Uğur Uludağ Kimdir - Uğur Uludağ Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Uğur Uludağ Kimdir - Uğur Uludağ Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uğur Uludağ Kimdir - Uğur Uludağ Resimleri - Uğur Uludağ Biyografisi - Uğur Uludağ Hakkında  Uğur Uludağ, 27 Eylül 1971 senesinde Tunceli' de doğdu. Dört sene sonra İstanbul' a geldi.

  4 yaşında ilkokula başladı, liseyi bitirdiğinde olması gereken yaştaydı. 1985 yılında AÇT ile profesyonel oldu, ilk turnesine çıktı. 1987' de ustası Cem Yalın ile tanıştı. 1988 yılında Bakırköy Oyuncuları' na girdi. 1990 Yılında Gökhan Semiz ile beraber "Espri Standartları Enstitüsü Kurumu" nu yani E.S.E.K' i kurdu. 1991 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi ile tanıştı.

  1995 yılında E.S.E.K. profesyonel yaşama Gökhan Semiz' le birlikte yazılmış olan "Tükürür Kaçarım" adlı oyunla merhaba dedi. Aynı sene "En Alt Kattan Geliyorum" isimli oyunu yazdı ve yönetti. Gökhan Semiz' le birlikte "Bizi Bağlamaz" adlı, 2 kişilik oyunu yapmaya karar verdi ve ertesi sezona o oyunu sahneledi. Aynı sezon "Manda Adında Bir Alık" isimli oyunu yaptı. 1998-99 sezonunda "Biz Evrimi Çok Sevmiştik" i yazdı ve yönetti. Los Angeles'ta düzenlenen, Radikal Alternatif Tiyatro Konferansı' ndan davet aldı ve gitti. Önce Meksika; ardından Las Vegas ve son olarak Los Angeles' a yerleşti. Bu arada "Godot' yu İzlerken" i yazdı. Sonra askerliğini yapmak için Aydın' a geldi. Askerlik bittikten sonra "Godot' yu İzlerken" i sahneye koydu.

  2001 yılında, Türkiye'nin ilk bilim kurgu oyunu olan, "Üçüncü Türden Yakın İlişkiler" i yazdı ve yönetti. Selim Naşit Genç Başarı, Rotary Club Yılın Tiyatro Sanatçısı ve Magazin Gazetecileri Derneği - En İyi Oyun ödülünü aldı. Dünyanın ilk devam oyununu "Üçüncü Türden Yakın İlişkiler 2" yi yazdı ve yönetti ve oynadı. Show Tv için Bekarlar isimli bir dizi yaptı. Dizi iki bölümden sonra yayından kaldırıldı. Arkasından Yağmur Kaşifoğlu ile evlendi. Türkiye' nin ilk müzikli-fantastik-komedi' si olan "Tanrım Beni Baştan Yarat" ı yazdı, yönetti, oynadı. Bu arada "Neredesin Firuze" isimli filmde oynadı.Bir İhtimal daha var adlı filminde Ozan Şahin'de rol aldı. Aynı zamanda bu filmin senaryosuna da rewrite yaptı. Aradaki birkaç reklam filminin arkasından "3. Tür" isimli bir dizi yaptı. Dizi yine yayından kalktı.

  Bunun üzerine "27 Numara" isimli oyunu yaptı. Sonrasında Cem Özer' ve Nurgül Yeşilçay ın oynayacağı "Sen Olmasaydın" isimli oyunu yazdı. "3. Türden Yakın İlişkiler" i bir de roman olarak daha da geliştirmek suretiyle yazdı. Sonrasında "Bir İhtimal Daha Var" isimli filmin senaryosunu yazdı ve yönetti. Filmin ardından "Kaygan Zemin" isimli oyun ortaya çıktı. Aynı zamanda, başrolünde Adrian Sparks' ın oynadığı, PAPA isimli, ingilizce bir oyunun yapımcılığını üstlendi. Oyunu, altyazıyla Türkiye' de vizyona soktu. Bu arada "Kadri' nin Götürdüğü Yere Git", filminin senaryosunu yazdı. "Sen Olmasaydın" isimli oyunu New York' ta sahneye koydu. Şu günlerde Yeni bir bilim kurgu oyunu olan "Ay Robot" isimli oyunun provalarını sürdürmekte, "Kaygan Zemin" isimli oyunu yazdı ve yönetti. Halen aynı oyunda oynamakta ve "Sen Olmasaydın" isimli oyunu yönetmektedir.

  Yazdığı Oyunlar

  * 1990 - Tükürür Kaçarım ( Amatör )
  * 1995 - Tükürür Kaçarım
  * 1996 - En Alt Kattan Geliyorum
  * 1997 - Bizi Bağlamaz
  * 1998 - Manda Adında Bir Alık
  * 1999 - Biz Evrimi Çok Sevmiştik
  * 2000 - Godot'yu İzlerken
  * 2001 - Üçüncü Türden Yakın İlişkiler
  * 2002 - Üçüncü Türden Yakın İlişkiler - 2
  * 2004 - Tanrım Beni Baştan Yarat
  * 2005 - 27 Numara
  * 2005 - Sen Olmasaydın
  * 2007 - Kaygan Zemin

  Filmler

  * Kadri'nin Götürdüğü Yere Git ( Yazar & Oyuncu )
  * Bir İhtimal Daha Var ( Yazar & Yönetmen )
  * Neredesin Firuze ( Oyuncu & Yazar )
  * Yıldıztepe ( Oyuncu )

  Diziler

  * Bekarlar ( Yazar & Oyuncu )
  * 3. Tür ( Yazar & Oyuncu )
  * Çınaraltı ( Yazar )
  * Gurbetçiler ( Oyuncu & Yazar )
  * Azmi ( Oyuncu )
  * Neşeli Okul ( Yazar & Oyuncu )
  * Yaz Evi ( Oyuncu )

  Yazdığı Kitaplar

  * "Üçüncü Türden Yakın İlişkiler" ( Roman ) ISBN 975-254-095-3
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uğur Uludağ Kimdir Forum Tarih
Kıyafetinizle karşılanır konuşmanız ve bilginizle uğurlanırsınız nedir kısaca açıklaması Edebi Türler Halk Edebiyatı 7 Aralık 2016
Adana Uğur Dershanesi Güzelyalı Şubesi Hakkında Bilgi Adana Çukurova Adana Tanıtımı 1 Aralık 2012
Çehre Züğürdü Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 15 Ekim 2012
Uğurova Y.Yerleşim İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Ağustos 2012
Uğur Işılak Üstad 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş