden ve işçi sayısındaki azaltmalar sebebiyle İstanbul'a da ciddi oranda göç vermektedir. Genç nüfusun çoğunluğu ya işsiz veya cüzi ücretli olarak çalışmaya razı olarak köyde büyüklerinin yanında kalmakta yada çoğu genç insanın yaptığı gibi İstanbul'a iş umuduyla göç etmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ama aktif değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde [elektrik] vardır ama internet köyün yarısına kadar gelmektedir.Köyde ayni zamanda kücük alisverisler icin 2 bakkal bulunmaktadır.Köyün ana yolu sıcak asfalt kaplamadır.Köyün sahil yolundan 3 girişi bulunmakta olup,ana giriş sıcak asfalt,orta giriş ve Topderesi girişi asfalt yoldur.Ayrıca köyün su deposu tamamı ile yenilenmiş,su isale hattı 2009 köydes yatırım programı ile tamamen yenilenmiştir.Çamlık mahallesi iki ara mahalle yolu tamamı ile asfaltlanmıştır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uğurlar Köyü Merkez Forum Tarih
Buğurlar Köyü Ulus Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Uğurlar Köyü Elbeyli Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Burçların Ugurları-Burçların Ugurları Nelerdir? Burçlar Alemi - Astroloji 15 Ekim 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş